Lietuva 41,98 mln. JAV dolerių (38,2 mln. eurų) turės didinti savo kapitalą Tarptautiniame rekonstrukcijos ir plėtros banke. Tiesa, šiuos pinigus turėsime sumokėti ne iš karto, o dalimis.
Be to, gali būti, kad kol kas atsipirksime 5,7 mln. dolerių (5,2 mln. eurų), nes kitą sumą turėsime įmokėti tik esant atskiram reikalavimui. Tačiau aišku viena - mūsų gyventojai iš to gali nesitikėti jokios naudos. Šis bankas savo narėms neskolina nei už dideles, nei už mažas palūkanas. Jis remia neturtingas šalis.
Finansų ministerija siūlo Vyriausybei pritarti Lietuvos kapitalo Tarptautiniame rekonstrukcijos ir plėtros banke padidinimui 348 akcijomis (šiuo metu turime 910 akcijų), kurių vienos akcijos nominalioji vertė - 120 635 JAV doleriai, padidinant Lietuvos kapitalo dalį 41 980 980 JAV dolerių. Šio pasiūlymo pagrindas - 2018 m. spalio 1 d. minėto banko valdytojų tarybos priimta rezoliucija, kuria įtvirtinama, kad iš viso banko akcinis kapitalas padidinamas 230 500 akcijų, paskirstant akcijas banko valstybėms narėms proporcingai jų turimai akcinio kapitalo daliai. Priimta ir kita rezoliucija, kuria nuspręsta banko akcinį kapitalą padidinti dar 245 773 akcijomis, paskirstant jas banko valstybėms narėms, kurių atstovavimas yra per mažas.
Kaip „Vakaro žinias“ informavo Finansų ministerija, 6 proc. akcijų reikės apmokėti lygiomis dalimis iki 2023 m. spalio, likusi 94 proc. akcijų dalis turėtų būti apmokama bankui pareikalavus.
Ministerijos teigimu, „įtakos valdžios sektoriaus deficitui nebūtų, kadangi mokėjimai už kapitalą traktuojami kaip finansinio turto įsigijimas“. Tiesa, paprastam mokesčių mokėtojui neturėtų būti labai įdomu, kaip tokie mokėjimai traktuojami, nes vis tiek mokėjimai bus atliekami iš jo kišenės. Vyriausybė ketina tuos 6 proc. akcijų apmokėti per 3 metus (maždaug po 1,7 mln. eurų kasmet).
„Finansų ministerija, priduria, kad banko narės valstybės savo dalyvavimu jo veikloje tik prisideda prie paramos trečiosioms šalims, bankas kreditų savo narėms neteikia. Todėl tikėtis pigiai pasiskolinti net ir turint akcijų neverta.