respublika.lt

Elektra pabrango ne dėl sinchronizacijos

(338)
Publikuota: 2025 vasario 13 10:25:04, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Taip atrodė Baltijos šalių energetinės nepriklausomybės šventė, atsijungus nuo BRELL. Eltos nuotr.

Pastaruoju metu elektros kainos šovė į rekordines šiemet aukštumas. Tačiau ekspertai tikina, kad tai visiškai nesusiję su Baltijos šalių elektros tinklų atsijungimu nuo BRELL žiedo bei sinchronizacija su žemynine Europa. Ir suteikia vilčių, kad jau artimiausiu metu elektra pigs.

 

Vakar didmeninė elektros kaina Lietuvoje pasiekė šių metų aukštumas, o dujos visoje Europoje jau brangiausios per pastaruosius dvejus metus. „Nord Pool Spot" biržos Lietuvos kainų zonoje elektra trečiadienį kai kuriomis valandomis kainavo apie iki 483 eurus už megavatvalandę (48,3 cento už kilovatvalandę be PVM). Paros kainos vidurkis - 230 eurų už MWh (23 centai už kWh). Antradienį vidutinė paros kaina siekė 190 eurų už MWh (19 centų už kilovatvalandę).

Lietuvos energetikos agentūra skelbia, kad praėjusią savaitę, palyginti su ankstesne savaite, dėl sumažėjusios vėjo elektrinių generacijos augo visose Baltijos jūros regiono valstybėse. Lietuvoje elektros kainos padidėjo 24 proc. - nuo 101,2 Eur/MWh iki 125,7 Eur/MWh. Palyginimui, 2024 m. tuo pačiu laikotarpiu vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje buvo apie 96,45 Eur/MWh, o 2023-ųjų šeštąją savaitę - apie 113,29 Eur/MWh.

Energetikos ekspertas prof. Vidmantas Jankauskas „Vakaro žinioms" teigė, kad vasario 9 d. įvykusi Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacija su žemynine Europa kainoms praktiškai neturėjo jokios įtakos.

„Turėjo tokią nežymią įtaką, kad net neverta kalbėti. Dabar turime labai blogą laiką - kai yra apsiniaukę ir vėjas nepučia: nedirba nei saulės, nei vėjo elektrinės. Reikia jungti dujines elektrines, o dujos smarkiai pabrangusios. Pavasarį, kai dažniau išlįs saulė, bus stipresnis vėjas ir veiks hidroelektrinės, elektros kainos dėl didelės pasiūlos labai kris. Bet apie pavasarį dar neverta kalbėti. Užtenka, kad artimiausiomis dienomis bent jau stipresnis vėjas papūstų - ir kainos kris", - vylėsi V.Jankauskas.

Anot profesoriaus, dėl didelių kainų kalčiausi yra vokiečiai.

„Vokiečiai dabar paskutiniais žodžiais keikia žaliuosius, kurių reikalavimu buvo uždarytos dvi atominės elektrinės. Dabar elektros iš saulės bei vėjo negauna, atominės uždarytos. Tai ką, degina brangias dujas bei anglis. Su ta atsinaujinančia energetika turime tokius dalykus. Atsinaujinanti energetika yra gerai, bet reikia ir apsidrausti - nepanaikinti galimybės kitokia energetika apsirūpinti", - konstatavo ekspertas.

Lietuvos energetikos agentūra skelbia, kad gamtinių dujų TTF kainos praėjusią savaite pakilo 9 proc. - nuo 48,8 Eur/MWh iki 53,3 Eur/MWh. Pagal ateities sandorius, šiais metais gamtinių dujų kainos gali svyruoti tarp 42-56 Eur/MWh.

Prieš metus, 2024-ųjų vasario pradžioje, vidutinė savaitės gamtinių dujų kaina TTF siekė 29,1 Eur/MWh, o 2023-ųjų vasario pradžioje kainų vidurkis buvo 57,1 Eur/MW.

„Gamtinės dujos pabrango daugiausia dėl atvėsusių orų ir mažesnio gamtinių dujų saugyklų užpildymo nei prieš metus. Praėjusią savaitę portalas „OilPrice" pranešė, kad ES šalys su didžiausiomis dujų saugyklomis svarsto galimybę sušvelninti užpildymo reikalavimus. Po Rusijos invazijos į Ukrainą ir dujų tiekimo nutraukimo, ES nustatė tikslą, kad iki lapkričio 1 d. saugyklos būtų užpildytos 90 proc. Tačiau ES šalys, turinčios didžiausias gamtinių dujų saugyklas, aptarė galimybę sumažinti privalomus užpildymo tikslus po 2025 metų. Vokietija, Italija ir Nyderlandai nerimauja dėl aukštų dujų kainų vasarą, kurios gali padaryti saugojimą nepelningą. Šiuo metu ES svarsto pratęsti privalomus gamtinių dujų saugojimo tikslus dar vieneriems metams po 2025-ųjų.

Šią žiemą ES saugyklos buvo užpildytos apie 95 proc., tačiau dėl šaltesnių orų ir dėl mažos vėjo jėgainių generacijos daugiau elektros gaminant šiluminėse elektrinėse, dujų saugyklos ištuštintos sparčiausiai per pastaruosius aštuonerius metus", - skelbia agentūra.

Šiuo metu dujų kiekis Europos saugyklose siekia apie 49 proc. (ankstesnę savaitę buvo 53,1 proc.), prieš metus saugyklų užpildymas siekė 67,4 proc. Inčukalnio dujų saugyklos užpildymas šiuo metu sudaro apie 52,8 proc., prieš savaitę buvo 55,9 proc., prieš metus - 53,9 proc.

Tačiau V.Jankauskas sako, kad dujos pabrango ne visai pagrįstai.

„Aiškinama, kad pabrango, nes saugyklos apytuštės ir dar atėjo laikas dujas pirkti kitiems metams. Bet dabar kaip tik dujos turėtų pigti, nes kinai amerikietiškoms dujoms uždėjo muitus. Galvojau, kad amerikietiškų dujų turėsime daugiau. Gal ir turime daugiau, bet ne pigiau", - reziumavo V.Jankauskas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
40
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (338)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Jei būtų galimybė, ar grįžtumėte į visuomeninį elektros tiekimą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Išgyvenimo kuprinė:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-8 -4 C

-6 -3 C

-10 -5 C

-2 +2 C

-5 -2 C

-4 -2 C

0-3 m/s

0-5 m/s

0-3 m/s