respublika.lt

Už karikatūrą psichologė stojo prieš teismą

(0)
Publikuota: 2020 kovo 06 11:30:19, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 4 nuotr.
Psichologei Eglei Mirončikienei administracinio nusižengimo teisena pradėta dėl galimo statutinio valstybės tarnautojo garbės ir orumo pažeminimo. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Ketvirtadienį prieš Vilniaus miesto apylinkės teismą stojo psichologė Eglė Mirončikienė. Teismas aiškinosi, ar sukūrusi ir socialiniame tinkle paskelbusi policijos pareigūnės, sausio 3 d. sulaikiusios mokytoją Trispalvės alėjoje, karikatūrą, E.Mirončikienė nepažeidė policininkės garbės ir orumo. Tiesa, pati pareigūnė susidurti akis į akį su karikatūros kūrėja nepanoro ir į teismo posėdį neatvyko.

 

Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Giedrė Norvilienė posėdyje, kurį stebėjo apie dvidešimt žmonių, pranešė, kad E.Mirončikienei administracinio nusižengimo teisena pradėta dėl galimo statutinio valstybės tarnautojo garbės ir orumo pažeminimo.

Nemalonumų E.Mirončikienė sulaukė, reaguodama į mokytojos sulaikymą Trispalvės alėjoje, socialiniame tinkle paskleidė suėmimą atlikusios policijos pareigūnės K.Antipovos karikatūrą. Joje policijos pareigūnė vilki Rusijos uniformą, o ant jos kepurės - raudona žvaigždė.

Teisme E.Mirončikienė sakė nesutinkanti padariusi administracinį nusižengimą. „Mano paskelbtame komentare nepateiktos tikrovės neatitinkančios pareigūnės garbę ir orumą pažeidžiančios žinios ar informacija, o išreikšta nuomonė rėmėsi viešai prieinamomis faktinėmis aplinkybėmis. Tokiu būdu išreiškiau savo pilietinę nuomonę apie visuomenę sujaudinusius įvykius. Rėmiausi Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 ir 33 straipsniais, kurie garantuoja man teisę turėti savo įsitikinimus, juos laisvai reikšti, skleisti informaciją ir idėjas, teisę kritikuoti valstybės įstaigų ar pareigūnų darbą, apskųsti jų sprendimus, draudžia persekioti už kritiką. Tokiu būdu išreikšdama savo pasipiktinimą ir vertinimą rėmiausi Europos žmogaus teisų ir pagrindinių laisvių konvencijos 10 straipsniu, kuris garantuoja kiekvieno asmens teisę laisvai reikšti savo mintis ir įsitikinimus - laisvai laikytis savo nuomonės, gauti bei skleisti informaciją ir idėjas, netrukdant valdžios pareigūnams“, - savo argumentus dėstė psichologė.

Ji atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje pripažįstama, jog teisėsaugos pareigūnai turi priimti, kaip neišvengiamą savo profesinės veiklos dalį, net ir nepagrįstą kritiką, neetišką asmenų elgesį bei pasisakymus. Be to, valstybės pareigūnai laikomi viešaisiais asmenimis. Todėl jiems yra taikomos kur kas platesnės kritikos ribos.

E.Mirončikienė sakė, kad kritikuodama pareigūnės veiksmus ji norėjo atkreipti dėmesį į policijos sistemos problemas, o ne įžeisti konkrečią asmenybę: „Teisingas, veiksmingas ir efektyvus policijos darbas yra ypač svarbus visuomenei. Todėl, suteikdama pareigūnams didesnius įgaliojimus visuomenė turi teisę kelti pareigūnams aukštesnius reikalavimus bei atvirai ir net aštriai kritikuoti jų veiksmus. Tai padeda tobulinti sistemos darbą ir kelti jos autoritetą.

Draudimas išreikšti kritinę nuomonę ir administracinis persekiojimas už kritiką yra nesuderinamas su demokratinės visuomenės principais ir griautų pasitikėjimą ne tik policijos sistema, bet ir visa valstybės sistema.“

Po teismo posėdžio „Vakaro žinių“ kalbinta E.Mirončikienė sakė, kad tikisi teisingumo, nors teisme jautė dviprasmiškas emocijas.

„Viena vertus, piktina ir kelia nerimą, kad dėl kritikos ir nuomonės yra inicijuojamas administracinis persekiojimas. Kita vertus, džiugina žmonių palaikymas. Manau, tai rodo, kad ši byla visuomenei yra svarbi. Aš tikiuosi, kad teismas atmes pareigūnų reikalavimą ir tai bus aiški žinia visuomenei, kad už kritiką pareigūnams jie nebus persekiojami“, - sakė E.Mirončikienė.

Karikatūras nuo mokyklos laikų piešianti psichologė neslėpė nesitikėjusi sulaukti tokio dėmesio dėl šio savo pomėgio. „Galbūt policijos pareigūnai neturi humoro jausmo. Kaip psichologė, galiu pasakyti, kad humoro jausmas yra intelekto požymis“, - pridūrė ji.

E.Mirončikienė sakė susipažinusi su byloje pridėtu karikatūroje pašieptos pareigūnės atsiliepimu: „Pareigūnė teigia, neva karikatūra ją taip sukrėtė, kad ji pasijuto labai blogai. Netgi gavo nedarbingumo pažymą. Manau, toks paaiškinimas juokina žmones. Policijos pareigūnas neturėtų būti toks gležnas ir lepus. Turbūt ne vieta tokiems pareigūnams sistemoje, kurie dėl karikatūros atsigula į ligos patalą.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate, jog magistraliniuose keliuose nebeliko apie greičio matuoklius įspėjančių ženklų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

0 +4 C

+2 +5 C

+1 +3 C

+2 +5 C

+3 +5 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-6 m/s