Energetikos ministerijai planuojant į visuomeninį tiekimą leisti grįžti apie 800 tūkst. smulkiausių ir socialiai pažeidžiamų elektros vartotojų, nepriklausomi tiekėjai siūlymams turi kritikos ir ragina valdančiuosius tęsti iki šių metų pabaigos planuojamą užbaigti elektros rinkos liberalizaciją. Tuo metu visuomeninis tiekėjas „Ignitis“ siūlymus palaiko ir priduria, kad atnaujinta tvarka didelio poveikio bendrai elektros rinkai neturės.
Energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno teigimu, priėmus pokyčius, visuomeninio tiekėjo „Ignitis“ kainodara galėtų būti taikoma pažeidžiamiems, socialinę paramą gaunantiems nepasiturintiems gyventojams ir asmenims su negalia. Tuo metu smulkiausiais vartotojais būtų laikomi tie gyventojai, kurie sunaudoja iki 1 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos per metus.
Anot „Enefit“ vadovo Valdemaro Fiodorovičiaus, bendrovė supranta Vyriausybės siekį apsaugoti jautriausias visuomenės grupes ir sprendimams iš esmės prieštarauti neketina.
Tačiau kartu įspėjama – kyla rizika, jog atnaujinus visuomeninio tiekimo tvarką juo piktnaudžiauti neribotą laiką galės būtent daug elektros suvartojantys, nauji vartotojai, todėl Vyriausybę V. Fiodorovičius ragina numatyti konkrečius saugiklius.
„Pavyzdžiui, naujai į tinklą prijungtų objektų suvartojimo peržiūra po kelių mėnesių arba papildomas kriterijus greta metinio suvartojimo – suteiktos įvado galios dydžio įvertinimas, galintis indikuoti didesnį nei 1 tūkst. kWh vartojimo kiekį per metus“, – komentare Eltai ketvirtadienį nurodė „Enefit“ vadovas.
„Toliau laikomės bei laikysimės pozicijos, kad tik visiškai liberali elektros energijos tiekimo rinka leistų gyventojams pasinaudoti visais jos privalumais, pritrauktų naujų nepriklausomų tiekėjų ir skatintų juos konkuruoti tiek kaina, tiek naujomis ir inovatyviomis paslaugomis“, – tikino V. Fiodorovičius.
Kito nepriklausomo tiekėjo „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga taip pat pabrėžė besiviliantis, jog valdantieji užbaigs elektros rinkos liberalizacijos procesą, taip išvengdami nerealistiškų visuomenės ir politikų lūkesčių dėl elektros kainų.
„Ar mes kaip tiekėjai tai palaikome – tikrai ne. Mūsų visada buvo pozicija, kad reikia (elektros rinkos – ELTA) liberalizaciją baigti ir užtikrinti, kad rinka veiktų efektyviai. (…) Yra formuojama kaina arba lūkestis, kad bus mažesnė kaina, bet rinka suformuoja tą kainą“, – žurnalistams ketvirtadienį kalbėjo M. Giga.
Jis tikino nebematantis politinės valios užbaigti rinkos liberalizacijos procesą, be to, prognozuoja vartotojų lūkesčių nežinomybę ir didėsiantį nepasitenkinimą nepriklausomais tiekėjais.
„Dalis vartotojų nežino ko tikėtis, ar bus, ar nebus tos liberalizacijos. Net ir po šiandienos, net jei nepriimtų šio įstatymo pakeitimo, tai iš esmės sustabdė liberalizaciją“, – konstatavo M. Giga.
„Nesakome, kad nereikėtų rūpintis (socialiai pažeidžiamais žmonėmis – ELTA), bet mes turėjome visai kitokią sistemą, kuri yra jiems skirta. Tą patį matome per šildymo sąskaitas – yra tų būdų pasirūpinti, nebandant sukurti priešpriešą“, – pažymėjo nepriklausomo tiekėjo vadovas.
Pasak jo, įtakos elektros kainų svyravimams ir dabar turi kabelių incidentai Baltijos jūroje, elektros gamybos apimtys Skandinavijos šalyse, mažesni tinklų pralaidumai su Estija.
„Elektros rinkoje kainoms įtaką turi ir tai, kas vyksta Švedijoje, kas vyksta Estijoje, tose rinkose, kurios yra nepavaldžios vietinei politikai“, – aiškino M. Giga.
„Ignitis“: siūlymams pritariame, esminės įtakos rinkai neturės
Tuo metu pats visuomeninis tiekėjas valstybės įmonė „Ignitis“ Eltai teigė palaikantis valdančiųjų ketinimus gerinti elektros tiekimo sąlygas pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms.
„Palengvinti situaciją jautriausiai visuomenės grupei yra siūlymas, kuriam pritariame. Laukiame įstatymo pokyčio, žinosime daugiau detalių, prie jų reikės prisitaikyti, pritaikyti sistemas, procesus ir kitus veiklos elementus“, – nurodė visuomeninis tiekėjas.
„Veikiame reguliuojamame sektoriuje, tad kaip bus numatyta, taip savo veiklą ir vykdysime“, – pridūrė bendrovė.
„Ignitis“ tikina palaikantis sveiką konkurenciją rinkoje ir priduria – kadangi pokyčiai nukreipti į mažiausiai elektros energijos suvartojančius gyventojus, didelės įtakos nauja visuomeninio tiekimo tvarka rinkai neturės.
„Manome, kad didžioji dalis suvartojamo elektros energijos kiekio išliks nepriklausomo tiekimo segmente, todėl esminio pokyčio rinkai neturėtų būti“, – pažymėjo „Ignitis“.
Ketvirtadienį energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pristatė siūlymus, kuriais į visuomeninį tiekimą smulkiausi ir pažeidžiami vartotojai galėtų grįžti iki 2030-ųjų sausio.
Socialiai remtinų vartotojų šiuo metu yra apie 165 tūkst. arba maždaug 10 proc. visų buitinių vartotojų skaičiaus, o su socialiai remtinais gyventojais asmenų su negalia bendras skaičius neviršys 200 tūkst.
Siūlymais numatyta, kad į visuomeninį tiekimą galėtų grįžti ir nepriklausomą tiekėją jau pasirinkę smulkūs ir pažeidžiami vartotojai.
Atitinkamus Elektros energetikos įstatymo pakeitimus rengianti Energetikos ministerija pavasarį juos ketina teikti Seimui.
Visuomeninio tiekimo vartotojų skaičius siekia 462 tūkst. klientų, o apie 80 proc. jų suvartoja mažiau nei 1 tūkst. kWh elektros energijos per metus.
Pagal dabartinę tvarką trečiajame elektros rinkos liberalizavimo etape esantys vartotojai nepriklausomą elektros tiekėją turėjo pasirinkti iki šių metų gruodžio 31 d.