Praėjusią savaitę vykusios operacijos metu Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai krėtė sandėlius Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje. Ten per keletą dienų buvo aptikta daugiau nei 3 mln. pakelių įvairių rūšių cigarečių kontrabandos. Tai didžiausias cigarečių kontrabandos sulaikymas Lietuvoje šiais metais.
Sulaikytos kontrabandos, kuri vos tilptų į penkis krovininius vilkikus, vertė dar bus tikslinama, bet ji ne mažesnė nei 7 - 8 mln. eurų. Įtariama, kad šie rūkalai į Europos Sąjungą (ES) įvežti kontrabandos būdu ir turėjo "nusėsti" ES šalių juodosiose rinkose.
Anot pareigūnų, šis sulaikymas - stiprus smūgis gerai organizuotai tarptautinei kontrabandininkų grupuotei. Ši, prisidengdama užsienyje registruotomis lengvatinio apmokestinimo įmonėmis, klastodama dokumentus, į ES rinką dideliais kiekiais kontrabandos būdu įveža rūkalus. Tokią kontrabandos schemą pareigūnai vadina "šiek tiek intelektualesne".
"Buvo suduotas gana nemažas smūgis organizuotai nusikalstamai grupuotei, kuri veikė tarptautiniu mastu. Cigaretės į ES iš trečiųjų šalių įvežamos pasinaudojant iš pirmo žvilgsnio legaliomis muitinės procedūroms, naudojant suklastotus dokumentus, t.y. keičiami siuntėjo, gavėjo rekvizitai, maršrutai, ir vėliau tam tikru etapu tos cigaretės dingsta iš muitinės kontrolės visoje ES. Pagrindinis šitos kontrabandos organizatorių tikslas yra įvežus tas cigaretes toliau išvengti muitinės kontrolės, jas padaryti jau nelegaliomis, kad už jas privalomai nebūtų sumokėti mokesčiai", - ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė MKT Klaipėdos skyriaus viršininkas Telesforas Šimkus.
Tokie šešėliniai prekeivos paprastai naudoja vadinamąją "karuselės" schemą, kai cigaretės, dangstantis iš pirmo žvilgsnio teisėtomis muitinės procedūromis, daugybę sykių keliauja iš valstybės į valstybę, kol galų gale nutaikius patogų momentą ir suklastojus dokumentus (maršruto, siuntėjų, gavėjų ar kitus duomenis), tiesiog pradingsta iš legalios apyvartos. Paprastai kalbant, tokių aferistų rankose, radus būdų išvengti mokesčių, galų gale lieka tik cigaretės. Šitaip "pradingusios" oficialiuose dokumentuose cigaretės anksčiau ar vėliau imamos realizuoti įvairių šalių juodojoje rinkoje.
Iš viso muitinės kriminalistai šią savaitę vykusių kratų metu aptiko 3 mln. 54 tūkst. pakelių įvairių rūšių cigarečių. Klaipėdoje sulaikyti rūkalai atgabenti iš įvairiausių pasaulio valstybių, dalis jų - "NZ Black", "NZ Gold" ir "TS" gaminti Baltarusijoje. Kita dalis - "Regina Red", "Regina Blue", "Vali", "Oris", "Golden Gery" ir "Camri" - rumuniški rūkalai. Nemažai cigarečių ("Mond Super Slim") taip pat atplukdyta iš Jungtinių Arabų Emyratų arba Kinijos ("Ashima") - tai "naujiena Lietuvos rinkoje. Rūkalai, kurie, beje, buvo originalūs, laikyti legaliuose sandėliuose, dalis jų galėjo būti skirta ir mūsų šalies rinkai.
Ikiteisminis tyrimas dėl šios grupuotės veiksmų - kontrabandos ir neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis buvo pradėtas dar 2015 metais, jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorai, bendradarbiaujama su užsienio teisėsauga. Tačiau sulaikytų įtariamųjų nėra, neatskleidžiama, ar kam nors pareikšti įtarimai. Pareigūnai taip pat neatskleidė, ar šioje kontrabandos schemoje dalyvavo lietuviai.
"Pagrindiniai įtariamieji šioje byloje - ne ES ir ne Lietuvos piliečiai, yra tiktai naudojamasi Lietuva ir sandėliais kaip viena iš legalių logistikos grandžių", - kalbėjo T. Šimkus. Tiesa, jis paneigė, kad šis įvykis kaip nors susijęs su UAB "Philip Morris Lietuva", kuri veikia uostamiestyje, bei laisvojoje ekonominėje zonoje turi sandėlius.
Per šį laikotarpį muitinės kriminalistai Lietuvoje iš viso sulaikė apie 4,8 mln. pakelių šiai grupuotei priskiriamų kontrabandinių cigarečių, kurių vertė - maždaug 17 mln. eurų. Dėl itin didelio sulaikytos kontrabandos kiekio jos vertė dar gali būti tikslinama.
Taip pat, bendradarbiaujant su užsienio teisėsaugos pareigūnais, buvo nustatinėjami šiai grupuotei priklausantys asmenys (pareigūnų žiniomis, tai daugiausia Moldovos ir Ukrainos piliečiai). Tyrimas bus tęsiamas toliau. Sulaikyti rūkalai bus sunaikinti.
MKT vadovas Mantas Kaušilas pabrėžė, kad Lietuva apskritai yra cigarečių kontrabandos tranzitinė šalis, patogi logistinėms tranzitinėms scenoms, nes šalia yra cigarečių gamyklos.
"Tuo ir buvo pasinaudota. (...) Jau 3-4 metus fiksuojame vis daugiau ir daugiau analogiškų nusikaltimų. Tiesiog yra naudojamasi laisvu prekių judėjimu tarp ES valstybių, ieškoma, kaip galima tam tikras schemas, elementus panaudoti, kuriose šalyse galbūt yra silpnesnė kontrolė arba liberaliau tos prekės gali judėti. Tiesiog yra bandoma ieškoti schemų, būdų, kaip tos cigaretės vėliau patektų į nelegalią rinką", - neabejojo M. Kaušilas.