respublika.lt

„Rheinmetall“ gamyklai – išskirtinis statusas, leidžiantis statybas pradėti be leidimo

(84)
Publikuota: 2024 liepos 10 16:02:00, Žygimantas Šilobritas, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
„Rheinmetall“ gamyklai – išskirtinis statusas, leidžiantis statybas pradėti be leidimo. "Rheinmetall" nuotr.

Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM) siūlymui, kad „Rheinmetall“ norimai statyti gamyklai „Lithuanian Center of Excellence for Ammunition“ būtų suteiktas neatidėliotino valstybės saugumo ir gynybos poreikius užtikrinančio projekto statusas. Tai reiškia, kad gamyklą bus galima pradėti statyti be leidimo, jį reikės gauti iki statybų pabaigos.

 

„Tikimasi, kad gamykla per metus pagamins dešimtis tūkstančių šaudmenų, todėl tai padės mums tapti mažiau priklausomiems nuo užsienio tiekėjų ir Lietuvoje ginklais ir šaudmenimis apsirūpinti patiems. Būtent tai ir yra vienas iš mūsų prioritetų, padėsiančių užtikrinti šalies saugumą“, – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Anot EIM, spartinimas reikalingas ir atsižvelgiant tiek į geopolitinę situaciją, tiek į tai, kad Lietuva šiuo metu didžiąją dalį įrangos ir šaudmenų įsigyja tarptautinėse rinkose, tad šalis priklausoma nuo užsienio tiekėjų.

Taip pat projekte paminima, kad tokio projekto įgyvendinimas prisidės tiek prie nacionalinių, tiek Europos Sąjungos (ES) tikslų pasiekimo, tarp kurių patenka ir gynybos ir saugumo pramonės plėtros 2023-2027 metais gairės.

Krašto apsaugos ministerijos (KAM) pateiktame siūlymo vertinime pažymima, kad minėtos gamyklos atsiradimas atitiktų Krašto apsaugos sistemos stiprinimo ir plėtros programoje numatytą poreikį stiprinti Lietuvos kariuomenę.

Taip pat KAM vertinimu, sugebėjimas aprūpinti Lietuvos turimą artileriją vietoje pagamintais sviediniais užtikrina šalies saugumą ir galimi priešai bus mažiau linkę pradėti konfliktą.

„Pažymėtina, kad Lietuvos kariuomenės turimi netiesioginės artilerijos pajėgumai (haubicos PzH2000) ir poreikis tuos pajėgumus plėsti (haubicos „Caesar“), pagrindžia neatidėliotiną poreikį apsirūpinti tinkama amunicija, jos kovinių komplektų ir atsargų suformavimu“, – aiškinama rašte.

Ekonomikos ir inovacijų ministerija sutartį dėl „Rheinmetall“ Lietuvoje plėtros pasirašė birželio pradžioje. Tądien ministerijos vadovė Aušrinė Armonaitė išreiškė lūkestį, kad su LSMU pavyks susitarti dėl jo valdomos valstybinės žemės perleidimo gamyklai.

Balandžio pabaigoje Seimas taip pat pritarė įstatymų pakeitimams, kurie leistų didžiosioms gynybos pramonės bendrovėms greičiau pradėti projektų vystymą Lietuvoje. Įstatymui įsigaliojus, šie gamintojai galės pradėti projektų vystymą dar negavę statybų leidimų. Šiuos leidimus projektų vykdytojai turės gauti iki statybų pabaigos.

Pakeitimais supaprastinamos su teritorijų planavimu, žemės sklypų formavimu ir statyba susijusios procedūros. Taip sudaromos sąlygos tokios gynybos pramonės veiklą Lietuvoje pradėti per kuo trumpesnį terminą.

Planuojama, kad investicijos į amunicijos gamyklą sieks daugiau kaip 180 mln. eurų ir bus sukurta daugiau kaip 150 darbo vietų. Gamykla per metus pagamins tūkstančius šaudmenų, kurių dalis bus skirta ir Lietuvos kariuomenės poreikiams. 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
3
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (84)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip manote, kodėl Vilniuje nukrito krovininis lėktuvas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +6 C

+1 +7 C

+2 +8 C

+3 +9 C

+1 +8 C

+3 +7 C

0-7 m/s

0-9 m/s

0-7 m/s