2012 metais Lietuvoje įsigaliojus Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisoms ir apmokestinus ne tik tuščias laikmenas, bet ir kopijavimo įrangą, kompensacijos autoriams už jų kūrinių kopijavimą asmeniniais tikslais išaugo dešimtimis kartų.
Pasak asociacijos AGATA direktorės Agnės Masalskytės, prieš įsigaliojant įstatymo pataisoms, autoriams - muzikos įrašų gamintojams, kino kūrėjams, aktoriams ir kitiems - kasmet buvo surenkama daugiau nei 200 tūkst. litų, tuo tarpu 2012 metais jiems buvo išmokėti per 5 milijonus litų. Negalutiniais duomenimis, pernai šie skaičiai yra dar didesni.
Didžioji dauguma lėšų atiteko muzikos sričiai, per trečdalį - audiovizualiniams gamintojams. Atlygio dydis priklausė nuo transliacijų dažnumo, fizinių kopijų skaičiaus, surinktų kino teatrų ir kitų duomenų. Apie pusė muzikai skirtų ir penktadalis audiovizualinių kūrėjų atlyginimų dalis iškeliavo užsienio atlikėjams.
Anot jos, nuogąstavimai prieš priimant įstatymą, jog pirkėjai išvyks iš Lietuvos ir pradės įrangą pirkti užsienyje, nepasitvirtino - atliktas tyrimas parodė, jog tik 2 proc. respondentų pastebėjo įrangos ir laikmenų pabrangimą.
Kultūros ministerijos ir Vyriausybė kanceliarijos atliktas tyrimas parodė, kad kompensacijų atlyginimo tvarka funkcionuoja sėkmingai.
Tyrėjo Ramūno Birštono teigimu, kompensacinis atlyginimas atitinka Europos Sąjungos teisę ir jo atsisakyti nerekomenduojama. Tyrimas parodė, jog praktika neapmokestinti mažmeninių prekybininkų veikia - šiuo metu mokestinė našta tenka pirminiams pardavėjams, tokių Lietuvoje yra daugiau nei šimtas. Tyrimo išvadose rekomenduojama išbraukti iš sąrašo garsajuostes, mini diskus bei "Blu-ray" diskus, kadangi jie praktiškai yra nebevartojami. Taip pat vis dar stinga priemonių išieškoti iš vengiančių mokėti mokestį įmonių bei informuoti apie kompensacijos susigrąžinimo galimybę.
Pagrindinė mokesčio našta tenka IT prekybos įmonėmis, didžiąją dalį sudaro asmeninių kompiuterių bei mobiliųjų telefonų ir tuščių laikmenų pardavimai.
Tyrimu siekta išsiaiškinti teigiamas ir neigiamas autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisos pasekmes, jame detaliai analizuota ir lyginta Lietuvos, Europos Sąjungos ir kitų Europos Sąjungos valstybių narių teisinė sistema, statistiniai duomenys.