Turizmo įstatymą, kuris sustabdytų poilsiautojų mulkinimą, blokuoja lobistai, teigia Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis. Todėl nežinia, kiek dar prireiks kelionių agentūrų bankrotų ir kokių sukrėtimų, kad turizmo rinka būtų apsaugota nuo vienadienių kelionių rengėjų.
Praėjusią savaitę sustabdyta dar vienos kelionių bendrovės „Fresh Travel“, veikusios su prekės ženklu „Plus Travel“, veikla. Šiemet tai jau ketvirtoji nustojusi gyvuoti kelionių organizatorė. Iki tol kvapą išleido savo klientus apgavusios bankrutuojančios įmonės „Go Planet Travel“, „Go Baltic Travel“, „Neoturas“.
Kreipėsi į prokurorus
Regis, po paskutinio skandalo vasarą buvo pakankamai laiko Turizmo departamentui padaryti išvadas. Dabar išvadų daryti nėra kada, nes reikia skaičiuoti, kokius nuostolius patyrė „Fresh Travel“ klientai.
O skaičiai iškalbingi. Praėjusią savaitę 500 išskraidintų turistų buvo įstrigę Egipte ir Portugalijoje. Dar, manyta, apie tūkstantį poilsį šiltuosiuose kraštuose pirkusių piliečių gali guostis bent tuo, kad jie nespėjo išskristi ir patirti to, ką išgyveno likimo valiai palikti poilsiautojai.
Tad jais teko pasirūpinti Turizmo departamentui - bendrovei „Small Planet Airlines“ sumokėti 600 tūkst. litų už turistų parskraidinimą. Departamentas teigia, kad iš visos sumos, kuria dviejose draudimo bendrovėse „Fresh Travel“ buvo apdraudusi savo veiklą, beliko 100 tūkst. litų. Tai reiškia, kad tūkstančiui piliečių, kurie sumokėjo pinigus už būsimą poilsį, draudimo pinigų neužteks. Mat neįvykusių kelionių galėjo būti parduota maždaug už milijoną litų.
Po nervų tampymo iš Madeiros salos Portugalijoje 130 turistų užsakomuoju reisu buvo parskraidinti šeštadienio naktį. Iš Egipto „Fresh Travel“ klientai grįžo vėliau: 170 poilsiavusiųjų Hurgadoje - šeštadienio vakarą, o 180 turistų iš Šarm el Šeicho - sekmadienį paryčiais.
Grįžę keliautojai galės pareikalauti kompensacijos už patirtas patyčias, kurios, ko gero, ne vienam bus įsirėžusios į atmintį labiau nei pasipliuškenimas Raudonojoje jūroje.
Štai viename Hurgados viešbučių jie buvo įkalinti, kol sumokėjo už papildomai ne savo valia praleistą naktį. Viešbučio administracija liepė neišleisti išvykstančiųjų, atėmė jų daiktus. Turistai buvo sulaikyti, kol surinko 3 tūkst. JAV dolerių.
Vakar Turizmo departamentas „dėl galimai neskaidrios „Fresh Travel“ vykdytos veiklos ir lėšų panaudojimo“ kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Bet tai menka paguoda nukentėjusiesiems žinant, kiek panašūs tyrimai vyksta ir kokios jų baigtys.
Turizmo lobistai
Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko R.Žemaitaičio šis skandalas nė kiek nenustebino.
Jis sako, kad tokie dalykai kartosis, kol koks nors Seimo narys arba kitas aukšto rango politikas pasiliks Egipte, Graikijoje arba dar kur nors. Bet komiteto pirmininkui turbūt puikiai žinoma, kad to niekada nebus. Parlamentarai pigiausių kelionių neperka, o jei skraido ilsėtis, tai ne per mūsų kelionių organizatorius.
R.Žemaitaitis pripažįsta, kad kol kas šiame sektoriuje įvesti tvarką Seimas yra bejėgis.
„Reikėjo prieš dvejus trejus metus pritarti Turizmo įstatymo pataisoms, kurios būtų sugriežtinusios visą mechanizmą ir turizmo sektorių. Buvo pasiūlyti labai griežti draudimai, apribojimai. Bet kai kurios agentūros labai sėkmingai lobistine veikla užsiiminėja tam tikrose institucijose, kurios rašo išvadas Seimo Ekonomikos komitetui, kad reikia viską liberalizuoti, kad rinkas prarasime. Buvo nueita kitu keliu, viskas palikta tekėti sava vaga, tai tą mes ir turime“, - konstatuoja Ekonomikos komiteto pirmininkas.
Apie bėdas žinota
Kodėl Turizmo departamento nesudomina agentūros, pardavinėjančios keliones itin pigiai?
R.Žemaitaitis sako, kad tą patį daro ir tos kompanijos, kurios nekelia problemų. Tačiau jis pripažino, kad tai gali būti vienas iš sukčiavimo būdų.
„Jeigu agentūra paleido šitaip pigiai keliones arba padarė akciją, reikia pasižiūrėti, ar ji turi pakankamai pinigų, ar pakankamas garantas, ar viešbutis yra apmokėtas. Tas pat ir su aviakompanijomis. Jeigu nėra sumokėta, reikia stabdyti bet kokius veiksmus, spręsti dėl įmonės veiklos suvaržymo“, - sakė R.Žemaitaitis ir pridūrė, kad tuo ir turėtų užsiimti TD.
Seimo nario nuomone, „Fresh Travel“ bėdos buvo aiškios prieš pusę metų, tik niekas to nenorėjo matyti.
„Turizmo departamento vadovai gali šnekėti, kad viskas buvo labai gražu, bet įvyko paskutinę minutę. Tai yra melas. Tai kaip su „Sekundės“ banku ir su visais kitais dalykais“, - teigė R.Žemaitaitis.
Nieko nežinota
Vakar po pietų spaudos konferencijoje TD laikinasis vadovas J.Raguckas informavo, kad nukentėjusių „Fresh Travel“ klientų beveik dukart daugiau, nei manyta, - 2,3 tūkst. Jis teisinosi, kad departamentas šių bėdų numatyti neturėjo galimybių, tai esą padaryti pajėgios kitos tikrinančios institucijos.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Ketinima griežtinti turizmo verslą
Po "Freshtravel" bankroto premjeras Algirdas Butkevičius užsimena apie ketinimus griežtinti turizmo verslo teisinį reguliavimą, susijusį su klientų įmokėtų lėšų draudimu.
"Aš esu šalininkas to, kad (reikia. - ELTA) apsaugoti žmonių sumokėtus pinigus už planuojamas keliones. Aišku, tam tikra rizika visada išliks, niekas nuo to nėra apsaugotas, bet aš esu šalininkas už įstatymais sugriežtintą tvarką. Ūkio ministras pateiks įstatymo projektus", - interviu LRT radijui teigė A. Butkevičius.
Vyriausybės vadovas yra už tai, kad rizika būtų sumažinta iki minimalios.
"Jeigu jis (kelionių organizatorius. - ELTA) nori surinkti didesnę sumą pinigų ir užsakyti keliones piliečiams, visos tos lėšos turi būti apdraudžiamos. Jeigu ta suma didėja, jis vėl turi gauti papildomą draudimą. Jokios rizikos negali būti, arba gali išlikti tik minimali rizika - 10 procentų, kuri būtų kompensuojama iš Garantinio draudimo fondo", - sakė A. Butkevičius.
Kalbėdamas apie "Freshtravel" bankrotą, Premjeras teigė sulaukęs ūkio ministro Evaldo Gusto patikinimo, kad nebuvo gauta informacijos, kad ši įmonė būtų įtraukta į rizikos grupę dėl finansinių srautų nesubalansavimo.
"Turizmo departamentui informacija apie šitą įmonę buvo pateikta teigiama. Tada kuo tikėti? Ministras irgi nėra Dievas ir negali numatyti, ką galvoja tų įmonių vadovai", - paklaustas apie E. Gusto atsakomybę atsakė A. Butkevičius.
Prezidentė: Turizmo departamento vadovybė neatitinka kvalifikacinių reikalavimų
Penktadienį veiklą netikėtai nutraukus dar vienai keliones organizuojančiai įmonei, Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad Valstybinis turizmo departamentas (VTD) nepasimoko iš praeities klaidų, o šios įstaigos vadovų kompetencija yra abejotina.
Anot D. Grybauskaitės, nuo bankrotų ypač konkurencingame turizmo sektoriuje nėra apsaugota nė viena pasaulio valstybė, tačiau tokių atvejų prevencijos turi imtis kontroliuojančios institucijos, Lietuvos atveju - Ūkio ministerija ir VTD. Prezidentės teigimu, šios institucijos nepasimokė iš liepą įvykusio "Go Planet Travel" bankroto, kada posto neteko VTD direktorė Raimonda Balnienė.
"Dabar turime kitus atvejus ir matome, kad Turizmo departamentas nė kiek nepakeitė požiūrio ir darbo stiliaus", - sakė Prezidentė.
D. Grybauskaitės teigimu, pasikartojančios situacijos ją verčia rimtai abejoti VTD pareigūnų kompetencija.
"Tai, ką dabar girdžiu iš laikinai pareigas einančių vadovų, pradedu abejoti Turizmo departamento vadovų kompetencija. Todėl labai rimtai atkreipiu Ūkio ministro (Evaldo Gusto, - ELTA) dėmesį dabar, kad Turizmo departamento vadovybė iš tikrųjų neatitinka kvalifikacinių reikalavimų ir turi būti praktiškai visa pakeista", - teigė D. Grybauskaitė.
Respublika.lt, Eltos inf.