Peržengus vasaros sezono slenkstį, tenka pasukti galvą, kaip visoms viliojančioms pramogoms paskirstyti santaupas: kelionei, vaikų stovyklai, krikštynoms, gimtadieniams, muzikos festivaliams, išvykoms į gamtą. Didžiausias galvosūkis - draugų ir giminaičių vestuvės. Po euro įvedimo nuspręsti, kiek pinigų būsimiems jaunavedžiams įdėti į vokelį, tapo išties sudėtinga. O bendra pinigų suma, įskaitant naują aprangą, vizažisto paslaugas, gėlių puokštę, kelionės išlaidas, išsipučia taip, kad nė nebesinori tose vestuvėse dalyvauti.
Nori, kad atsipirktų
Uždarose „Facebook“ grupėse, kuriose būsimos, buvusios nuotakos ir kitos moterys dalinasi vestuvių organizavimo patarimais bei prekiauja naudotais daiktais, verda diskusijos, kiek pinigų reikia dovanoti jaunavedžiams.
„Šiemet būsiu svečias trejose vestuvėse. Noriu pasiteirauti, kiek pinigėlių yra įprasta dovanoti jaunavedžiams nuo vieno asmens ar poros?“ - diskusiją viešojoje erdvėje užvirė Kristina.
Po klausimu pasipylė komentarai. Vienos merginos reiškė nuomonę, kad mažiausia suma nuo vieno žmogaus turėtų siekti 50 eurų, kadangi įprastai tiek kainuoja vien maistas žmogui. O ką jau kalbėti apie dekoracijas, salės ar sodybos nuomą ir kitas jaunavedžių išlaidas. Kitos komentavo, kad penkiasdešimtinę joms įprasta dovanoti per gimtadienius, tad apie vestuves nėra ką kalbėti - juk vestuvės jaunavedžiams turėtų atsipirkti. Nuo poros jaunavedžiams esą reiktų įteikti mažiausiai 200 eurų, o artimiems giminaičiams nepagailėti keturženklės pinigų sumos. Dar viena „Facebook“ vartotoja, neseniai dalyvavusi vestuvėse, dalinosi savo patirtimi, kad svečiai, nors ir atnešę dovanų, per vestuves turėjo susimokėti už nakvynę bei maistą.
Akys užkliuvo už ironiško Sigitos komentaro: „Gyvenu Didžiojoje Britanijoje. Kažkada kalbėjau su britais apie tai, kokias sumas lietuviai deda į vokelius. Anglijoje priimtina dovanoti 20, daugiausiai 50 svarų. Britai juokėsi, kad važiuos vestuves kelti į Lietuvą. Taip pat juokavo, jog neva tokias sumas mes, lietuviai, dovanojame švenčių proga, o vėliau važiuojame dirbti į užsienį...“
Dovanos internetu
Šią vasarą kelsianti savo vestuves klaipėdietė Dovilė tikina konkrečios sumos vokelyje iš savo svečių nesitikinti, tačiau samprotavo, kad pora svečių turėtų dovanoti bent 100 eurų.
„Mes mėgstame rengti šventes, tad vestuvės bus didelės. Žinome, kad šventė tikrai neatsipirks, bet norėtume, kad svečių atneštos dovanos padengtų bent pusę šventės sumos, - tikėjosi būsimoji nuotaka. - Patys eidami į vestuves kartu su sužadėtiniu jaunavedžiams dovanojame apie 150 eurų. Daugiau ar mažiau dovanoti priklauso nuo to, ar jaunieji labai artimi ir kokio pobūdžio vakarėlis. Jei įskaičiuotas maistas, nakvynė, transportas, tuomet dovanojame daugiau.“
Paklausta, kiek pinigų dovanodavo prieš pasikeičiant valiutai, ji atsakė, kad suma siekė apie 150 litų. Tačiau sumos dydis pakilo dėl to, kad po euro įvedimo padidėjo ir vestuvių organizavimo kaštai. Fotografo ir šventės vedėjo paslaugos esą kainuoja keturženkles pinigų sumas. Šiais laikais vestuvių proga dovanoti pinigus taip įprasta, kad kai kurie jaunieji įsigudrina nurodyti konkrečią sumą už renginį ar elektroninėje erdvėje pateikia sąrašą konkrečių daiktų, kuriuos jie norintys gauti.
„Dalyvavome vienose vestuvėse, kur jaunieji prieš šventę nurodė tinklalapį, kuriame buvo pateiktas pageidaujamų dovanų sąrašas: sportiniai bateliai, masažas, banglentė. Taip pat nurodyta pinigų suma, kuria galima prisidėti prie jaunavedžių povestuvinės kelionės ar būsto remonto išlaidų padengimo. Mažiausiai kainuojanti dovana siekė 50 eurų, daugiausiai - 200. Gali rinktis, kurią nori“, - prisiminė Dovilė. Pasirinkęs tam tikrą dovaną, vartotojas nukreipiamas į elektroninę bankininkystę. Internetu pervesta suma nukeliauja tiesiai į jaunavedžių sąskaitą. Anot Dovilės, toks variantas geras, norint sutaupyti laiko šventės metu - nelieka sveikinimų dalies.
Apvalios sumelės
Vestuvių organizatorė Rūta Raišutytė negalėjo įvardinti konkrečios sumos, kiek reiktų dėti į vokelį. Tačiau, anot jos, įprasta dovanoti apvalias sumas: 50, 100 ar 150 eurų. T.y. maždaug tiek, kiek anksčiau žmonės dovanodavo litais, tiek dabar įprasta dovanoti eurais.
Nenorint pernelyg išlaidauti, siūloma vokelį dovanoti kartu su didesniu būriu kolegų ar draugais. Bendra pinigų suma atrodys solidžiai. Ji prisiminė ir atvejų, kai neišgalėdami dovanoti pinigų svečiai jauniesiems vokelyje dovanojo loterijos bilietą, kvietimus į renginį ar SPA procedūrą.
Priklauso nuo jaunųjų gyvenimo kokybės
Protokolo ir etiketo žinovas Arminas Lydeka aiškino, kad, paisant etiketo taisyklių, pinigus dovanoti vestuvių proga yra deramas pasirinkimas. Apskritai pinigai gali būti dovanojami tik naujo gyvenimo etapo pradžiai, t y. vestuvėms, krikštynoms ir galbūt įkurtuvėms. Nors kitomis progomis pinigai nėra gera dovana, dėl to, kad „vokelis“ yra pragmatiška, paprasta, patogi dovana, ji pasirenkama gana dažnai. „Kiek pinigų įdėti į voką, priklauso nuo apdovanojamo asmens, bet jokiu būdu ne nuo to žmogaus, kuris dovanoja. Reiktų pasirinkti tokią sumą, kad dovana nebūtų nei per didelė (šiuo atveju tarsi įpareigojame apdovanojamą žmogų „atidirbinėti“ ar „tarnauti“), nei per maža - kad nepasirodytum neįvertinęs to žmogaus ir pats nepasirodytum pernelyg smulkmeniškas“, - aiškino etiketo žinovas.
Anot jo, nuo poros jaunavedžiams dovanoti mažiau nei 50 eurų būtų juokingai mažai, o daugiau nei 500 eurų būtų pernelyg didelė dovana net ir tuo atveju, jei svečias yra turtuolis.
„Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad į šventę pakviestam milijonieriui derėtų padovanoti kokį tūkstantį eurų, tačiau tokiu atveju jis iškristų iš bendro svečių konteksto, atrodytų tarsi „perkantis“ jaunuosius ir įpareigojantis vėliau juos atsilyginti tokia pat brangia dovana. Tai yra neetiška.
Jei jaunavedžiai yra kuklūs, paprasti žmonės, jie džiaugsis gavę nuo poros svečių 100 eurų, jei tai - didelė puota, o jaunieji gyvena gana prabangiai, dovanojame nuo 200 iki 500 eurų“, - aiškino A.Lydeka. Paklaustas, ar artimam giminaičiui dera skirti daugiau pinigų, A. Lydeka atsakė, jog giminystės ryšys įprastai daro įtaką vestuvinės dovanos dydžiui, tačiau tokių etiketo taisyklių nėra.
Žinoma, dovanos dydis priklauso ir nuo šventės mastelio. Jei draugai vestuves švenčia gamtoje, prie laužo, natūralu, svečiai turėtų dovanoti kuklesnę pinigų sumą. Tačiau, jeigu svečiai kviečiami į didelį renginį su aperityvu ir visa serviruote, koncertu, derėtų į tai atsižvelgti. Naujo gyvenimo pradžiai tiktų dovanoti ne tik pinigus, bet ir praktiškus daiktus: taurių, indų, patalynės komplektą ar kitus praktiškus daiktus. „Gimtadienio proga nedovanojame keptuvės, kadangi tai ne dovana, o labiau materialinė parama. Puiku, jeigu jaunavedžiai pateikia ištisą sąrašą daiktų, kuriuos jie nori gauti. Jei dovana didelė, į jaunųjų namus ji gali būti atvežta iš anksto. Tai pragmatiškas poelgis ir jis atitinka etiketo taisykles“, - dėstė pašnekovas.
Parengta pagal „Vakarų ekspresą“