Vilniečiams, norintiems užsiimti medžio, metalo ar elektronikos darbais, visai nebūtina nuomotis ar pirkti įrankių ir įrenginių, viską galima rasti „Padirbtuvėse“. Šioje erdvėje renkasi žmonės, kurie nori kažką sukurti savo rankomis. „Vakaro žinioms“ apie „Padirbtuves“ pasakojo vienas įkūrėjų Vincentas Vienožinskis.
- Kaip apibūdintumėte „Padirbtuvių“ idėją?
- „Padirbtuvės“ skaičiuoja jau trečius savo gyvavimo metus. O prasidėjo viskas nuo to, kad norėjosi erdvės, kurioje būtų galima užsiimi tuo, kam namuose nėra sąlygų ar reikalingų įrankių. Pasidalijau šia idėja su draugais, išsinuomojome patalpas ir tarpusavyje ėmėme dalytis įrankiais. Laikui bėgant ši idėja išsiplėtojo, skleidėme žinią aplink save, kvietėme prisidėti žmones, kuriems tai būtų įdomu. Mes nebuvome nusiteikę, kad dirbtuvių erdvė skirta tik mums arba mūsų draugams. Šiose dirbtuvėse niekas nėra įpareigotas ką nors būtinai pagaminti. Pats pavadinimas ir priešdėlis sufleruoja, kad žmogus gali ateiti pabandyti ką nors sukurti savo rankomis. O jeigu nepavyks, nieko blogo nenutiks.
- Ką daryti norint tapti „Padirbtuvių“ nariu, kiek kainuoja narystė?
- Skatiname pusmečio narystę. Kad būtų mažiau administracinių rūpesčių. Šiuo metu nario mokestis siekia 70 eurų. Mokestį nustatome pagal žmonių skaičių, kuo daugiau narių, tuo mokestis mažesnis.
Žinome, kad mums per pusę metų reikės tam tikros pinigų sumos už elektrą, nuomą, internetą. Tad galime iš anksto suskaičiuoti, kiek narių reikėtų, kad mokestis neviršytų, pavyzdžiui, šiuo metu esančio 70 eurų mokesčio. Paskutinius du pusmečius narių skaičius nesikeitė, tad ir kaina nesikeitė. Nesiekiame uždirbti iš „Padirbtuvių“. Mūsų tikslas - kad šitos dirbtuvės būtų išlaikomos pačių narių.
- „Padirbtuvėse“ nemažai įrenginių ir įrankių, skirtų medžiui. Ar čia besilankantys žmonės daugiausia dirba su juo?
- Čia galima užsiimti ne tik medžiu, bet ir metalu ar elektronika. Arba galima turėti savo idėją ir ją įgyvendinti. Tačiau medį lengviausia apdoroti, tam nereikia labai daug įgūdžių. Bet kuris pradedantysis gali pasiimti peilį, medžio gabalą ir ką nors imti gaminti. Metalo ar elektronikos atveju yra sudėtingiau. Tačiau mes nesispecializuojame kurioje nors vienoje srityje. Viskas čia atsirado dėl to, kad žmonės to nori. Iš pradžių neturėjome metalui apdirbti skirtų įrenginių, bet žmonės norėjo tuo užsiimti, tad dirbtuvėse atsirado metalo suvirinimo aparatas bei metalo pjaustyklė. O atsiradus naujiems įrenginiams, atsiranda daugiau ir besidominčių žmonių, kurie į dirbtuves atneša dar daugiau naujų įrankių.
- Ar reikia ką nors atsinešti į dirbtuves savo?
- Priklauso nuo to, ką žmogus nori daryti. Dirbtuvėse pilna metalo ar medžio atraižų, tad nedideliam gaminiui medžiagos galima čia rasti. Žinoma, norint pasigaminti lovą ar spintą, reikės turėti savo medžiagų. Skatiname dalijimąsi. Pavyzdžiui, vienas dirbtuvių narys darėsi spintą, jam liko atraižų, jis paliko jas čia, taigi atraižas galėjo panaudoti kiti nariai savo gaminiams. Įrankių ir įrenginių turime, tačiau būna narių, kurie atsineša savo įrankius, juos laiko savo spintelėje ir su kitais nariais nesidalija. Būna ir priešingai - žmonės atneša įrankius, kurių namuose niekas nenaudoja. O čia jie netgi labai praverčia.
- Ką žmonės „Padirbtuvėse“ gamina?
- Daugiausia baldus - lentynas, lovas, spinteles, suolelius. Vieni daro sau, kiti draugams, o dar kiti kaip užsakymus. Vienas narys yra interjero dizaineris, tad jis dažnai šiose dirbtuvėse gamina įvairias interjero detales ar nedidelius baldus. Kitas vyras eksperimentavo su metalo vamzdžiais, gamino iš jų šviestuvą, pakabas. O dabar panašius gaminius gamina ne tik sau, bet ir kitiems, nes gauna užsakymų. Mes netaikome apribojimų, kad gaminti galima tik sau. Ko žmonės nori, tą ir daro.
Daugelis narių profesine sritimi visai nesusiję su medžio ar metalo darbais. Ateina įvairiausių profesijų žmonių - programuotojų, architektų, aktorių. Dalis jų dirbtuvėse pakeičia aplinką ir pailsi nuo darbo.
- Kuo jūsų veikla skiriasi nuo įprastos nuomos?
- Išsinuomojęs įrankius žmogus negauna patalpų. Be to, nuoma yra komercinė veikla ir už tokią kainą, kokia yra pas mus, neįmanoma būtų kitur išsinuomoti įrankių. Taip pat nėra griežtų taisyklių, žmogus gali kokiu nori laiku ateiti ir naudotis įrankiais. Gali dirbti ir naktį. Šios dirbtuvės yra tarsi namai. Visi jaučiasi čia esančių įrankių bendraturčiai, todėl nekyla noro jų gadinti.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“