Energetikos ministras Dainius Kreivys susilaukė nemalonaus klausimo, kodėl investuotojai į vėjo jėgaines gali praktiškai nemokėti mokesčių į valstybės biudžetą. Tačiau į jį atsakė itin originaliai.
„Gerbiamas ministre, Vyriausybė intensyviai ieško lėšų gynybai ir saugumui užtikrinti papildomai iki 4 proc. Ar jūs nemanote ir ar negalvojate keisti teisės aktą dėl investuotojų į vėjo jėgainių plėtrą? Kaip rodo Registrų centro statistiniai duomenys, investuotojas parodo, kad tik dalelytė yra to turto vertės mokesčio mokant nuo visos vertės", - į D.Kreivį Seime kreipėsi parlamentaras Valentinas Bukauskas.
Pasak jo, 5 megavatų jėgainės vystytojai turėtų sumokėti maždaug 5 mln. eurų nekilnojamojo turto mokesčio.
„Registrų centre mes matome 340, 260, 180 tūkst. eurų. Ar taip nėra galimai apgaudinėjama valstybė, būtent tokiu pagrindu? Ir dar daugiau. Kai kurios jėgainės iki trejų metų atlieka testavimo darbus, kurie iš viso nėra registruojami Registrų centre, bet gauna pajamas, už tą testavimą yra sumokama. Tai ar čia nėra valstybės apgaudinėjimas?" - pasidomėjo V.Bukauskas.
„Ačiū, labai geras klausimas. Energetika, energetinis saugumas taip pat yra valstybės saugumo dalis. Tokia pati saugumo svarba kaip ir karinio saugumo, nes jeigu mes neturėsime elektros energetikos, mes ne tik negalėsime eiti žaliuoju kursu, bet negalėsime net ir kariuomenei tiekti elektros. Tai vienas aspektas.
Noriu pastebėti, kad per pastaruosius dešimt metų nuo tada, kai buvo uždaryta Ignalinos atominė elektrinė, iki šiol importuodama elektrą Lietuva sumokėjo ne 100 eurų, ne 200, o 5 mlrd. eurų išvežėme pinigų. 5 mlrd. eurų. Kiekviena vėjo jėgainė, gaminanti elektrą Lietuvoje, leidžia mums neišvežti tų pinigų, palikti juos Lietuvoje. Aš manau, kad geriau neskaičiuokime 1 lito ar euro čia ar čia, bet galvokime, kad kuo daugiau atsirastų tų jėgainių, kad kuo mažiau pinigų išvažiuotų iš Lietuvos", - pareiškė D.Kreivys.
Tačiau toks ministro atsakymas neįtikino parlamentaro Artūro Skardžiaus. Jis „Vakaro žinioms" paaiškino, kokia yra situacija ir kodėl V.Bukauskas nuolat kelia šią problemą.
„Mes priversti mokėti už nekilnojamąjį turtą. Jėgainių plėtotojai registruoja ne visą jėgainę, o tik pamatą. Pamatas sudaro labai nedidelę dalį visos jėgainės vertės. Statinio mokestis galėtų būti apie milijoną eurų už megavatą. Jei jėgainė 5 megatavų, tai tu turėtum už ją mokėti 5 mln. eurų nekilnomamojo turto mokestį. Tačiau moka tik už pamatus, kaip pastebėjo V.Bukauskas, po 340 ar 180 tūkst. eurų.
Negana to, bandomuoju jėgainės laikotarpiu, kai ji testuojama, tu gauni pajamas, nes tieki energiją į bendrą elektros tinklą. Tačiau kol jėgainė „nepriduota" tu irgi nemoki turto mokesčio nuo tikrosios vertės - moki tik už pamatus.
Kreivys sako, kad tai - skatinimo priemonė. Idiotas. Nemokėti mokesčio - skatinimo priemonė! Viskas tam, kad „Ignitis grupė", kurios vienas akcininkų per įmones yra D.Kreivys, gautų didesnes pajamas", - įsitikinęs A.Skardžius.