Seimo Ekonomikos komitetas vakar pritarė Energetikos ministerijos pateiktam projektui, kuriam įsigaliojus tam tikroms žmonių grupėms būtų leista grįžti į visuomeninį elektros tiekimą. Seimo nario Arūno Dudėno projektui, kad būtų leista grįžti visiems norintiems, komitetas nepritarė, nors po pateikimo per plenarinį posėdį visas parlamentas balsavo už abu siūlymus.
Energetikos viceministrė Edita Gudauskienė paaiškino, jog siūloma į visuomeninį tiekimą (tačiau tik iki 2030 m. sausio) leisti grįžti mažiausiai elektros suvartojantiesiems (iki 1000 kWh per metus) ir socialiai pažeidžiamiems gyventojams (t. y., piniginę socialinę paramą gaunantiems nepasiturintiems gyventojai, asmenims su negalia). Tiesa, visuomeninis tiekimas ne visiems kainuotų vienodai, nes Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) būtų įpareigota patvirtinti du tarifus. Pažeidžiami asmenys mokėtų mažiau, kadangi visuomeninis tiekėjas būtų įpareigotas jiems elektra pirkti tiesiai iš atsinaujinančios energetikos parkų ir sudaryti su jais ilgalaikes sutartis.
Anot E.Gudauskienės, pataisos būtų aktualios maždaug 800 tūkst. žmonių, iš jų 450 tūkst., kurie šiuo metu yra visuomeniniame tiekime, ir apie 350 tūkst., kuriems būtų leista grįžti.
Komiteto narys, buvęs energetikos ministras Dainius Kreivys nustebo, kodėl pigi elektra būtų užtikrinta tik pažeidžiamiesiems vartotojams, o ne visiems, esantiems visuomeniniame tiekime. Anot jo, ESO galėtų būti įpareigota pirkti didesnį kiekį pigios elektros iš atsinaujinančios energetikos parkų. Be to, anot jo, jau pradėtas projektas, pagal kuri savivaldybės turi teisę kurti energetines bendrijas, statyti elektrines ir pažeidžiamiausius vartotojus elektra aprūpinti nemokamai (RRF bei biudžeto lėšomis). Tokiu atveju, anot eksministro, daugiau nei 200 tūkst. žmonių iš viso už ją nemokėtų ir taip jiems būtų sumažinta našta.
Tačiau E.Gudauskienė paaiškino, kad Vyriausybė nori tam tikroms vartotojų grupėms elektrą atpiginti jau nuo šio birželio, o energetinių bendrijų projektas, kad ir yra labai geras, dar tik startavo, kai kuriose savivaldybėse bendrijos gali atsirasti tik 2026 ar 2027 m.
VERT pirmininkas Renatas Pocius sakė palaikantis Energetikos ministerijos siūlymą leisti daliai žmonių grįžti į visuomeninį tiekimą, nes dėl bendrijų steigimo ne visi vartotojai būtų apginti - aktyvios savivaldybės jas gal įsteigtų greičiau, pasyvios iš viso gal neįsteigtų, todėl reikia bendro sprendimo visiems. Be to, R.Pocius patikslino, kad už elektrą visiems vartotojams vis tiek reikėtų mokėti. Tiesa, ne už patį produktą, bet už kitas dedamąsias - tinklų išlaikymo, skirstymo paslaugą ir t.t.
Komiteto narys Andrius Bagdonas pridūrė, kad ankstesnės Vyriausybės projektas dėl energetinių bendrijų steigimo buvo perteklinis, juolab kad RRF lėšos tam nebuvo skirtos. Be to, tokiu atveju žmonės iš viso nebūtų skatinami taupyti, elektrinius radiatorius kaitintų ir atidarytų langus, visiškai negalvodami apie tvarumą ir panašius dalykus. Be to, jam neaiškus ministerijos siūlymas pigesne elektra apdovanoti mažuosius vartotojus. Esą dažnas žmogus turi pagrindinį būstą kažkur ir būstą Neringoje ar panašioje vietovėje vasarai praleisti. Akivaizdu, kad gyvendamas pastarajame vos 2-3 mėnesius jie 1000 kilovatvalandžių elektros nesunaudos, tačiau jam kilovatvalandė kainuos pigiau net jei būstas kainuoja pusę milijono eurų.
Kitą projektą pristatė socialdemokratas Arūnas Dudėnas. Anot politiko, sudaryti galimybę grįžti į visuomeninį tiekimą visiems tiekėjams yra būtina, nes pas nepriklausomus tiekėjus žmonės buvo varomi prievarta - jų nepasirinkusieji buvo gąsdinami bauda: 25 proc. didesniais tarifais.
„Buitiniai vartotojai, kuriems buvo privaloma pasirinkti nepriklausomą tiekėją, dažnu atveju moka daugiau nei vartotojai, kuriems buvo leista likti visuomeniniame tiekime. Taip pat praktiškai visiems nepriklausomų tiekėjų vartotojams yra taikomas abonentinis mokestis, kuris nėra taikomas visuomeniniame tiekime esantiems vartotojams", - akcentavo A.Dudėnas.
Viceministrė E.Gudauskienė informavo, kad ministerija pastarojo pasiūlymui nepritaria. Nes esą ES direktyva leidžia daryti išimtis tik smulkiesiems bei pažeidžiamiesiems elektros vartotojams. Norint šį ratą išplėsti, tokį sprendimą reikėtų pagrįsti Europos Komisijai.
R.Pocius pridūrė, kad VERT kainas nustato kartą per pusmetį pagal išankstines prognozes. Jei realios kainos neatitiktų prognozuotų ir tiekėjas patirtų nuostolių, kitam pusmečiui jau būtų nustatytos didesnės kainos, kad nuostoliai būtų padengti. O juos dengtų daugiausiai pažeidžiamiausi vartotojai, nes tarp likusių yra daug išmanių vartotojų, kurie grįžtų pas nepriklausomą tiekėją, naštą palikę kitiems. Be to, esą dažnas bėgiojimas sukeltų sumaištį rinkoje.
Tiesa, A.Dudėnas priminė, kad yra pasiūlęs saugiklį - rinktis tiekimą būtų galima ne dažniau nei kartą per metus. Tačiau komiteto narių jo argumentai neįtikino.