Įmonės, įdarbinančius jaunuolius, pastebi, jog ateina lepesnių, norinčių visko „čia ir dabar", karta. Esą retas jaunuolis net bandomąjį laikotarpį išlaiko. Leidžia sau neateiti į darbą, jei susipyksta su „antrąja puse", o bet kokią kritiką vertina kaip spaudimą ir ieško mobingo apibrėžimo. Per didelis komfortas, kai fizinę jėgą pakeičia technologijos, o vienintelis iššūkis - kaip per daug valgant nenutukti, ypač neigiamai paveikia jaunus vyrus. Gerai, kai vyras dalijasi buities darbais su žmona, išeina tėvystės atostogų. Bet tuo pačiu moterys pastebi, kad vyrai jau katastrofiškai moteriškėja.
Mažos algos
Kad jauni yra laukiami darbo rinkoje, įrodo ir skelbimai, kviečiantys netgi nepilnamečius dirbti sezoninių darbų. Jaunuoliai, kurie per festivalius padirbėtų restoranuose ant ratų, viliojami galimybe nemokamai sudalyvauti renginiuose, nemokamai maitintis ir turėti nervus tausojančius vadovus. Visas šitas gėrių paketas - 600 eurų „ant popieriaus".
Taip pat jaunimas gali vasarą prekiauti uogomis, įsidarbinti krovėjais, dirbančiais tik naktimis ir šaltose patalpose. Jaunimas turi galimybę padirbėti degalinėse, valyti pastatų langus, fasadus ar dirbti kurortuose.
Aišku, daug perspektyviau ne šiaip dirbti, bet įsigyti paklausią specialybę.
Kauno technologijų centras (KTC) ruošia inžinerinio, anksčiau laikyto tradiciškai vyrišku profiliu, specialistus. Kasmet priima mokytis 1500 pirmakursių. Iš jų vėliau nubyra 5-10 proc. Nubyrėjimo priežastys - jaunimas, nebaigęs mokslo, emigruoja. O kartais suvokia ne į tą profesiją pataikęs. Nors KTC profesijos yra itin paklausios. Moksleiviai gali mokytis įvairiuose sektoriuose - medienos apdirbimo, statybų, elektros, metalo apdirbimo, energetikos ir t.t.
Tingėti nėra laiko, bet lepumas pastebimas
Kaip pasakojo KTC vadovas Paulius Čepas, klasikinis, labai populiarus sektorius yra automobilizmo sektorius, ruošiantis automobilių mechanikus, automobilių elektrikus ir kėbulų remontininkus. KTC bendradarbiauja ir su kariuomene. Perkvalifikuoja jos specialistus, o ir KTC kai kurie mokiniai vėliau renkasi profesionalaus kario tarnybą. Ypač lengva įsidarbinti KTC paruoštiems orlaivių mechanikams. Pradėję dirbti Lietuvoje, jie labai greitai tampa laisvai samdomais darbuotojais, taip vadinamais kontraktininkais. Ir išvyksta dirbti į kitus Europos oro uostus, kur didesni atlyginimai.
Kiek vertos kalbos, jog jaunimas, palyginus su savo tėvais, yra daug lepesnis, gal net tingesnis?
„Profesinio mokymo specifika yra tokia, kad pas mus 70 proc. mokymosi sudaro praktinis mokymas, tai dažnu atveju galime pasidžiaugti, kad jaunuolis, atėjęs su menkesniais praktiniais įgūdžiais, ilgainiui subręsta ir tampa visiškai neblogu absolventu. Subjektyviai kalbant, yra toks bendras jausmas, kad dabartiniai vaikai iš principo ateina pas mus silpniau pasirengę praktinei veiklai. Tikrai yra tas pokytis į išlepimo pusę. Bet šiai dienai mes visi turime žymiai daugiau komforto, negu turėjo mūsų tėvai. Kasdienė buitis jau nereikalauja tiek sunkaus darbo. Net langus paslaugų įmonės gali nuplauti."
„Avatarų karta"
Radviliškio regiono ūkininkas Zigmas Hofmanas neslėpė, kad kaimuose jaunimo labai trūksta. Ypač gyvulininkystės ūkiuose:
„Nieko naujo nepasakysiu, visuomenėje apie tai kalbama, kad auga taip vadinama „avatarų" karta. Tie, kurie užaugę prie kompiuterių, neturi gyvenimiškos patirties ir užsigrūdinimo. Tačiau kaimo vaikai, kurie visada buvo fiziškai pranašesni už bendraamžius miestiečius, ir dabar yra pranašesni savo patirtimi, sugebėjimais ir prisitaikymu gyvenimui. Tik problema, kad kaimuose vis labiau trūksta ne tik jaunimo, bet apskritai gyventojų."
Naikinamas vyriškumas
Vyriškumo treneris, knygos „Vyrai" autorius Donatas KANTAKEVIČIUS yra rengęs vyriškumo stovyklas Alpėse, Anduose, Himalajuose, Indonezijoje, Skandinavijoje, Tailande ir Lietuvoje. Anot D.Kantakevičiaus, pagrindinės bėdos, kalbant apie berniukus, kad juos auklėja tik mamos, todėl vaikai nemato vyriško pavyzdžio: „Aš rengiu paaugliams vasaros stovyklas ir matau, kad jie bijo įvairiausių iššūkių - bijo rizikuoti, bijo sportuoti. Neturi tikslų, nenori nieko dirbti. Nori tiesiog lengvai gyventi. Jie, kaip aš sakau, užstrigę vaikystėje. Nori labai komfortiško gyvenimo, tačiau berniukai užauga vyrais tik išėję iš komforto zonos, kai prisiima atsakomybę, išmoksta gerbti tėvus. Dažnai išgirstu apie tėvus labai nepagarbių dalykų, esą jie nieko nesupranta...
Kalbuosi su darbdaviais, jie irgi sako, kad anksčiau jaunimas ateidavo į darbą ir dirbdavo, o dabar apsidairo ir sako, kad čia nepakankamai komfortiška. Parašo pareiškimą, viską meta ir išeina. Na, nėra atsakomybės, nėra noro pasirūpinti savo moterimi, neturi noro vesti.
Dabar dar atėjo nauja banga, kurios aš visiškai nesuprantu, kad moteris ir vyras 50:50 santykiu skirtų pinigų bendram gyvenimui. Nežinau, kur tas vyriškumas eina, bet toks jausmas, kad vyrai jau nebe vyrai, net nežinau, kaip čia pavadinti.
Mano galva, vyriškumas yra tai, kas vadinama tėvu. Tai yra tikslo siekimas, žodžio laikymasis. O šiuolaikiniai jaunuoliai įsivaizduoja vyrą kitaip. Tai yra blogeriai, yra keiksmažodžiai vaizdo įrašuose, nepagarba tėvams.
Esu keliavęs daug po pasaulį ir sakau, kad vyriškumas dabar yra naikinamas. Saugioje aplinkoje savęs nepažinsi, save gali pažinti tik išėjęs iš komforto zonos. O mūsų vaikams palapinę pastatyti, valgį pasigaminti - jau problema. Ar jis tada gali pasirūpinti kitais? Negali! Būna, kad net isterikuoti pradeda, bet tai yra normalus dalykas. Berniukas paauglys šaukia, kad nori tik kompiuteriu žaisti, kompiuteris yra jėga, o visa kita yra nesąmonė. Tai jų žodžiai. Aš suprantu, kad tokie žaidimai jiems suteikia adrenalino, duoda galimybę pasijusti herojais, bet, klausiu, kodėl neleidžiate sau tapti herojais realiame gyvenime? O jaunuoliai atsako, kad čia sunku, nepavyks, skauda. O aš sakau, kad ir kompiuteriniuose žaidimuose irgi ne iš karto pavyksta, tenka 5-7 kartus kartoti, kol pavyksta."
Ne mada, o epidemija
O kaip vertinti madą, kai vyrai tarsi paaugliai vilki per siaurais švarkiukais, per trumpomis kelnėmis ir iš tolo net neatskirsi čia moteris ar vyras?
„Tai jau ne mada, bet epidemija - teigė D.Kantakevičius, - pasaulis yra nusiritęs į laisvumą, kad esą kiekvienas gali daryti, ką nori. Ir man labai patiko tam tikri blogerių, kurie visgi linkę į vyriškumą, pasisakymai, kad kas bus, jei mes, vyrai, nuspręsime, kad šiandien pabūsime moterimi ir kaip moterys sportininkės eisime ringe boksuotis su moterimis? Kaip gali vyras daužyti moterį? Jas reikia mylėti, saugoti, nes mus taip mokino tūkstantmečiais.
Bet pasaulis ritasi į kitą pusę. Taip atsitiko ir Antikoje, kai graikai, romėnai išlepo ir pametė savo kelią. Kita kraštutinumo pusė, kai vyrai sporto salėse užsiaugina milžiniškus raumenis, tampa savimi besigėrinčiais narcizais. Bet turime išmokti balanso. Vyras turi būti ne tik fiziškai stiprus, bet ir intelektualiai, nes pinigus uždirba smegenys. O berniukams, kad taptų tikrais vyrais, būtinas autoritetas. Tėvas, gal treneris ar mokytojas. Antraip gali 16-17 metų susiformuoti charakteris ne siekti, kovoti, bet simuliuoti, pabėgti, meluoti. O vėliau gyvenime toks silpnas žmogus imasi visokių manipuliacijų, apgavysčių."