Po trejų metų Vilniuje vėl buvo pakabinta atminimo lenta pulkininkui Kaziui Škirpai. Tokią iniciatyvą įgyvendino partija „Nacionalinis susivienijimas". Kadangi leidimo lentos kabinimui savivaldybė nebuvo išdavusi, sekmadienį suskubta lentą pašalinti. Ginti atminimo lentos susirinko pilietiški žmonės, tačiau policija juos brutaliai patraukė.
Atminimo lenta K.Škirpai ant Vilniaus apygardos teismo pastato buvo pakabinta penktadienį, birželio 21 d., 1941 metų Birželio sukilimo išvakarėse. „Nacionalinio susivienijimo" atstovai neslėpė, kad tokia iniciatyva nebuvo suderinta su savivaldybe.
Pirmoji į tai sureagavo Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, pasipiktinusi iniciatyva ji ragino valdžią reaguoti: „Pati nedraskysiu jokių lentų. Tegul tai daro tas, kas privalo daryti. Ruošiame pareiškimą, savo nuomonę tikrai išreikšime ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniu mastu."
Priminsime, kad anksčiau pateiktose Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išvadose dėl pulkininko K.Škirpos įvertinamas svarbus jo indėlis priešinantis sovietų okupaciniam režimui, tačiau pabrėžiama, jog 1940-1941 metais jo veikloje „būta ir antisemitizmo apraiškų".
Sostinės meras Valdas Benkunskas sakė, kad dėl atminimo lentos bus kreiptasi į teisėsaugą: „Matome bent tris teisės aktuose įtvirtintus pažeidimus. Buvo įvardinta, kad tai pilietinis nepaklusnumas. Man atrodo, kad tai ciniškas chuliganizmas, kuris yra sąlygotas siaurų politinių interesų ką tik pasibaigus Europos Parlamento rinkimams ir matant beviltiškus jų rezultatus."
Suskubo šalinti šventinį savaitgalį
Jau sekmadienį po pietų savivaldybės įmonės „Grinda" darbuotojai su policijos pareigūnų būriu atvyko šalinti lentos. Tačiau greitai jos ginti stojo pilietiški žmonės, tad policijai prireikė pirmiausia patraukti juos. Aplinkiniai filmavo procesą, kuriame matyti, kaip policininkai nustumia nuo lentos ją ginančius žmones ir kai kuriuos brutaliai sulaiko. Vaizdo įraše matyti už gerklės traukiamas garbaus amžiaus žmogus, rankose laikęs Vyčio vėliavą ir rožančių, vėliau ant žemės verčiamas jaunuolis. Tokie policijos veiksmai piktino ne tik prie lentos buvusius žmones, bet ir internautus, pamačiusius vaizdo įrašus.
Dėl itin agresyvių policijos veiksmų teko aiškintis net vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei. „Reagavimo taktiką užtikrinant viešąją tvarką bei visuomenės rimtį pareigūnai pasirenka įvertinę visas įvykio aplinkybes", - sekmadienį sakė A.Bilotaitė, išreiškusi pasitikėjimą pareigūnų profesionalumui.
Lentą ginti stojo praeiviai
„Vakaro žinioms" pavyko susisiekti su dviem policijos sulaikytais jaunuoliais. Jie pasakojo, kad eidami pro šalį pastebėjo, jog darbuotojai atvyko šalinti lentos ir nusprendė nebūti abejingi. Jie perspėjo „Nacionalinio susivienijimo" narius ir patys stojo ginti lentos nuo pareigūnų bei „Grindos" darbuotojų.
Vaikinų ir dar vieno vyro sulaikymas yra užfiksuotas vaizdo įraše, kuriame matyti, kad, kūnais uždengę K.Škirpos lentą, jie policijai nesipriešina, nesikivirčija. Visgi, vyrai buvo sulaikyti ir išvežti į policijos komisariatą, kur po kurio laiko buvo paleisti su skirtomis administracinėmis baudomis dėl teisėtų pareigūnų nurodymų nevykdymo.
Vienas iš jų, Andrius, kalbėdamas su „Vakaro žiniomis" stebėjosi, kodėl sulaikyti buvo būtent jie. Andrius sakė, jog greičiausiai taip buvo bandoma juos pagąsdinti: „Mus visus policija nustūmė nuo paminklinės lentos. Policija mums nieko nesakė, mes su draugu norėjome nueiti, bet policija mus pasivijo ir sulaikė. Nors, kiek mačiau iš vaizdo įrašo, kiti pareigūnus už rankų laikė, ginčijosi, buvo tikrai aršesnių žmonių, o mes nieko nedarėme.
Kaip ir tas vyresnis vyras, kuris nieko nedarė, tik laikė vėliavą, o policija jį labai grubiai parvertė ant žemės. Mes visiškai nebuvome susiję su „Nacionaliniu susivienijimu", bet kažkodėl mes tapome taikiniu, labiausiai nukentėjome, gal taip norėjo pagąsdinti."
Itin žiauriai sulaikytas, policijos ant grindų paguldytas ir koja prispaustas Paulius sako šiandien besijaučiantis gerai, patyrė tik nubrozdinimus. Visgi, jaunas vyras neslepia, jog tokio sulaikymo nesitikėjo. „Žinoma, nesitikėjau. Bet neturiu patirties su policija, tad nežinau, ar toks sulaikymas yra normalus. Įdomus sutapimas tik tai, kad buvau paguldytas ir prispaustas kaip JAV po policininko sulaikymo miręs Džordžas Floidas (George Floyd), bet likau gyvas. Gal reikėtų tokį sulaikymą apskųsti ir man", - „Vakaro žinioms" sakė Paulius. Visgi, jaunuolis tikina, kad tokia patirtis jo neišgąsdins, ir jis, prireikus, ir toliau dalyvaus pilietinėse akcijose ir gins savo teises.
Priminė milicijos metodus
„Vakaro žinių" kalbintam „Nacionalinio susivienijimo" pirmininkui Vytautui Radžvilui savaitgalio įvykiai priminė sovietinės milicijos laikus. Iš pradžių „Grindos" darbuotojai žadėjo, jog jeigu visi išsivaikščios, lenta nebus nukabinta. „Tačiau turėdami sąjūdinę reikalų su milicija patirtį, buvome atsargūs ir pasakėme, kad nebus jokio mitingo, triukšmingo protesto, bet budėsime, kaip ir anais laikais. Tuomet atvyko policijos pastiprinimas, buvo pareikalauta pasitraukti ir netrukdyti jiems atlikti šio darbo. Buvo liepta vykdyti teisėtus policijos sprendimus, parodytas Vilniaus apygardos teismo atsiliepimas, kad lenta pakabinta su jais nesuderinus. Bet ten nebuvo nei jokių nurodymų, rekomendacijų nei miesto valdžiai, nei juo labiau policijai. Teisiniu požiūriu, buvo pakištas dokumentas, kuris, jeigu būtų buvęs ne mobiliajame telefone, galėtų būti laikomas tiesiog popiergaliu", - sakė V.Radžvilas.
Jis sako, kad svarbu sužinoti, kas buvo tokių įvykių užsakovas ir kas nurodė policijai panaudoti smurtą: „Nebuvo nė menkiausio pasipriešinimo. Jaunuoliai absoliučiai nieko nedarė. Vienas jų laikė vėliavą, bet buvo sulaikytas labai brutaliai, partrenktas ant žemės, užlaužtos rankos, kaklas buvo prispaustas koja. Žinovai teigia, kad tai buvo pavojingas gyvybei veiksmas - galėjo būti sulaužytas kaklas arba užspausta miego arterija, dėl ko žmogus galėjo mirti."
Daugybė žmonių, pamatę pyktį keliantį vaizdo įrašą, komentaruose stebėjosi, jog Lietuvai nuolat kritikuojant Rusiją ir Baltarusiją, šalyje vis daugiau įvykių, keliančių abejonių dėl demokratijos. „Tokie veiksmai iš tiesų kuria paradoksą. Mes smerkiame Baltarusijos režimą, be abejo, pagrįstai. Bet šiandien mūsų policija iš tiesų veikia sovietiniais metodais. Yra apie ką susimąstyti, net aukščiausiems Lietuvos valdžios atstovams.
Manau, kad tokie veiksmai yra apgalvota strategija. Tai yra sąmoningas ir tikslingas bauginimas, kuris skirtas demokratijos regimybei palaikyti. Brutalia ir net žiauria akcija, kokia buvo sekmadienį, žmonėms parodoma, kas jų laukia, jeigu jie pamėgins elgtis pilietiškai, išeiti į gatvę, kai reikia protestuoti. Žmonės yra įbauginti - Lietuvos visuomenė yra gal net pati baikščiausia visoje ES. Kai žmonės sėdi savo nameliuose, bijodami net krustelėti, neprotestuoja, tvyro kapų ramybė, tuomet tai galima vadinti stabilumu ir teigti, neva žmonės yra patenkinti esame valdžia ir viskas šalyje yra puiku", - sakė V.Radžvilas.