Teisėsaugai pavyko perimti susirašinėjimus ir šifruotus pranešimus, įtariama, susijusius su tarptautine prekyba narkotikais, prekyba ginklais, pinigų plovimu ir kita organizuotų nusikalstamų grupuočių neteisėta veikla.
Įkliuvo ir ieškotas lietuvis
Lietuvos kriminalinės policijos biuras (LKPB) pranešė, kad jungtinė Prancūzijos, Nyderlandų, Italijos, Vokietijos, mūsų šalies ir Ispanijos teisėsaugos institucijų tyrimo grupė išaiškino dar vieną sudėtingą šifruotos komunikacijos platformą „Matrix“. Ši platforma taip pat buvo žinoma, ,,Totalsec“, ,,X-quantum“ ir ,,Q-safe“ pavadinimais.
Tarptautinės operacijos aktyvioji stadija buvo pradėta vykdyti šį antradienį keturiose šalyse. Šiuo metu atliekami sulaikymai ir kratos. Tarptautinę operaciją remia Eurojustas ir Europolas.
Koordinuojant bendrus tyrimo veiksmus Ispanijoje sulaikytas ir Lietuvos pilietis 52 metų Sergejus Beglikas, kuriam 2020 m. Lietuvos teisėsauga yra išdavusi Europos arešto orderį.
LKPB atliekamame ir Lietuvos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro vadovaujamame ikiteisminiame tyrime S.Beglikui pareikšti įtarimai dėl dalyvavimo ginkluoto nusikalstamo susivienijimo veikloje, disponavimo labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų ir jų kontrabandos, pinigų plovimo, kitų sunkių ir labai sunkių nusikaltimų.
Kaip skelbta žiniasklaidoje, buvęs klaipėdietis buvo trumpam sulaikytas Ispanijoje ir 2019 m. per tarptautinę teisėsaugos operaciją „Ledlaužis“. S.Beglikas vadinamas ir buvusiu uostamiesčio kriminalinio pasaulio autoritetu. Ispanijoje jis gyvena jau daug metų – tvirtinama, kad prabangoje.
Iššifravo per 2 milijonus pranešimų
Nyderlandų ir Prancūzijos teisėsaugos institucijų bendradarbiavimas prasidėjo įkūrus jungtinę tyrimo grupę Eurojuste. Pasitelkus novatoriškas technologijas, teisėsaugos institucijos perėmė šifruotos komunikacinės platformos pranešimus ir stebėjo jos veiklą tris mėnesius. Tyrimo metu teisėsaugos institucijos iššifravo virš 2,3 milijono pranešimų 33 skirtingomis kalbomis.
Nustatyta, kad teisėsaugos perimti susirašinėjimai ir šifruoti pranešimai yra susiję su sunkių ir labai sunkių nusikaltimų organizavimu ir darymu: tarptautine prekyba narkotikais, prekyba ginklais, pinigų plovimu ir kita organizuotų nusikalstamų grupuočių neteisėta veikla.
Tris mėnesius pareigūnai kontroliavo galimai nusikalstamas veikas vykdančių asmenų tarpusavio komunikaciją susirašinėjant šifruotais pranešimais, pastariesiems tikint, kad teisėsaugos institucijos neturi techninių galimybių perimti pranešimus ir juos iššifruoti.
Operacijos metu šifruotų komunikacijos paslaugų, kuriomis naudojosi asmenys, susiję su tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu, teikimas buvo nutrauktas bendromis Prancūzijos, Nyderlandų, Vokietijos, Italijos, Lietuvos, Ispanijos teisėsaugos institucijų pastangomis.
Kuo išsiskyrė „Matrix“
Kaip aiškina pareigūnai, „Matrix“ – šifruotos komunikacijos paslaugų platforma, sukurta „nusikaltėlių nusikaltėliams“. Tarptautinis šios platformos tyrimas buvo inicijuotas Nyderlanduose po to, kai ji buvo aptikta telefone vyro, įtariamo, o vėliau ir nuteisto už 2021 m. Nyderlandų žurnalisto nužudymą.
Tyrimo metu buvo nustatyta, kad šios platformos infrastruktūra techniškai buvo daug sudėtingesnė nei ankstesnių nusikalstamiems tikslams naudotų platformų, tokių kaip „Sky ECC“ ir „EncroChat“. Programėlės kūrėjai naująją platformą lygino su ,,prabangiu sportiniu automobiliu“.
Vartotojai galėjo prisijungti prie šifruotos komunikacijos paslaugų tik gavę kvietimą. „Matrix“ infrastruktūrą sudarė daugiau nei 40 serverių, kurie buvo dislokuoti keliose skirtingose šalyse, iš kurių svarbiausi buvo aptikti Prancūzijoje ir Vokietijoje.
Nusikaltėliai, naudoję šią šifruotos komunikacijos-pranešimų paslaugą, apie jos perėmimą teisėsaugos institucijų buvo informuoti per įspėjimo puslapį (,,splash plage“).
Atakavo ir platformas
2024 m. birželį Europole buvo įkurta operatyvinė darbo grupė (OTF), apjungusi Nyderlandus, Prancūziją, Lietuvą, Italiją ir Ispaniją. Ši grupė atliko svarbų vaidmenį kontroliuojant nusikaltėlių veiklą platformoje.
Po to, kai teisėsaugos institucijos išaiškino nusikaltėlių naudojamos šifruotos komunikacijos platformas „Sky ECC“, „EncroChat“, „Exclu“ ir „Ghost“, šių paslaugų pasiūla tapo mažiau prieinama ir fragmentuota.
Tikintis, kad teisėsaugos institucijos neturi nei teisinių nei techninių galimybių jų kontroliuoti, nusikaltėliai pradėjo naudoti įvairias mažiau žinomas ar specialiai šiam tikslui sukurtas komunikacines priemones, kurios suteikia įvairaus saugumo ir anonimiškumo lygio paslaugas.
Sulaikė 800 įtariamųjų
LKPB anksčiau yra informavusi ir apie 2021 m. birželį uždarytą šifruotą komunikacinę platformą „Anom“, kuria naudojosi organizuotos nusikalstamos grupės ir jų tinklai visame pasaulyje planuojant, koordinuojant ir vykdant nusikaltimus Europoje ir už jos ribų: užsakomuosius nužudymus, pasikėsinimus nužudyti, sunkius sveikatos sutrikdymus, neteisėtą ginklų prekybą ir kontrabandą, narkotikų platinimą ir kontrabandą, pinigų plovimą ir kt.
,,Anom“ naudojosi daugiau nei 12 tūkst. vartotojų iš daugiau nei 100 šalių. Daugiau nei 300 nusikalstamų tinklų (organizuotų grupių), kalbančių 60 skirtingų kalbų, aktyviai naudojosi platforma, kur apsikeitė 27 milijonais pranešimų.
Didelio masto jungtinės teisėsaugos institucijų operacijos ,,Trojan Shield / Greenlight“ metu buvo atlikta apie 700 kratų, apie 800 sulaikytų įtariamųjų.
Ši operacija prasidėjo 2019 m. spalį. Ją organizavo ir vykdė JAV Federalinis tyrimų biuras ir Narkotikų kontrolės agentūra, Nyderlandų ir Švedijos nacionalinė policija, LKPB, Lietuvos generalinės prokuratūra, bendradarbiaudami su 16 šalių, padedant Europolui bei Eurojustui.
Teisėsaugos institucijos užkirto kelią daugiau nei 100 labai sunkių nusikaltimų, kurie kėlė pavojų žmonių gyvybei ir sveikatai, konfiskavo virš 8 tonų kokaino, 22 tonų hašišo/kanapių, 2 tonų amfetamino tipo stimuliuojančių medžiagų, 6 tonų narkotinių ar psichotropinių medžiagų prekursorių, 250 šaunamųjų ginklų, ir daugiau nei 39 mln. eurų įvairiomis pasaulio valiutomis.
Lietuvos teisėsaugos pareigūnai, bendradarbiaudami su užsienio šalių partneriais, atliko 11 tarptautinių sulaikymo operacijų, kurių metu įvairiose šalyse buvo sulaikyti virš 30 asmenų, sietų su Lietuvos ir tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu, iš apyvartos išimta apie 1332 kilogramų įvairių rūšių kvaišalų. .