Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) sukurpė planą, kaip padėti ūkininkams, norintiems pailsėti arba pasigydyti. Beveik už milijoną eurų Žemės ūkio rūmai apmokys savanorius, kurie laikinai pavaduotų žemdirbius. Tik bėda, kad vieni ūkininkai to nenori, kiti įtaria, kad taip tik bus „įsisavinti" pinigai, kurie galėtų būti skirti tikslingiau - kad ir traktoriams įsigyti.
Atostogos ūkininkams
Seimo Kaimo reikalų komiteto narys, buvęs aplinkos ministras, ūkininkas Kęstutis Mažeika per plenarinį posėdį viešai iškėlė klausimą dėl ŽŪM ketinimų išleisti beveik milijoną eurų priemonei „Pavadavimo ūkyje paslaugos". Seimūnas net neabejoja, kad ši priemonė skirta tik „įsisavinti" pinigus, kurie galėtų būti skirti tikslingai.
„Galbūt galite patikslinti: visuomenininkai, savanoriai padės ūkininkams pamelžti karves, galbūt pašerti kitus gyvulius, gal patręšti laukus ar nupurkšti. Kaip jūs įsivaizduojate, kaip tai veiks, kokia projekto vertė, kiek numatyta pinigų, lėšų ir kas įgyvendins tą projektą, kas administruos?" - per Seime vykusią Vyriausybės valandą į žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką kreipėsi parlamentaras K.Mažeika.
„Gal be sarkazmo, atostogos... Net ir ūkininkai turi teisę pailsėti. Žmogiška, suprantama ir socialiai atsakinga, kad tos atostogos būtų. <...> Kaip turėtų veikti sistema? Aišku, bus konkursas ir mes sieksime, kad kažkurios organizacijos arba kelios organizacijos tą projektą galėtų administruoti. Iš esmės jų prievolė bus žmones motyvuoti, apdrausti, apmokyti. Apdrausti ir civilinės atsakomybės draudimu, nes darbas su gyvuliais... Reikia ne tik daug žinių, maža kas gali nutikti.
O kaip jisai veiks? Kol kas mes kalbame tik apie koncepciją, dar net neturime Europos Komisijos įvertinimo, kaip Europos Komisija į tai reaguoja. Bet iš esmės bus sušaukta grupė žmonių, kuriuos tas administratorius apmokys.
Ir kas galės pretenduoti, tai pretenduoti galės tik tie, kurie valdo ūkį, kurie neturi samdomų darbuotojų. Aš nežinau jūsų ūkio struktūros. Ir jeigu jūs neauginate bičių, tai, matyt, galėsite. Nežinau, ką jūs iš galvijų auginate.
Dėl pinigų patikslinsiu jums raštu, tiesiog dabar nespėjau atsiversti, nes nesitikėjau šito klausimo", - aptakiai atsakė K.Navickas.
Žemdirbiai šiurpsta
K.Mažeika „Vakaro žinioms" aiškino, kad tokia idėja „yra nesąmonė".
„Ministerija sugalvojo tokį nelogišką veiksmą: numatė apie 900 tūkst. eurų, kurie bus veikiausiai skirti Žemės ūkio rūmams, kaip projekto vykdytojui. Bus kviečiami žmonės iš gatvės, kurie norės savanoriauti pas ūkininkus. Jie bus apmokomi, įrašomi į tam tikrą rezervą. Ir kai koks nors ūkininkas dėl sveikatos arba noro pailsėti laikinai pasitrauks, tie „rezervininkai" mėnesiui galės pavaduoti ūkininką.
Štai kokį „kosmosą" sugalvojo. Tie „rezervininkai" mėnesį dirbtų nemokamai.
Mes, ūkininkai, nuo tokių idėjų esame pakraupę. Išleis beveik milijoną eurų, nors galėtų tais pinigais paremti vidutinius ūkius ir kompensuoti dalį traktorių įsigijimo išlaidų - 20 normalių traktorių (prisidedant ūkininkams) galima būtų nupirkti. O šis projektas - protu nesuvokiamas dalykas", - stebėjosi K.Mažeika.
Tikslas - papirkti
Parlamentaras neabejoja, kad projektas visiškai nesusijęs su noru padėti sergantiems ar pailsėti norintiems ūkininkams.
„Tai tėra noras „nupirkti" Žemės ūkio rūmus, kad jų veikėjai galėtų įsidėti pinigus į kišenę. Noras nupirkti organizaciją, kad ministro iki rinkimų nenuverstų", - įsitikinęs politikas.
Pasak jo, projektu siekiama savanorius laikinai įdarbinti ne į kokį nors kviečių ūkį, kad jis mėnesį prižiūrėtų, jog ūkio niekas neapvogtų.
„Projektas orientuotas į gyvulininkystės ūkius. Įsivaizduojate? Ar įmanoma per savaitę ar dvi žmogų iš šalies išmokyti melžimo proceso, šėrimo proceso ir panašiai? Galų gale vasarą, kai prasideda augalų purškimai, reikia būti išlaikius chemijos naudojimo kursus. Galų gale, reikia turėti teises vairuoti traktorius bei kitus mechanizmus. Tam ūkiui po mėnesio tokio ūkininkavimo gali būti visiškai blogai. Net neįsivaizduoju, ar atsiras bent vienas ūkininkas, kuris ryžtųsi, jog jį pakeistų savanoris. Na, nebent ligos atveju, kai kitos išeities nėra", - kalbėjo K.Mažeika, pats turintis augalininkystės ir danielių ūkį.
Ministerijos pozicija
ŽŪM praneša pradėjusi diskusiją su socialiniais partneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos", skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šiai priemonei dar turės pritarti Europos Komisija.
„Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams", - cituojamas žemės ūkio ministras K.Navickas.
Pagalba bus skirta aktyviems ūkininkams, dirbantiems gyvulininkystės sektoriuje (išskyrus bitininkystę), taip pat jų šeimos nariams: sutuoktiniams ar partneriams, motinai ir tėvui, įtėviams, vaikams ir įvaikiams.
ŽŪM siūlo pavadavimo ūkyje paslaugas (iki 90 kalendorinių dienų) teikti ūkio šeimininkui mirus, taip pat ūkininko ar jo šeimos nario sunkios ligos, dėl kurios reikia nuolatinės priežiūros, atveju. Pagalba gali praversti ir kasmetinių atostogų (iki 20 kalendorinių dienų), privalomosios karo tarnybos (nuo 6 iki 9 mėnesių), mokymosi keliant kvalifikaciją (iki 90 kalendorinių dienų), motinystės ir vaiko priežiūros atostogų (iki 180 kalendorinių dienų) metu.
Numatoma, kad pagalba padengs visas ar dalį faktinių išlaidų. Paramos intensyvumas sunkios ligos ar mirties atveju bus 100 proc., gimdymo ir vaiko priežiūros atostogoms, privalomajai karo tarnybai, kvalifikacijos kėlimui - po 80 proc., poilsio atostogoms - 50 proc.
Pavadavimo paslaugos galėtų būti suteiktos ne daugiau kaip 2 kartus per metus: 1 kartą poilsio atostogoms ir 1 kartą dėl kitų priežasčių.
Komentuoja Žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas HOFMANAS:
„Iniciatyva yra sena, ministerijos darbo grupė ją jau yra svarsčiusi. Ji yra atėjusi iš Vakarų. Pati idėja yra gera, ūkininkas irgi yra žmogus, kuriam reikia pailsėti, kuris gali susirgti. Gyvulininkystės ūkyje pailsėti yra sudėtinga, nes darbas vyksta ir savaitgaliais, ir per šventines dienas.
Tačiau dalyvauti projekte galės tik juridiniai vienetai, kooperatyvai bei organizacijos, fiziniai asmenys negalės. Čia didžiausias minusas. Kodėl patys ūkininkai, turintys patirtį savame ūkyje, negalėtų pavaduoti savų kolegų? Sunku suprasti", - akcentavo I.Hofmanas.
Pasak jo, didžiausia rizika yra ta, kad gera idėja veikiausiai pasinaudos ne tie, kurie norės ją įgyvendinti, o tie, kurie tenorės pasiimti pinigus.
„Tokia organizacija yra Žemės ūkio rūmai, vykdanti pačius keisčiausius projektus ir gaunanti už tai finansavimą: pieninė kupranugarystė, šernų, sergančių maru, stebėjimas iš kosmoso, „buterbrodiniai" kursai ir panašiai. Yra didelė rizika, kad ir šis projektas virs „pienine kupranugaryste". Vienu žodžiu, internete apie Žemės ūkio rūmus yra daugybė pikantiškos informacijos, ji žemdirbiams nereikalinga, nes jiems neatstovauja. Tik siekia pelningų projektukų, kad išsidalintų pinigus", - reziumavo I.Hofmanas.
Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas SVITOJUS:
Dvi savaites Amerikoje buvau, ką tik iš lėktuvo išlipau, todėl negirdėjau nei K.Mažeikos, nei I.Hofmano pasisakymų. Tačiau tai, ką papasakojote jūs, tėra vaikų žaidimų aikštelės intrigos. Neva ministras nori mus nupirkti...
Politikai nori pasirodyti. Kęstutis prieš Kęstutį - Mažeika prieš Navicką. Cirkus krečia. Be to, dar nėra iki galo aišku, ar projektą vykdytų Žemės ūkio rūmai.
Bet kokiu atveju ūkininkų pavadavimo problema turi būti sprendžiama. Mes iš viso esame atsilikę nuo pažangių europietiškų sprendimų, esame tarsi Europos pakraštys. Ir jei kažkas kažką naujo nori įdiegti, tuoj yra užsipuolamas. Jei vienas iškelia gerą idėją, kitas ją iškart nori sudirbti, bet paskui atėjęs į postą pats tą idėją nukopijuoja.