Baltijos šalių maitinimo ir restoranų sektoriaus įmonėms spalio pabaigoje planuojant streiką dėl, jų teigimu, per didelio pridėtinės vertės mokesčio (PVM), finansų ministrė Gintarė Skaistė nemano, kad PVM sumažinimas sektoriui būtų teisingas sprendimas. Anot jos, tokios lengvatos yra per mažai socialiai taiklios ar teisingos.
„Man atrodo, kad pridėtinės vertės mokesčio lengvatos visos yra mažai socialiai taiklios. Paprastai jomis pasinaudoja tie žmonės, kurie perka daugiau, turi didesnes pajamas“, – trečiadienį žurnalistų paklausta, ar galvojama apie PVM maitinimo sektoriui sumažinimą, teigė G. Skaistė.
Ministrė taip pat paminėjo, kad PVM lengvata nepaveikia paslaugos kainų, nors maitinimo įstaigos tvirtina – šio mokesčio išaugimas verčia didinti kainas.
„Praktika rodo, kad kainos gyventojams nuo to (PVM lengvatos maitinimo įstaigoms – ELTA) nemažėja“, – tikino ji.
Kaip liepą yra teigusi Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė – restoranai streikuos, nes našta jiems yra nepakeliama dėl panaikintos PVM lengvatos ir per kelis metus apie 70 proc. išaugusio minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA).
Asociacijos prezidentė taip pat kėlė klausimą kodėl Lietuvoje maitinimo įstaigoms taikomas PVM – 21 proc., yra vienas didžiausių euro zonoje.
Lietuvos restoranai 2024 m. balandį jau yra protestavę dėl, anot jų, siekiančio PVM ir reikalavo sugrąžinti ankstesnę lengvatą.
ELTA primena, kad nuo naujųjų metų nustojo galioti lengvatinis 9 proc. PVM tarifas restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms ir išsinešti teikiamam maistui.
Finansų ministerijos atstovas Irmantas Mikulėnas yra tvirtinęs, kad nustosianti galioti PVM lengvata maitinimo sektoriui valstybės ir savivaldybių biudžetams atneš papildomus 140 mln. eurų.