Lietuvos bankas (LB) prognozuoja, kad šiemet bendrasis vidaus produktas (BVP) išaugs 2,2 proc., 0,3 proc. punkto daugiau nei buvo prognozuota birželio mėn. Tuo metu infliacija, anot institucijos, 2024 m. sudarys 1 proc., kai ankstesnė prognozė buvo 1,2 proc.
„Po dviejų metų įšalo Lietuvos ekonomika grįžta į augimo kelią“, – Lietuvos ekonomikos apžvalgos renginio metu tvirtino LB valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.
Tuo metu 2025 m. ir 2026 m. BVP prognozė nekeičiama – rodiklis turėtų padidėti atitinkamai 3,1 ir 3,3 proc.
LB vertinimu, labiausiai prie ekonomikos plėtros prisideda namų ūkių vartojimo išlaidos. Prognozuojama, kad vartojimo išlaidos po pernykščio 1,1 proc. nuosmukio padidės 3,4 proc. šiemet, o kitąmet ir 2026 m. – 3,7 proc.
Prognozuojama, kad eksporto raidą palankiai veiks neprarastas konkurencingumas ir atsigaunanti išorės paklausa. Šiemet bendras eksportas turėtų padidėti 1,2 proc., o kitąmet – dar 3,7 proc.
Numatoma, kad šiemet vidutinis darbo užmokestis padidės 10,2 proc., o kitąmet augimas sulėtės iki 8,5 proc. Toks augimas vis dar yra didesnis nei ilgalaikis ikipandeminis vidurkis – 5,5 proc. per metus.
LB prognozuoja, kad nedarbo lygis šiemet sieks 7,4 proc., o užimtumas šiemet turėtų augti 1,6 proc. Anot G. Šimkaus, daugėje asmenų, nedirbančių ilgiau nei du mėn., kas ilgesniu periodu gali sukelti problemų.
„Nuo 2022 m. didėjęs nedarbas kol kas nesitraukia, ilgėja jo trukmė. Tai veikia visas socialines grupes. Taip pat pastaruoju metu pastebime, kad auga kiekis neturinčių darbo nuo 3 iki 11 mėn. Jei padėtis nesikeis, gali padidėti ilgalaikis nedarbas, jį sumažinti būtų sunkiau“, – pavojų pastebėjo G. Šimkus.
Prognozuojama, kad realus privatus vartojimas šiemet padidės 3,6 proc.