Sostinės šilumos tinklus iš nuomininkės „Vilniaus energijos“ susigrąžinusi jų šeimininkė bendrovė „Vilniaus šilumos tinklai“ nesirengia miestiečių būstų šildyti už tokią kainą, kaip dabar. Kokie 15 metų iš nuompinigių prabangiai gyvenusios bendrovės apetitai, paaiškės iki kovo pabaigos.
Vakar Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija „Vilniaus energijos“ prašymu nusprendė panaikinti bendrovės šilumos tiekimo licenciją nuo šių metų kovo 30 d. Jau po keleto savaičių 15 metų nuomotą Vilniaus šilumos ūkį perims sostinės savivaldybės įmonė „Vilniaus šilumos tinklai“, o apie 200 „Vilniaus energijos“ darbuotojų dar nepasirašė sutarčių su besikeičiančiu darbdaviu. Žmonės nuogąstauja, kad pasibaigus nuomos sutarčiai „Vilniaus šilumos tinklai“ nemokės jiems joje numatytų atlyginimų, nes paprasčiausiai neturės iš ko mokėti, o ir kolektyvinę sutartį naujasis darbdavys viešai žada išlaikyti „pagal finansines galimybes“.
Lietuvos šilumos ir elektros energetikos darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Kasinavičius „Vakaro žinioms“ sakė, kad „Vilniaus šilumos tinklų“ direkcija gražiai kalba, bet pažadus patvirtinti parašais vengia.
„Šokamas viliotinis, kad jūs tik pereikite pas mus, o kas paskui bus - nieko neaišku, - nuogąstavo A.Kasinavičius. - Dabar iš „Vilniaus energijos“ šalių susitarimu išeinantys žmonės gauna kompensacijas, kas yra numatyta nuomos ir kolektyvinėje sutartyse. O „Vilniaus šilumos tinklai“ aiškina tik apie 138 Darbo kodekso straipsnį, kad čia yra verslo ar jo dalies perdavimas, ir visi darbuotojai kaip avinai turi būti pervaryti iš vieno gardo į kitą. Pervarys, o paskui po vieną kvies ir kels ultimatumus, kad sutiktum su mažesniu atlyginimu, o nesutiksi - eik lauk.“
„Sodros“ skelbiamais duomenimis, šių metų sausį 747 „Vilniaus energijos“ darbuotojų vidutinis atlyginimas prieš mokesčius buvo 1168,81 euro.
Pasak A.Kasinavičiaus, pagal dabartinę Kainų komisijos nustatytą kainodarą aišku, kad neužteks darbo užmokesčio fondo, nes, pernai rudenį sumažinus bazinę šilumos kainą, jis buvo 30 proc. nurėžtas.
„Mūsų sutartinė suma yra 8,2 mln. eurų, o įmonės pajamos, atmetus kuro kainą, šiemet bus 12,9 mln. eurų, iš jų apie 10 milijonų teks būtinosioms išlaidoms, kad įmonė tinkamai atliktų visas šilumos tiekėjo funkcijas. Taigi atlyginimams mažai kas belieka, - svarstė jis. - Dabar mūsų algos nemažėjo, nes prancūzai sau galėjo leisti iš akcininkų lėšų padengti trūkumą, nes jie yra didelė kompanija. O „Vilniaus šilumos tinklai“ priklauso savivaldybei, kuri pati yra prasiskolinusi, - iš kur ji mokės atlyginimus?“
Prieš 15 metų toje pačioje darbovietėje dirbęs A.Kasinavičius priminė, kad išnuomoti šilumos tinklus buvo nuspręsta todėl, kad jie buvo visiškai nustekenti, bendrovėje vėlavo atlyginimai ir tikėtasi, kad privatus nuomininkas tą visą ūkį prikels: „Bijau, kad grįžęs šeimininkas gali ir vėl nuvaryti šilumos tinklus į minusą, o paskui gal mėgins vėl išnuomoti ar privatizuoti.“
Darbuotojai skeptiškai vertina „Vilniaus šilumos tinklų“ vadovybės kalbas, kad lėšų atlyginimams pasiskolins iš bankų, nes konkrečios kredito įstaigos ji neįvardija. Dar 2013 metais bendrovė skelbė ilgalaikės kredito linijos paslaugų pirkimo atvirą konkursą, tačiau jis buvo nutrauktas, nesulaukus nė vieno pasiūlymo.
„Kas jau čia norės skolinti įmonei, kai tiek daug neaiškumų dėl jos finansų, kokie bus įsipareigojimai perėmus visą šilumos ūkį, - svarstė darbuotojų atstovas. - Gal didesnė tikimybė būtų padidinti pajamas keliant šilumos kainą - per susitikimą su darbuotojais „Vilniaus šilumos tinklų“ vadovas Mantas Burokas tvirtino, kad toks prašymas Kainų komisijai jau yra pateiktas.“
„Vilniaus šilumos tinklų“ komunikacijos vadovė Edita Sirutienė neneigė, jog įmonė siekia, kad Kainų komisija nustatytų bendrovei didesnę bazinę šilumos kainą negu „Vilniaus energijos“.
„Kainos padidėjimas po kovo 30-osios bus jau vien dėl to, kad „Vilniaus šilumos tinklai“ neperims „Vilniaus energijos“ įpareigojimo grąžinti vilniečiams permokėtas lėšas (dėl to Kainų komisija sumažino „Vilniaus energijai“ nustatytą bazinę šilumos kainą 23 proc. - red. past.), - sakė E.Sirutienė. - Mūsų bazinės kainos projekte prašoma kaina mažai skiriasi nuo anksčiau „Vilniaus energijos“ apskaičiuotos kainos (5,05 ct/kWh be PVM). Mes įvertinome to meto kuro kainas, praėjusių metų pabaigos prognozes ir mūsų planuojamas investicijas, kurios įskaičiuojamos į būsimas sąnaudas. Kainų komisija derina šį klausimą su mūsų įmonės atstovais, prašo papildomos informacijos, pasiūlymų pagrindimo. Spėjame, kad bazinės kainos projektas bus svarstomas ateinančią savaitę.“
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos Veiklos valdymo skyriaus patarėja Aistė Griškonytė teigė, kad, nustatydama bendrovei „Vilniaus šilumos tinklai“ bazinę šilumos kainą, komisija atsižvelgs į „Vilniaus energijos“ faktiškai patirtas veiklos sąnaudas, nes „Vilniaus šilumos tinklai“ dirbs su ta pačia infrastruktūra, kurią šiuo metu šilumos gamybai ir tiekimui naudoja nuomininkė „Vilniaus energija“.
„Tačiau nustatant bazinę šilumos kainą bendrovei „Vilniaus šilumos tinklai“ vertinami ir kiti kriterijai - palyginamieji rodikliai, įmonės prognozuojamos tam tikros veiklos sąnaudos ir kt.“, - dėstė A.Griškonytė.
Žilvinas ŠILGALIS, Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos ir energetikos komiteto narys:
- Jeigu „Vilniaus energija“ šildo sostinę už mažesnę kainą, nei prašo nustatyti grįžtantis šilumos tinklų šeimininkas, gal vilniečiams būtų daugiau naudos pratęsus tą nuomos sutartį? - „Vakaro žinios“ teiravosi Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos ir energetikos komiteto nario Žilvino ŠILGALIO.
- Apie tai galime kalbėti pusiau juokais, pusiau rimtai: kai buvo vilkinamas šilumos ūkio perėmimas, nevyko normalios derybos, atrodo, kad to ir siekta, kad atėjus kritiniam momentui nebeliktų nieko kito, tik dėl šventos ramybės pratęsti sutartį. Bet dabar jau aišku, kad tai neįmanoma, nes labai jau visus vilioja tas kąsnelis... Skyrybos vyksta per konfrontaciją, vieni kitus padavinėja į teismus, ir kas laimės, kas pralaimės, paaiškės tik po arbitražų. O kokio dydžio abiejų pusių ieškiniai - 100 milijonų eurų! Visa bėda, kad bet kokiu atveju šilumos vartotojai tikrai nukentės, nes niekas kitas tų sąnaudų nepadengs.
- Kaip jums atrodo tokia politika, kai nuomininkas baudžiamas už vilniečių apiplėšinėjimą, o savivaldybės įmonė savo ruožtu siekia pasitvirtinti kuo didesnes sąnaudas ir taip išauginti šilumos kainą?
- Čia Kainų komisija spręs, o mūsų komitetas, nors jame dirba ir „Vilniaus šilumos tinklų“ stebėtojų tarybos pirmininkas Arvydas Sekmokas, apie šilumos ūkio perėmimą beveik nieko nežino - nei apie darbuotojus, nei apie to ūkio būklę, kaip atrodys įmonės sąnaudos. Juk nuo to, kaip sklandžiai pavyks suderėti dėl perėmimo, ir šilumos kaina priklausys. Nuomininko yra daug gerų dalykų sukurta, kuriuos galima perimti, o jeigu vyksta ne derybos, o rietenos, jis viską išsineš, reikės daryti iš naujo ir mokėti reikės vilniečiams, nors jie už tai jau yra sumokėję. A.Sekmokas į visus klausimus turi vieną atsakymą: „Dirbame su privačia šalimi, informacija konfidenciali, bet viskas bus gerai.“ Kas dabar nustatys, ar tas grifas „slaptai“ sąmoningai naudojamas, ar ten iš tiesų yra ką slėpti. Bijau, kad kai sužinosime, jau bus šaukštai po pietų.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“