Nacionalinis transliuotojas paskelbė skandalingą informaciją, kad visi trys nepriklausomi elektros energijos tiekėjai į savo kainodarą jau įtraukia abonentinį mokestį, svyruojantį nuo vieno iki kelių eurų.
Tiesa, pasirodo, informacija ne tokia ir skandalinga. Taip, abonentinis mokestis įvedamas, net nesunaudoję nė vienos kilovatvalandės turės mokėti iki kelių eurų.
Tačiau, kaip „Vakaro žinias" informavo Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), norintys gali pasirinkti planą, kur abonentinis mokestis netaikomas.
Įdomu tai, kad, pasak VERT, valstybė negali kištis į tiekėjų kainodarą: liberalizuotoje rinkoje kainos nereguliuojamos.
„Abonentinio mokesčio idėja yra tai, kad tiekėjas nepriklausomai nuo to, ar vartotojas vartoja elektros energiją, patiria pastoviuosius kaštus. Kitaip sakant, turiu mokėti darbo užmokestį savo darbuotojams, turiu išlaikyti IT sistemas, turiu išlaikyti gal patalpas", - LRT aiškino VERT pirmininkas Renatas Pocius.
Tačiau Lietuvos energetikos agentūra skelbia ir guodžiančią informaciją, jog visi nepriklausomi tiekėjai per savaitę (lyginant rugpjūčio 27 d. su 20 d.) sumažino siūlomų fiksuotų 24 mėn. planų kainas: tiek vienos, tiek dviejų laiko zonų vidutinė šios savaitės siūloma 1 kWh kaina yra apie 4 proc. mažesnė nei prieš savaitę. Tiesa, 12 mėn. fiksuotos kainos tarifus du tiekėjai sumažino, o vienas padidino 0,5 proc.
„Nefiksuotos kainos planų vidutinė kaina per 27 rugpjūčio mėnesio dienas siekė 0,252 Eur/kWh - ji 2,4 proc. didesnė už tokių planų liepos mėnesio vidutinę kainą (0,246 Eur/kWh)", - akcentuojama agentūros pranešime.
Šiuo metu 3 mėn., 6 mėn., 10 mėn. ir 18 mėn. energijos kainos fiksavimo laikotarpius siūlo po vieną tiekėją, o planus su 12 mėn. ir 24 mėn. fiksuota kaina - visi trys tiekėjai.