respublika.lt

Nauja pradžia: Baltijos šalys prisijungė prie kontinentinės Europos elektros tinklų

(207)
Publikuota: 2025 vasario 09 14:41:00, Ūla Klimaševska, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Eltos nuotr.

Sekmadienį, 14 val. 05 min. Baltijos šalys sinchronizavosi su kontinentinės Europos elektros tinklais, prieš tai šeštadienį ryte atsijungusios nuo Rusijos sistemos ir atlikusios bendrą izoliuoto darbo bandymą.

 

Kaip pranešė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“, Baltijos šalys prisijungė prie Europos elektros tinklo, aptarnaujančio daugiau kaip 400 mln. vartotojų 26 šalyse. 

Iki šeštadienio 9 val. 09 min. Lietuva, Latvija ir Estija veikė elektros sistemoje BRELL (elektros žiede, kuriame buvo sujungtos Baltarusijos, Rusijos, Estijos, Lietuvos ir Latvijos sistemos).

Izoliuoto darbo bandymas truko maždaug 30 valandų, jo metu trijų šalių elektros perdavimo sistemos operatorės – Lietuvos „Litgrid“, Latvijos „Augstsprieguma tīkls“ ir Estijos „Elering“ – įvykdė 8 sistemos atsparumo įvairiems trikdžiams bandymus.

Baltijos šalys prie Europos sinchroninės zonos prisijungė per „LitPol Link“ sausumos jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos.

Nors elektros iš Rusijos Lietuva nebeperka nuo 2022-ųjų, iki desinchronizacijos nuo BRELL Baltijos šalių elektros sistemos dažnis centralizuotai buvo valdomas iš Maskvos. 

Todėl nuo šiol Baltijos šalys sistemos įtampą ir dažnį valdyti galės nepriklausomai, tai didins regiono energetinį saugumą.

„Litgrid“ duomenimis, sekmadienį 9-10 val. suminė elektros gamyba Baltijos šalyse siekė 3024 MW, suminis vartojimas sudarė 3143 MW. Likusi dalis energijos yra užtikrinama elektros jungtimis su Švedija, Lenkija ir Suomija.

BRELL sutartį Lietuva nutraukė vasario 7 d., penktadienio vakarą, 23 val. 59 min. 

Siekiant užtikrinti elektros tiekimą, Lietuvoje savaitgalį veikia po 2 Elektrėnų ir Mažeikių elektrinių blokus, aktyvuota ir Panevėžio elektrinė, energija importuojama iš Skandinavijos – iš Švedijos ir Suomijos per „NordBalt" ir „Estlink“ jungtis.

Visas sinchronizacijos procesas Baltijos šalims kainavo maždaug 1,6 mlrd. eurų, iš kurių 1,2 mlrd. eurų arba 75 proc. visų kaštų padengė Europos Sąjunga (ES).

Sklandžiam perėjimui į kontinentinės Europos elektros sistemą Lietuvoje jau veikia Telšių ir Alytaus sinchroniniai kompensatoriai, o trečiąjį Neries kompensatorių planuojama paleisti pavasarį. Latvijoje ir Estijoje taip pat veiks po tris kompensatorius.

Taip pat planuojama iki 2030-ųjų įrengti naują 700 megavatų (MW) galios jungtį su Lenkija „Harmony Link“, kuri padės užtikrinti Baltijos ir Vakarų šalių elektros rinkų integraciją.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
20
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (207)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip geriau pasielgti su migrantais Lietuvoje - priimti juos ar susimokėti solidarumo mokestį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar įeis Grenlandija ir Kanada į JAV sudėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-10 -5 C

-10 -7 C

-9 -6 C

-5 -2 C

-4 -1 C

-3 0 C

0-3 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s