Net ir atlėgus pernai pavasarį kilusiai daržovių kainų pasiutpolkei, kai už žiedinį kopūstą prekybininkai nė neraudonuodami prašė 3,5 euro, daržovių pirkėjai palengvėjimo nejaučia. Žmonės sako jaučiantys tik piniginių lengvėjimą.
Vienas prekybos centras Šiauliuose. Kilogramas šviežių bulvių iš Egipto čia vakar kainavo 1,29 euro, pernykščių lietuviškų kilogramą buvo galima įsigyti už 0,15 euro. Burokėliai - po 0,16, šviežios morkos - po 1,19, svogūnai - po 0,12, baltagūžiai kopūstai - po 0,13, slyviniai pomidorai - po 2,29, pomidorai - po 1,25, trumpavaisiai agurkai - po 3,59, ilgavaisiai agurkai - po 3,16 euro už kilogramą. Įžymiausia daržove pernai tapęs žiedinis kopūstas su lapais prekybos centre dabar kainuoja tik... 1,15 euro už vienetą. Už brokolio vienetą čia prašoma 0,99 euro.
O kaip turguje? Akivaizdu, kad turgus jau seniai nebėra ta terpė, kurioje daržovių būdavo galima įsigyti pigiau nei parduotuvėje. Centrinėje Šiaulių turgavietėje savo augintomis daržovėmis prekiaujantis ūkininkas atviras - turgaus prekeiviai negali konkuruoti su prekybos centrais vien dėl riboto prekių asortimento. „Jei prekybos centre yra, pavyzdžiui, tūkstantis prekių, jie gali sau leisti kitų prekių sąskaita pigiau pardavinėti daržoves, - aiškino vyras. - Į turgų atėję žmonės sako, kad čia brangu, bet mūsų galimybės sumažinti kainas yra labai ribotos. Vien už darbo vietą turguje turime sumokėti po 18 eurų už dieną. Kainuoja ir kelionė, o ir užsidirbti norisi.“
Vienam šiauliečiui kone vidurius susuko, kai turgavietėje už česnako galvutę jo paprašė sumokėti 1,2 euro. Švieži lenkiški pomidorai čia vakar kainavo po 2,7, ispaniški iš sandėlių - po 2 eurus už kilogramą. Lenkiški nestandartiniai trumpavaisiai agurkai - po 2,7, standartiniai - po 3,5 euro už kilogramą. 100 gramų ridikėlių turguje vakar kainavo 0,29 euro, už kilogramą svogūnų prekeiviai prašė 0,5 euro. Pernykščių bulvių kilogramas turguje kainavo nuo 0,2 iki 0,4 euro už kilogramą - priklausomai nuo dydžio, veislės ir kokybės. Kainą lėmė ir morkų dydis - už jų kilogramą turguje prašyta 0,3-0,6 euro. Burokėlių kilogramą turguje galima įsigyti sumokėjus 0,5 euro, kopūstų kilogramas čia vakar kainavo 0,3 euro.
Ką apie tokias kainas mano žmonės? Iš Radviliškio atvykęs geležinkelininkas Viktoras tik numojo ranka - kainos beprotiškos, ką ir kalbėti. „Absoliučiai viskas pabrangę, - pasakojo vyras. - Netiesą valdžia sako, kad tik truputėlį pabrangę, kainų šuolis didžiulis. Į turgų daržovių neiname, prireikus stengiamės jų nusipirkti pigiau prekybos centruose skelbiamų akcijų metu. Gerai, kad yra uošvija - uošvis užaugina ir bulvių, ir pomidorų, ir kopūstų. Jei nebūtų pagalbos iš kaimo - nežinau, kaip reikėtų įpirkti vis brangstantį derlių“.
„Nesveikai brangu, - sako ir vaikutį šiuo metu auginanti šiaulietė Ernesta. - Kainos tikrai neadekvačios ir neatitinkančios realybės. Gerai, jei akcijos metu parduotuvėje pavyksta ką nors nusipirkti pigiau. Pykit nepykit, bet tą agurką išauginti nekainuoja tiek brangiai, kiek mes už jį sumokame.“ Šiaulietės manymu, dėl išsipūtusių kainų atsakinga valstybės vykdoma kainų politika. „Jei mes turime bendrą PVM, netaikome atskiroms produktų grupėms, tai taip ir yra, - sakė moteris. - Nesąmonė, kad mėsai taikomas tas pats PVM kaip ir daržovėms.“ Daržovių ypač reikia augančiam vaikučiui, daržovės sudaro pagrindinį jo maisto racioną. Jaunai šeimai padeda ūkiškai gyvenantys Ernestos uošviai: užaugina ir bulvių, ir moliūgų, ir prieskonių, tačiau nemažai daržovių tenka pirkti ir parduotuvėse.
Šiaulietė senjorė Valentina didžiąją dalį daržovių užsiaugina savo sode - ir pomidorų, ir agurkų, ir burokėlių. Skanauja šiame sode sunokusių obuoliukų, vyšnių, aviečių. „Visko turiu po truputį, - šypsojosi senjorė. - Bulvių nebesodinu, nes jas puola kurkliai, o trąšų nesinori pilti, nes tai nuodai. Dalį gėrybių užsiauginu sode, dalį iš parduotuvės nusiperku. Tačiau įpirkti daržoves mums, pensininkams, tikrai sunku.“
Drabužių parduotuvėje pardavėja dirbanti kuršėniškė Marytė „Vakaro žinioms“ sakė bulvių, morkų, burokėlių bei kitų mėgstamų daržovių užsiauginanti pati. Į prekybos centrus dažniau užsukti tenka panorus nusipirkti vaisių. „Stengiamės pirkti turguje, tikimės, kad ten parduodami vaisiai yra sveikesni - sakė pašnekovė. - Akivaizdu, kad neadekvačiai brangsta ne tik daržovės, bet ir kita produkcija. Mano alga taip nekyla kaip kainos. Neįsivaizduoju, kas lemia tokią situaciją. Gal kartais prekybininkų godumas?“
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"