respublika.lt

Valdžios ir verslo derybos: ką reikia pažadėti, kad pradėtų kilti algos?

(0)
Publikuota: 2017 kovo 17 16:53:06, Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Valdžios ir verslo derybos: ką reikia pažadėti, kad pradėtų kilti algos? Eltos nuotr.

Valdančiąją koaliciją suformavę „valstiečiai“ su verslininkais pradėjo derybas dėl algų padidinimo. Po pusmečio ketinama pasirašyti nacionalinį susitarimą šiuo klausimu, tokia užduotis suformuluota ir Vyriausybės programoje. Aišku, verslas mainais už tai nori įvairių lengvatų. Tačiau net ir jų sulaukus nėra garantijos, kad susitarimo bus laikomasi. Juk buvo susitarimas ir dėl kainų nedidinimo įvedus eurą. O visi matėme, kas iš to išėjo.

 

Vyriausybės programos įgyvendinimo priemonių plane numatyta, kad susitarimas dėl algų didinimo bus pasirašytas dar šių metų trečiajame ketvirtyje. „Vakaro žinios“ premjero Sauliaus Skvernelio teiravosi, kas mainais už tai bus pažadėta verslui ir kokios sankcijos bus numatytos nesilaikantiems susitarimo.

„Kas mainais? Tie mainai pirmiausia nustatomi derybomis. Paskata verslui gali būti naujo kuriamo verslo atleidimas nuo mokesčių. Tik kalbama, ar tai būtų metus, ar ilgiau. Toliau įmonėms, kurios investuos į technologinį atsinaujinimą, taip pat būtų šimtaprocentinis atleidimas nuo pelno mokesčio. Suprantame, kad šis susitarimas neturėtų įstatymo galios ir nereikalautų būtinai elgtis vienaip ar kitaip. Bet valia ir priemonės, kurios apimtų Vyriausybę, darbdavius ir darbuotojų atstovus, būtų žingsnis, parodantis, kad ieškome kompromiso, kad ekonomikos augimu, kurį stebime keletą metų, turi pasinaudoti visi darbo rinkoje dalyvaujantys žmonės. Čia yra esminis dalykas. Pavyks ar nepavyks? Manau, trišalės derybos dėl Darbo kodekso parodė, kad tokie susitarimai yra galimi“, - „Vakaro žinioms“ dėstė S.Skvernelis.

Profsąjungų ir verslo atstovai skirtingai suvokia, koks turėtų būti susitarimas. Pirmieji mano, kad jis turėtų turėti įstatymo, už kurio nesilaikymą būtų taikomos sankcijos, galią, antrieji laikosi priešingos nuomonės.

„Kol kas viskas yra tik šnekų lygmeniu. Jei susitarimas įgautų įstatymo galią, ko norėtų profsąjungos, tai gal kas ir išeitų. Susitarimas turėtų būti ne deklaratyvaus pobūdžio, kai kas nori - jo laikosi, kas nenori - nesilaiko. Turėtų būti numatytos sankcijos už susitarimo nesilaikymą. Priešingu atveju tai tebus deklaracija“, - įsitikinęs Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas.

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus sakė, kad su verslininkais jau prasidėjo diskusijos dėl susitarimo pasirašymo.

„Tiesa, ne tiek su Vyriausybe, kiek su Seimo „valstiečių“ atstovais. Mes pareiškėme, kad tai tikrai yra objektas pasikalbėti, apie tai ne tik galima, bet ir reikia kalbėtis, tik turėtų būti turinys. Kol kas turinio nėra, laukiame jo. Bet kertinis mūsų principas yra tas, kad algos negali didėti šiaip sau - vos burtų lazdele pamojavus. Algos turi didėti, jei bus ūkio augimas. Jei Vyriausybė plačiąja prasme įsipareigos didinti ūkio augimą, mes taip pat įsipareigosime didinti algas. O kaip tą augimą skatinti, Vyriausybė turi galvoti ir imtis žingsnių. Tačiau gyvenimas rodo, kad ne visada imasi“, - konstatavo V.Sutkus.

Jo teigimu, už susitarimo nesilaikymą neturėtų būti jokių sankcijų.

„Nacionaliniai susitarimai niekada nebūna susiję su viešu nuplakimu turgaus aikštėje ar sodinimu į kalėjimą. Tai būna susitarimai dėl vertybių. Kokia čia atsakomybė gali būti, kokios juridinės sankcijos? Tas, kuris nesilaiko vertybių, tiesiog yra tas, kuris nesilaiko vertybių. Juk jei Vyriausybė pasižadės, kad augs ūkis, o ūkis neaugs, tai ką, tada ministrus reikėtų nubausti piniginėmis baudomis?“ - klausė verslininkų atstovas.

Pasak V.Sutkaus, istorija rodo, kad susitarimų ne visada laikomasi, tačiau nesilaikantieji, nors nesulaukia sankcijų, bent jau būna paviešinami.

„Štai susitarimo dėl kainų nedidinimo įvedus eurą daugeliu atvejų nesilaikė smulkieji verslininkai. Didžiosios įmonės laikėsi. Nesilaikė kirpyklos, siuvyklos, šeimos restoranai, kavinukės. Tai matome per statistinius duomenis, rodančius, kad labiausiai kainos išaugo paslaugų sektoriuje. Juk matome, kiek kavos puodelis kainavo prieš eurą ir po jo. Apie tai buvo skelbta, tačiau žmonės nesilaikančiųjų susitarimo neignoravo. Bet jei žmonės nori mokėti daugiau, juk neuždrausi“, - sakė V.Sutkus.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+15 +22 C

+12 +19 C

+15 +20 C

+13 +22 C

+16 +20 C

+20 +23 C

0-9 m/s

0-11 m/s

0-7 m/s