Parlamentarai antradienį po svarstymo pritarė gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifo pakeitimams ir neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD) „lubų“ taikymo žeminimui.
„Už“ posėdyje balsavo 69 Seimo nariai, „prieš“ buvo 18, susilaikė – 6 parlamentarai.
Seimo „valstiečių“ frakcijos nariai siūlo, kad metinė pajamų dalis, viršijanti 84 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) dydžio sumą, nuo kitų metų būtų apmokestinama taikant 32 proc. pajamų mokesčio tarifą vietoje planuotų 27 proc.
Nuo 2021 metų siūloma 32 proc. GPM tarifu apmokestinti 60 VDU viršijančias metines pajamas.
Įstatymo pakeitimo projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad, preliminariais skaičiavimais, valstybės ir savivaldybės biudžetai galėtų gauti 2020 metais apie 8 mln. eurų ir 2021 metais – 15 mln. eurų pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio.
Taip pat siūloma neapmokestinamąjį pajamų dydį kitąmet kelti iki 400 eurų (nuo 2021 metų – iki 500 eurų) ir nuo kitų metų taikyti jį 1,5 VDU uždirbantiems asmenims (nuo 2021 metų – uždirbantiems 1,3 VDU).
„Valstietis“ Tomas Tomilinas sakė, kad siūlymas didinti GPM tarifą yra teisingas ir progresyvus.
„Tiek, kiek sumoka turtingas žmogus „Sodros“ sistemai, jis neatgauna pensijos pavidalu, todėl ir atsirado „lubos“. Bet „Sodros“ lubas visam pasauly lydi kompensuojamas GPM tarifas – jis pasiūlytas, prie jo turime pratintis. Būtent nuo „Sodros“ „lubų“ dydžio (nuo 7–8 tūkst. eurų per mėnesį – tiek kitais metais turi gauti pajamų gavėjas), jis nemoka įmokų „Sodrai“, bet pradeda mokėti teisingą, progresinį 32 proc. GPM. To procento dėka finansuojame mokyklas, darželius, ligonines, skurdo mažinimo priemones, pensijas ir t.t.“, – sakė T. Tomilinas.
Tuo metu liberalas Simonas Gentvilas sakė, kad nėra poreikio kelti mokesčius, nes reikia atsigręžti į šešėlį.
„Paradoksalu, kai yra visuotinis ekonomikos pakilimas, matyti mažesnę nei vidutinę algą statybos sektoriuje. Kas septintas (darbdavys. – ELTA) nemoka net minimalaus atlyginimo. Kokius mes mokesčius bekeltume, maždaug kas 4–5 darbuotojas dirba nelegaliai, be darbo sutarties arba kas 5 darbo valanda yra neapskaityta šioje valstybėje. Tai turėtų būti taikinys bet kokių mokestinių pasiūlymų. Nėra poreikio kelti mokesčius“, – kalbėjo S. Gentvilas.
Tuo metu „Lietuvos gerovės" frakcijos narys Algirdas Butkevičius sakė, kad jo siūlymas didinti NPD ir taikyti jį uždirbantiems 1,5 VDU bus žingsnis mažinant socialinę atskirtį.
„Pasiūlyme norima padėti žmonėms, kurie uždirba minimalų mėnesio atlyginimą (MMA) arba iki 1,5 VDU, o tai sudaro beveik 850 tūkst. darbuotojų“, – teigė A. Butkevičius.
Socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas sakė, kad užsienio valstybėse didžiausiu GPM tarifu apmokestinamos mažesnės pajamos nei siūloma tai daryti Lietuvoje.
„Kai mes imame (pajamas. – ELTA) nuo 110 tūkst., tai į šitą grupę patenka apie 200 Lietuvos piliečių. (...) Progresinio tarifo esmė, kad žymiai didesnė kategorija žmonių gali mokėti didesnius mokesčius. (...) Siūlome ne tik kitais metais didinti tarifą ir „lubas“ nuleisti, bet ir 2021 metais artėti prie europinių standartų ir (taikyti aukščiausią GPM tarifą. – ELTA) ne 60 VDU, o 50 VDU uždirbantiems“, – kalbėjo A. Sysas.