Artėjant spalio 13-ąją vyksiantiems Seimo rinkimams, dar sunku atspėti jų baigtį, tačiau politologai jau pastebi kai kurias tendencijas. Kokias? Ar jau įmanoma pasakyti, kas vadovaus Vyriausybei, o pirmininkaus Seimui? Klausiame politologų.
Kęstutis GIRNIUS:
„Po Seimo rinkimų bus formuojama kairiųjų valdančioji koalicija, kadangi dešinieji išsilaiko valdžioje tik vieną kadenciją, o po jų ateina dvi kairiųjų kadencijos. Manau, kad tai nesikeis. Juo labiau kad konservatorių vyriausybei ši kadencija buvo labai nesėkminga. Viena aišku, kad konservatoriai po Seimo rinkimų tikrai nebus valdžioje.
Į naująją koaliciją pas socdemus jau siūlosi Viktorijos Čmilytės-Nielsen liberalai? Aš manau, kad liberalams gal jau pakankamai įgriso ta konservatorių vienvaldystė, atsisakymas su kitais koalicijos partneriais tartis, todėl liberalai gali ieškoti galimybės su socdemais į vieną koaliciją eiti. Taip gali būti, nes savo likimą surišti su konservatoriais yra per daug rizikinga. Konservatoriai yra per daug vienašališki ir per daug diktatūriški, jeigu galima taip pasakyti.
„Nemuno aušra" spurtuoja, bet pamatysime, kaip žmonės balsuos. Dabar bus stengiamasi įrodyti, kad „Nemuno aušra" yra kraštutinė partija. O jei rinkėjai suvoks „Nemuno aušrą" kaip kraštutinę partiją, tai partijai gali būti labai naudinga arba labai nenaudinga. Aš nežinau, ar tai pritrauks kai kuriuos rinkėjus, kai kviečiama protestuoti prieš visą dabartinį isteblišmentą. Kiti gal manys, kad Remigijus Žemaitaitis yra pernelyg rizikingas, kad būtų galima jį palaikyti. Čia tikrai dar per anksti spėlioti.
O dėl Eduardo Vaitkaus - nemanau, kad jis labai daug rinkėjų sužavės. Čia daugiau rusų tautybės Lietuvos piliečiai gali jį palaikyti. Manau, kad E.Vaitkus tikrai nepateks į valdančiąją koaliciją ir dar didelis klausimas, ar jis iš viso įveiks 5 proc. barjerą."
- Bet E.Vaitkus pasisako prieš karą Ukrainoje. Tokia taikinga idėja turėtų žmones sudominti.
- Visas mūsų partinis elitas labai vienašališkai ir labai tvirtai remia Ukrainą. Ar tai erzina kai kuriuos eilinius Lietuvos gyventojus, aš nežinau. Aš nežinau, kiek paprastų gyventojų pritaria, kad gynybai yra skiriama tiek daug ir kad Laurynas Kasčiūnas vis ateina su naujomis idėjomis, kiek galima dar daugiau pinigų skirti krašto gynybai.
- Kaip manote, ar Vilija Blinkevičiūtė po Seimo rinkimų sutiks tapti premjere?
- Ji sako, kad bus, kad pasiryžusi. Viskas priklauso nuo to, ar socdemai surinks daugiausiai balsų, bet kol kas tai dar nėra užtikrintas faktas.
Bernaras IVANOVAS:
„Galima tik pasakyti, kad konservatoriams bus sudėtinga į valdančiąją koaliciją įeiti. Kaip ir kitiems dabartinės daugumos atstovams, bet aš nemanau, kad bus triuškinantis konservatorių pralaimėjimas. Čia yra iliuzijos.
Taip pat mitologija kuriama apie neva superpopuliarų R.Žemaitaitį, bet pažiūrėsime, kaip bus. Aš visuomenės apklausų duomenimis esu nelinkęs nė trupučio netikėti. Aš manau, kad R.Žemaitaičio populiarumas yra gerokai išpūstas ir orientuotas kiek galima daugiau mobilizuoti konservatorių elektoratą. Kaip kokia kaliausė gąsdinanti, kad visos išsigandusios varnos turi už konservatorius prabalsuoti.
Todėl dėl būsimos valdančiosios koalicijos dar labai neaišku ir tai, kad dabar kategoriškai sakoma, kad V.Blinkevičiūtė jokiu būdu neis į koaliciją su konservatoriais, tai aš manau, kad dar ir kaip eis, jei po Seimo rinkimų bus atitinkamas balsų išsidėstymas. Tad jokios dabartinės opozicijos euforijos neturėtų būti. Jie turėtų dabar daug dirbti, jeigu realiai nori būti politikoje. O aš dabar matau tik vaidijimąsi, sąskaitų suvedinėjimą, visokių alternatyvų kėlimą, o dabartiniams valdantiesiems tai yra didelė laimė ir džiaugsmas.
Kairėje pusėje yra labai daug partijų, visokių partijėlių - ir E Vaitkus, ir visokie marginalai, o prieš pat Seimo rinkimus jų gali būti dar daugiau. Mūsų rinkimų sistema yra tokia, jog jie visi gaus per Seimo rinkimus tik smulkius procentus ir atiduos juos tiems, kurie gaus daugiausiai balsų - konservatoriams ir socialdemokratams. Šios partijos po rinkimų ir išsidalins visokių marginalų balsus - tą nuostabų mūsų partijėlių elektoratą. Su kuo aš juos ir sveikinu, kad jie, balsuodami už partijėles, iš tikrųjų prabalsavo už konservatorius ir socialdemokratus, o kad įvyktų kitaip - deja, nuo jūsų, gerbiamieji mažų partijėlių rinkėjai, niekas nepriklauso. Turėtų būti vieningas opozicijos sąrašas.
Aš kalbu ne apie socialdemokratus, bet apie normalios, nenomenklatūrinės opozicijos bendrą rinkimų sąrašą, kuriame būtų patys adekvačiausi kandidatai. Atsijojant visokius oportunistus bei provokatorius. Supraskite, jog tame kairiųjų flange provokatorių, vadinamųjų kazačiokų yra pilna, kad naikintų kairiųjų opoziciją, ją skaldydami.
Ar realu, kad valdančiojoje koalicijoje šalia socialdemokratų būtų ir Laisvės partija? Nežinau, ką jie turėtų padaryti, kad taptų antrąja partija, formuojančia koaliciją. „Nemuno aušra" su socialdemokratais - čia jau realistiškesnis valdančiosios koalicijos variantas, bet vėlgi priklausys nuo balsų išsidėstymo. Nemanau, kad galutinis rezultatas bus toks palankus „Nemuno aušrai" kaip dabar gali atrodyti. Čia dar tas E.Vaitkus su savo keistais tipais labiausiai „Nemuno aušrai" gali pakenkti."
Vytautas DUMBLIAUSKAS:
„Panašu, kad valdančiąją koaliciją formuos kairieji. Pirmiausiai socialdemokratai, o kas bus antroje, trečioje ketvirtoje vietoje - dar su klaustuku. Antroje vietoje gali būti ir „Nemuno aušra", ir Sauliaus Skvernelio demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos", ir „valstiečiai", tai yra trys partijos. Tada būtų ne trys, kaip esame įpratę, bet keturios partijos koalicijoje. Todėl gali gautis tokia košė, nes keturiems sunkiau susitarti nei trims. Idealu, kai daugumai sudaryti pakanka dviejų partijų, bet mūsų rinkimų sistema iš esmės to neleidžia.
Galėčiau lažintis iš didelio butelio viskio, kad V.Blinkevičiūtė tikrai nebus premjere. Kodėl? Pas ją parašyta ant veido, kad jinai nebus ir ją pilnai galima suprasti. Jinai jau solidesnio amžiaus. Kam jai sunkiai dirbti ir turėti Ingridos Šimonytės likimą? Šimonytė buvo gerbiama finansininkė, o dabar keikiama paskutiniais žodžiais - ir teisingai, ir be pagrindo. V.Blinkevičiūtė į tokią katorgą tikrai neis. Jinai Briuselyje turi puikų darbą, geriau apmokamą nei Lietuvos ministro pirmininko.
Iškyla Gintauto Palucko klausimas, kuris man nekelia džiaugsmo, nes, mano galva, jis yra politikas be Dievo dovanos, o lyderis turi ją turėti. Politikas be Dievo dovanos būtų bėda ir valstybei, ir tautai.
Antrą vietą gavusi partija gaus Seimo pirmininko postą. Čia gali būti toks pokštas, „bajeris", kad R.Žemaitaitis šį postą gauna. Manau, kad jo antisemitizmas - tik bravūras, tik dėl reklamos, nes tikrasis antisemitizmas reikštų karą. XX a. antrasis pasaulinis prasidėjo nuo antisemitizmo, žuvo milijonai žmonių ir ne vien žydų. Man R.Žemaitaitis yra tamsi asmenybė. Buvo Rolando Pakso pasiuntinukas, bet išaugo, šiemet per prezidento rinkimų debatus pasirodė solidžiai. Bet antrą vietą gali laimėti ir S.Skvernelis, ir „valstiečiai". Daugiamandatėje eilė jau dėliojasi, bet neaišku, kaip vienmandatėse bus - čia socdemai, S.Skvernelio partija ir „valstiečiai" yra stipresni negu R.Žemaitaitis. Jis neturi tokių ryškių asmenybių, kurios galėtų nugalėti vienmandatėse."
Vito Tomkaus trigrašis: Lansbergių Gabriukas, išsigandęs radikalių jėgų antplūdžio, kreipėsi į savo kolegas, siūlydamas visiems susiburti į sanitarinę zoną, kad būtų galima atsilaikyti nuo populistų antplūdžio. Mintis gal ir nebloga, bet drįstų konkretizuoti susibūrimo vietą: konservatoriams, liberalams ir laisviečiams jau seniai metas visiems susiburti sanitarinėje zonoje t.y - "san.mazge", tik jokiu būdu ne seime, nes prieš rinkimus būtina ne tik posėdžių salę išvėdinti, bet ir kabinetus, kad š... nė kvapo neliktų!