respublika.lt

Sprogimai dėl dujų nuotėkio – skurdo palydovas

(77)
Publikuota: 2024 balandžio 10 07:59:43, Vytas VARUNGIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi Egidijaus Jankausko nuotr.

Po pastatų sprogimų dėl dujų nuotėkio aplinkos ministras gąsdino, kad suskystintų naftos dujų balionai nėra saugūs ir piršo elektrines virykles. Ar adekvačiai suvokiama Lietuvos žmonių realybė?

 

Du nesprogę balionai

Po sprogimo Kauno rajone, Garliavoje, iš mūrinio vieno aukšto mūrinuko teliko plytų krūva. Kaip rašė „Vakaro žinios" nelaimė įvyko pirmadienį po pietų. Iš po griuvėsių ištrauktas sąmoningas 71 metų vyras vadinamas tikru laimės kūdikiu. Pavyko išgelbėti ir šunį.

Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdyba informavo, kad nuo sprogimo išdužo šalia esančių trijų namų langai, dar vieno namo apgadinta tvora. Išdužo šalikelėje stovėjusio automobilio langas. Name rasti du nesprogę dujų balionai. Spėjama, kad sprogimas įvykio dėl dujų nuotėkio.

Pranešimai apie nelaimes, įvykusias dėl šios priežasties, skamba nuo šių metų pradžios. Sprogimai aidėjo ir daugiabučiuose. Po tokios nelaimės sausio mėnesį Panevėžyje aplinkos ministras Simonas Gentvilas kategoriškai tvirtino, kad suskystintų naftos dujų balionai nėra saugūs ir jų gyventojai turėtų atsisakyti. Jis ragino pasinaudoti valstybės parama ir dujines virykles su balionais pasikeisti elektrinėmis.

Ne iš gero gyvenimo

Prekiautojų suskystintomis naftos dujomis asociacijos atstovas, bendrovės „Butanas" vadovas Robertas Jokubauskis „Vakaro žinioms" stebėjosi: „Ministras daro baisią klaidą - visiškai socialiai nejautriai pažiūri į problemą. Juk ruošti maistą naudojant elektrą kainuoja 3- 4 kartus brangiau. Žmonės dujų balionus renkasi ne iš gero gyvenimo. Juos naudoja senyvi arba nepasiturintys gyventojai. Esu matęs tokių butų, kuriuose už skolas atjungta elektra, gamtinės dujos. Žmogus nusiperka balionėlį už 5-10 eurų - vienintelį šilto maisto šaltinį."

Vadovo pastebėjimu, dujų balionus gyventojams tenka naudoti ir dėl reikiamos infrastruktūros kai kuriuose Lietuvos regionuose stokos - nėra dujotiekio ar tinkamo elektros įvado. Pavyzdžiui, jei gyvenama vienkiemyje, elektros linijos pabaigoje, o galia - tik du kilovatai, tai indukcinė viryklė vien dėl įtampos svyravimų gali sugesti po dviejų metų.

Anot R.Jokubauskio, Lietuvoje buvo priskaičiuojama apie milijonas dujų balionų vartotojų, bet dabar jų gali būti mažiau. Be to, šis skaičius nėra tikslus, nes kai kurie žmonės turi ir po du ar tris balionus.

Lemia savininko klaida

„Vasarą ežeruose nuskęsta žmonės. Gal tuomet reikėtų uždrausti ir maudytis? Dujų sprogimai - didžiulė nelaimė, bet apie 98 proc. ją lemia žmogaus klaida. Jei techninio įrenginio - ar tai būtų dujų, ar elektros instaliacija bei pan. - tinkamai neprižiūri savininkas, kyla pavojus. Štai matome vieno sprogimo vietos nuotraukoje, kad balionas stovi sveikutėlis. Tai rodo, kad nuotėkis įvyko per netvarkingą žarnelę ar reduktorių. Senyvas ar pavargęs ir užmigęs, o gal girtas žmogus nepajuto dujų kvapo, jos susikaupė pažemėje, o šaldytuve blykstelėjo žiežirba ir įvyko sprogimas", - aiškino R.Jokubauskis.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas „Vakaro žinias" informavo, kad dėl dujų nuotėkio ugniagesiai gelbėtojai per penkerius metus atliko 163 darbus. Šiemet jų atlikta 15, pernai - 34, užpernai -23, 2021m. - 36, 2020 m. -30, 2019 m. - 40.

Kaip teisingai naudoti balioną

Departamento specialistai primena, kad dujų balionas turi būti patalpoje, esančioje aukščiau žemės. Laikant jį žemiau nuotėkio metu gali įvykti sprogimas, nes propanas ir butanas yra sunkesni už orą, todėl kaupiasi palei žemę.

Prieš įnešant balioną į patalpą muilo emulsija būtina patikrinti jo ir ventilio sandarumą. Jeigu yra dujų nuotėkis, jungti draudžiama.

Nešant balioną į patalpą ant ventilio turi būti užsukta aklė. Viryklės degikliai irgi turi būti užsukti. Į reduktoriaus veržlę įdedama nauja tarpinė ir jis sujungiamas su baliono ventiliu. Jungiamoji veržlė užveržiama raktu. Pasukus baliono ventilio ratuką pusę apsisukimo, muilo emulsija dar kartą patikrinama ventilio ir reduktoriaus sujungimo vieta bei ventilio sandarumas. Draudžiama tikrinti uždegus degtuką ar žiebtuvėlį. Uždegus vieną viryklės degiklį užsukamas baliono ventilis ir įsitikinama, kad dujų tiekimas nutrauktas.

Svarbu, kad degiklis degtų ryškia mėlyna liepsna. Jeigu dega raudona liepsna, tai rodo, kad tiekiama labai daug dujų. Jeigu viršuje mėlyna liepsna, o apačioje jos nematyti - per daug oro. Tokiu atveju reikia specialistų pagalbos.

Prie baliono jungiamos žarnos jokiu būdu negali būti suskilusios. Negalima naudoti vandentiekio žarnų.

Jeigu įėjus į patalpą jaučiamas dujų kvapas, pirmiausia reikia išjungti dujas, išnešti balioną ir jokiu būdu nenaudoti atviros ugnies. Patalpas būtina išvėdinti.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
26
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (77)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar lankotės Dainų šventės renginiuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +19 C

+12 +17 C

+11 +19 C

+13 +21 C

+15 +23 C

+19 +24 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s