Be proto lakstantys ar girti paspirtukų vairuotojai vėl šiurpina pėsčiuosius ir eismo dalyvius, o policija fiksuoja blogėjančią statistiką. Sunkias traumas patiria ir patys paspirtukininkai.
Ko neparodo statistika
Šiaulių apskrities policija įspėjo, kad gegužę pilnai atsidariusį dviračių sezoną vainikavo įspūdinga nukentėjusiųjų nuo paspirtukininkų statistika. Per pusantro mėnesio apskrityje su paspirtukais siejama 10 eismo įvykių, iš kurių šešiuose dalyvavo nepilnamečiai. Septyni paspirtukininkai sužalojo kitus žmones, du susižalojo patys ir tik vienas nukentėjo dėl automobilio vairuotojo, kuris nepraleido pagrindine gatve važiavusio paspirtuko, kaltės.
Dažniausiai stebimi paspirtukininkų incidentai kelyje - saugaus atstumo nesilaikymas ir atsitrenkimas į kitą transporto priemonę, važiavimas per pėsčiųjų perėją ir susidūrimas su pėsčiaisiais bei automobiliais, išvažiavimas iš šalutinio kelio į pagrindinį, nepraleidžiant juo važiavusios transporto priemonės.
Kaip pažymėjo policijos atstovė Gailutė Smagriūnienė, minėti eismo įvykiai - tai ne visi incidentai, kuriuose nukentėjo paspirtukus vairavę asmenys: „Įvykiai, dėl kurių kalti jie patys, tyrimo nereikalauja ir į eismo įvykių statistiką nepatenka. O jų buvo antra tiek."
Sprunka iš įvykio vietos
Pareigūnai pastebi, kad daliai paspirtukų vairuotojų svetimas atsakomybės jausmas. Policininkams daug darbo tenka tiriant paspirtukininkų sukeltus incidentus, iš kurių jie, sužaloję eismo dalyvius, pasprunka.
Štai Šiauliuose gyvenanti šeima birželio 9-osios vakarą nespėjo išeiti pro Lyros gatvėje esančio daugiabučio namo laukujes duris, kai jų penkiametę dukrelę traumavo paspirtuku važiavęs jaunuolis. Jis iš įvykio vietos paspruko. Birželio 12-ąją Tilžės gatvėje paspirtukininko buvo sužalota į darbą ėjusi 39 moteris.
Tokių įvykių tyrimas užima laiko, tačiau juos atskleisti pareigūnams padeda mieste įrengtos vaizdo kameros.
Susidaužo galvas
Dar viena problema - paspirtukų vairuotojų patiriamos traumos. Pavasarį Seime buvo teiktas siūlymas įpareigoti visiems jiems dėvėti šalmus. Dabar tai privaloma tik jaunesniems nei 18-os metų asmenims.
„Kaip rodo statistika, galvos traumos suaugusių paspirtukininkų neaplenkia. Štai birželio 6-ąją Šiauliuose, Aušros alėjoje, sunkią galvos traumą patyrė didžiuliu greičiu iš parko išnirusi ir paspirtuko nebesuvaldžiusi 18-metė. Dėl daugybinių galvos ir veido traumų mergina atsidūrė ligoninėje.
Birželio 8-ąją ligoninėje atsidūrė ir 39 metų Raseinių rajono gyventojas. Kraujuojančia galva jis buvo rastas gulintis šalikelėje, Virgainių kaime. Vyras ne tik nedėvėjo šalmo, tačiau dar buvo ir gerokai išgėręs. Jam nustatytas 2,91 prom. girtumas. Raseiniškis pripažino, kad vartojo alkoholį pas vieną draugą, po to girtas paspirtuku važiavo pas kitą draugą. Kadangi buvo tokio girtumo, kad koordinacija sunkai įmanoma, tad paspirtuko suvaldyti nebesugebėjo, griuvo ir susižalojo galvą.
Birželio 4-ąją medikų pagalbos prireikė 25 metų Telšių gyventojai, kuri, būdama sunkaus girtumo (2,93 prom.), pabandė važiuoti paspirtuku ir susilaužė koją", - pasakojo G.Smagriūnienė.
Už paspirtuko vairavimą apsvaigus nuo alkoholio yra numatyta administracinė atsakomybė: jei neblaivumas yra daugiau negu 0,41 prom., bet ne daugiau negu 1,5 prom., numatoma bauda nuo 80 iki 150 eurų. Jei girtumas didesnis negu 1,5 prom., numatoma bauda nuo 150 iki 200 eurų. Pastaroji bauda taikoma ir tais atvejais, jei paspirtuko vairuotojas yra apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų ar vengia pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo.