Seimo narys Artūras Skardžius energetikos ministro Dainiaus Kreivio pasiteiravo, ar normalu, jog gali būti reikalaujama pakeisti dujotiekio detales vien dėl to, jog ant jų užrašai - kirilica.
„Mano klausimas būtų energetikos ministrui dėl UAB „Alvora". Kokį ten, ministre, darote mobingą „Alvorai"? Tai viena didžiausių, patikimiausių įmonių Lietuvoje, daugiausia nutiesusi dujotiekių ne tik Lietuvoje, bet ir mūsų kaimyninėje Estijoje, Suomijos jungtį įgyvendinusi. Jūs dabar verčiate valstybinį energetikos reguliuotoją „Amber Grid" pakeisti detales, kurios buvo sumontuotos iki karo Ukrainoje (tai lietuviškoji dalis buvo baigta 2021 metų pabaigoje) vien dėl to, kad radote kirilica užrašytus rašmenis ant kažkokių jungiamųjų detalių, kurias, kaip teigiama, pagamino latvių kompanija iš rusiško plieno. Mes Audito komitete išklausę nustatėme, įsitikinome, kad buvo atlikti visi bandymai ir tai atitinka tuos dujotiekiui keliamus reikalavimus. Tai galbūt jūs ir geležinkelio riedmenis, bėgius ar geležinkelio vėžę keisite todėl, kad ant jų rusiškai kirilica užrašyti yra kokie nors rodmenys? Ar čia tiesiog „Šiaulių statybos" noras, „Šiaulių dujotiekio statybos" noras, susitvarkyti su savo partneriu jūsų rankomis?" - D.Kreivio pasiteiravo A.Skardžius.
„Gerbiamas Seimo nary, pirmiausia ministras netikrina ir nurodymų neduoda, yra reguliuotojo sprendimas. Reguliuotojas atliko detalų patikrinimą ir priėmė savo nutarimą. Kaip žinote, reguliuotojas yra nepriklausomas ir ministro įsakymų ir kitų dalykų nevykdo. Tai - vienas dalykas.
Kitas dalykas, puikiai žinote, kad tyrimą atlieka Lietuvos generalinė prokuratūra, turbūt prokuratūra tikrai atsakys į visus klausimus, kas ir ką klastojo, ko neklastojo, kas tikra, kas netikra. Aš, tebesitęsiant prokuratūros tyrimui, nesiimsiu daryti vertinimų, tačiau šiandien yra aišku, kad dalis jungiamųjų detalių yra be dokumentų, kad tų dokumentų, kurie visai neseniai iš kažkur atsirado, patikimumą dar turbūt reikės įrodyti, nes detalės atkeliavo iš Vakarų valstybių, o dokumentai kažkodėl atsirado rusiški. Čia įdomūs dalykai vyksta", - atsakė D.Kreivys.
Primename, kad Lietuvos - Lenkijos magistralinį dujotiekį (GIPL) rengusi bendrovė „Alvora" kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą dėl šmeižto. Kaip pranešė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), iš viso GIPL dujotiekyje yra sumontuotos 1022 jungiamosios detalės. Iš jų gamtinių dujų sistemos operatorė „AmberGrid" yra įpareigota pakeisti 123, ant kurių matyti žymės kirilica ir kurios neturi kilmę patvirtinančių dokumentų.
Savo ruožtu „Amber Grid" akcentuoja, kad už reikalavimų neatitinkančių galimai rusiškų detalių strateginiame Lietuvos dujotiekyje pakeitimą yra atsakinga rangovė „Alvora", turinti detales pakeisti savo lėšomis.
„Esame tikri, kad nuo visų kaltinimų nevykdžius sutarties apsiginsime, kad pastatėme dujotiekį laikydamiesi visų sutarties sąlygų, jis puikiai veikia. Užuot pripažinusios savo pačių klaidas, ieškojusios kompromiso, valstybės institucijos siekia kryptingai formuoti nuomonę, kad „Alvora" pažeidė GIPL statybų sutartį ir dėl to yra visuomenės priešas, kuris yra ne tik kad kaltas, bet dar ir turi priverstinai susimokėti už nepadarytas klaidas. Vertiname tai kaip sąmoningą visuomenės klaidinimą, žalą ir kenkimą mūsų dalykinei reputacijai", - pranešime cituojamas „Alvoros" generalinis direktorius Vaidas Kazlauskas.
Įmonė šmeižtu kaltina energetikos ministrą Dainių Kreivį, dujų sistemos operatorės „Amber Grid", VERT ir „EPSO-G" atstovus.
Kreipimesi į Generalinę prokuratūrą, anot „Alvoros", nurodoma, jog viešojoje erdvėje įmonę sąmoningai siekta pavaizduoti kaip nepatikimą, keliančią grėsmę nacionaliniam saugumui.
Magistralinis dujotiekis pradėjo veikti 2022 metų gegužės 1 dieną. Jo įrengimas iš viso kainavo apie 500 mln. eurų. Iš jų maždaug 60 proc. lėšų buvo skirtos Europos Komisijos, o Lietuva šiam projektui skyrė apie 116 mln.