Visa Lietuva aptarinėja G.Landsbergio ir žmonos Austėjos Landsbergienės įsigytą vilą Graikijoje. Politikas tikina, kad tai nėra atsarginis planas, o prireikus, jų šeima ketina ginti Lietuvą. Be to, G.Landsbergis žiniasklaidai sakė, kad jų aplinkoje nemažai šeimų pastaruoju metu įsigijo nekilnojamojo turto (NT) užsienyje. Pasirodo, kad užsienyje turto turi ir daugiau politikų. Bet ne visi.
Deklaracijose - ne visai tiesa
Štai aukščiausi šalies vadovai, sprendžiant iš oficialių deklaracijų, tokių turtų neturi. Nei prezidento Gitano Nausėdos, nei premjerės Ingridos Šimonytės, nei Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen deklaracijose nematyti jokių turtų užsienyje. Užsienyje NT nedeklaravę ir ilgamečiai politikai: pavyzdžiui, Vilija Blinkevičiūtė ar Andrius Kubilius. Neturi NT užsienyje ir jo kolegė Rasa Juknevičienė, nei buvęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, nei dabartinis - Laurynas Kasčiūnas. Net turtingiausias Vyriausybės narys, energetikos ministras Dainius Kreivys nedeklaravęs NT užsienyje. O štai vidaus reikalų ministrės deklaracija rodo, kad ji neturi NT nei užsienyje, nei Lietuvoje, o gyvena ji su turtuoliu lenktynininku Gintu Petrumi.
Gal šie politikai, kaip ir daugybė kitų, neturi turto užsienyje, o gal jo tik nematyti deklaracijoje. Kaip yra ir su G.Landsbergio deklaracija, kurioje nėra Graikijoje įsigyto turto.
O neseniai socialdemokratas Seimo narys Gintautas Paluckas taip pat prisipažino apie du sklypus užsienyje, tiesa, vienas registruotas ten veikiančios įmonės vardu.
Tačiau yra politikų, kurie neslapukauja. Štai Seimo narys Antanas Matulas šiemet yra deklaravęs užsienyje butų už 65 000 eurų, o taip pat ir 5388 eurų pajamų užsienio bankuose.
Verslo Latvijoje neslepia
Turtingiausias Seimo narys Valdemaras VALKIŪNAS pagal šiemet pateiktus duomenis užsienyje turi NT už 1,1 mln. eurų ir dar 820 655 eurų turi užsienio bankuose.
Kalbintas „Vakaro žinių" politikas papasakojo, kad tai - jo gyvenimo Latvijoje dalis. „Ten yra komerciniai objektai - biurų pastatas, kuris yra deklaruotas jau nuo 2007 m., kai pradėjau politinę veiklą Lietuvoje. Kadangi virš 40 metų gyvenau Latvijoje, tai, ką ten užgyvenau, ten ir yra. Kai pradėjau dalyvauti politinėje veikloje, viską deklaravau", - sakė V.Valkiūnas. Jis patikino, kad ir deklaruota įspūdinga suma užsienio bankuose taip pat yra ne kur kitur, o Latvijoje: „O dabartinis atlyginimas yra bankų Lietuvoje sąskaitose. Tad Latvijos veikla vyksta Latvijoje, o Lietuvos - Lietuvoje."
Politikas sako, kad neieško sodybos ar kito turto užsienyje, kur būtų saugu pabėgti kilus neramumams Lietuvoje: „Gyvenamų patalpų užsienyje neturiu. Tikiuosi, kad karo nebus, bet kilus neramumams, likčiau ten, kur yra rūsys - Biržuose. Be to, Biržai nėra strateginis objektas, tad čia ir nebomborduotų.
Politikų įsigyjamas gyvenamasis turtas užsienyje man kelia nerimą. Kas perka verslo tikslais, kas planuodamas emigruoti. Nes jeigu tu neplanuoji ten nuolat gyventi, turbūt nebūtų tikslinga pirkti ir taip „prisirišti" prie kažkokios šalies. O pirkti tik tam, kad nuvažiuotum vasarą pabūti keletą savaičių, būtų ekonomiškai nenaudinga."
Politikas įsitikinęs - visuomenė apie politikų turtą ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje, daugiau žinotų, jeigu tai numatytų įstatymai. „Mums niekaip nepavyksta įvesti visuotinio turto deklaravimo sistemos. Latvijoje tai veikia jau daugiau kaip dešimt metų. Lietuvai nepavyksta, todėl prasideda, kai turtas deklaruojamas uošvių ar kitų žmonių vardu ir atsiranda galimybė manipuliuoti informacija", - sakė V.Valkiūnas.
Visu turtu Ispanijoje naudojasi šeima
„Valstiečių" partijos pirmininkas Ramūnas KARBAUSKIS turi ne vieną NT objektą užsienyje: butų už 450 391 eurų, gyvenamųjų namų ar namų dalių už 474 995 eurų. Tiesa, turto Lietuvoje politikas turi už daugiau kaip dešimt kartų didesnę vertę. Tai 2020 metais pateikti duomenys.
Jis neslepia, kad turimas NT užsienyje naudojamas jo šeimos: „Niekada nieko neslėpiau nuo visuomenės, be to, viską, kaip politikas, deklaravau. Nemanau, kad reikia kažkuo girtis, ar kažką slėpti. Svarbiausia viskam yra pajamų šaltiniai, kurie uždirbti Lietuvoje, mokant mokesčius Lietuvos valstybei ir ne didinant švietimo paslaugų įkainius, kaip Landsbergių verslo atveju, o dirbant žemę ir išauginant žemės ūkio produkciją. Visas NT, kuriuo naudojasi šeimos nariai, yra Ispanijoje."
Visas R.Karbauskio turtas užsienyje įsigytas gerokai anksčiau nei prasidėjo karas Ukrainoje: „NT užsienyje įgytas tada, kada apie jokį karą Europoje nebuvo nei minties. O prasidėjus Rusijos agresijai Ukrainoje, jokių veiksmų nebuvo imtasi, nes Lietuva yra saugi kaip niekada, ir reikia vystyti jos ekonomiką bei didinti žmonių gerovę, ką ir darau įgyvendindamas milžiniškus verslo projektus Lietuvoje."
Visgi, jam nesuprantama, kodėl kai kurie politikai linkę slėpti turimą turtą. „Kai tai daro politikai, esantys Seime, kyla klausimas dėl jų elgesio motyvų. Vieni bijo parodyti, kad turi interesų versle, kiti bijo, kad kils klausimų dėl jų sandorių laiko sutapimo su Rusijos agresijos Ukrainoje pradžia. Sunku būti Lietuvos užsienio reikalų ministru ir vaidinti didelį Ukrainos draugą, bei paaiškinti, kodėl NT įsigijimo sandėrio laikas sutampa su karo Ukrainoje pradžia", - sako R.Karbauskis.
Milijoninių projektų užsienyje neatskleidžia
Buvęs europarlamentaras Viktoras USPASKICHAS šiemet taip pat yra deklaravęs turto užsienyje. Nebaigtų statyti statinių jis turi už beveik 3,3 mln. eurų. Dar beveik milijoną eurų politikas laiko užsienio bankų sąskaitose. Kaip „Vakaro žinioms" sakė pats politikas, būsimas pastatas nebus nauja jo gyvenamoji erdvė.
„Labai paprastai: kol nėra baigta statyba, nenoriu nieko komentuoti. Taip, vyksta procesas, ir tiek. Dar nežinau, ar norėsiu registruoti, ar ne. Vyksta statybos ir viskas. Tai yra komercinis objektas. Grynai verslui, ne sau gyventi", - sakė V.Uspaskichas. Kol daug nežinomųjų, jis nenorėjo atskleisti ir šalies, kurioje yra turtas. Ir pridūrė, kad įsigytas turtas buvo daug anksčiau nei prasidėjo karas Ukrainoje.
Politikas nenorėjo atskleisti ir kokiose šalyse laiko beveik milijoną eurų bankuose. „Negaliu dabar atskleisti. Jeigu viską pasakysiu, paskui pradės žmonės mane reketuoti. Kam to reikia. Prašys paramos ir ne tik", - sakė V.Uspaskichas.
Paklaustas, kodėl neieško kokios sodybėlės pasislėpti karo atveju, politikas sakė, kad jis neketina bėgti: „Man nereikia niekur bėgti. Turiu gerą sodybėlę Lietuvoje. O karas gali kilti bet kurioje šalyje.
Jeigu reikės karo atveju nupirkti kažkur kažką, aš nupirksiu."
Interviu su Eksparlamentarų klubo prezidentu Henriku ŽUKAUSKU:
- Ar NT įsigijimas užsienyje gali būti planas turėti saugią vietelę, jeigu kiltų neramumai Lietuvoje?
- Jeigu politikas turi pinigų ir noro, turtą jis perka ten, kur jam patinka. O su pabėgimu, kaip tame posakyje: jeigu nori mušti, lazdą visada rasi. Jeigu bus karas, tas, kuris norės, ras, kaip pabėgti, o tas, kuris nenorės bėgti, jis kariaus.
Karo atveju paprastai evakuojami pirmieji asmenys. Ir tai yra valstybės reikalas. O jeigu nori, žmogus susideda daiktus ir bėga. Todėl nematau skandalo dėl turto pirkimo, bet man atrodo, kad būtų valstybės reikalas pažiūrėti, iš kur tuos turtus jie susikrovė. Reikia sužinoti, ar tai legalu, ar ne, galų gale, kaip dirbdami tokį darbą žmonės sugeba užsidirbti milijonus.
- Politikai NT registruoja įmonių vardu ar žmonos ir deklaracijoje jis neatsispindi. Ar tai sąžininga?
- Įstatymuose numatyta prievolė, o ne galimybė viešiems asmenims deklaruoti savo turtą, santykius ir visa kita. Jeigu įstatymo nėra laikomasi, tai yra įstatymo pažeidimas ir žmogus turi būti baudžiamas.
Jeigu eini į politiką, puikiai žinai, kad būsi matomas ir stebimas. Jeigu kažką kombinuoji, slepi, reiškia, esi nedoras, nesąžiningas ir rinkėjai tai turi įvertinti.
Dabar turime krūvas etikos komisijų, bet man atrodo, kad jos įžiūri kažkokius kotletus, mato vienus, bet nemato kitų. Jeigu žmogus slepia, tai daro sąmoningai, jis turi būti baudžiamas pagal įstatymus ir negali būti jokių išlygų.
- Prieš kelis mėnesius apie turtą užsienyje paklaustas užsienio reikalų ministras G.Landsbergis Seime atsakė, neva tai tik gandai. Kam taip slapukauti?
- Ši politinė dauguma savo deklaracijose ir programoje kalba apie skaidrumą, šviesumą ir visus kitus -umus. Atrodo, net keista, kaip tiek daug žmonės gali prižadėti: žada būti skaidrūs, vieši, gražūs ir pan. Ir keista, kaip jie tai (tyčia ar ne) užmiršta. Tokie atvejai labai nuvilia. Ir tai ne tik užsienio reikalų ministro atvejis. Visa jų partija yra tokia. Pastaruoju metu pradėjo lįsti ylos iš maišų. Ir jos taip bado, kad siaubas.
Pavyzdžiui, skandalas dėl ministrės Monikos Navickienės. Ir kas nutiko? Ji tiesiog pasakė, kad į politiką daugiau neis ir neva „palikite mane ramybė". Ir ją paliko ramybėje. Tarsi viskas gerai. Nors tokių atvejų neturi būti, ji turi būti nubausta, jeigu nusikalto, kad daugiau tokie žmonės į politiką neitų. Jeigu esi nesąžiningas, nedoras, neik daugiau į politiką. Bet manote, taip bus? Ne, deja.
Tas pats su ministru D.Kreiviu. Jei konservatoriai tokie skaidrūs, kaip galima statyti ministru D.Kreivį, kuris jau buvo pripažintas pažeidęs tarnybinę etiką, duodamas uždirbti savo mamai (prieš daugiau kaip dešimt metų į viešumą iškilo istorija, kad būdamas ūkio ministru D.Kreivys motinos įmonei Vilniuje skyrė ES paramos už maždaug 6 mln. litų - aut. past.). Kaip galima tokiais politikais tikėti?
- Lietuvoje yra viceministrų, kurie gyvena užsienyje. Ar tokie žmonės gali formuoti Lietuvos politiką?
- Lietuvoje veikia įstatymai, kurie numato, kad tam tikras pareigas eiti gali tik žmonės, kurie tam tikrą laiką gyvena Lietuvoje. Bet jeigu jis, oficialiai dirbdamas čia, gyvena užsienyje, klausimas ministrams, kurie tokius viceministrus pasirenka. Ar Lietuvoje nebeliko žmonių, gebančių dirbti tokį darbą? Tikrai yra. Kodėl sprendimai priimami tokie, sunku pasakyti. Bet nė kiek neabejoju, kad čia veikia lojalumas. Šioje valdančiojoje daugumoje svarbu lojalumas, būti „savu", o tada suteikiamos visos galimybės dirbti ir priiminėti sprendimus. Tai yra politiškai neteisingas dalykas.
Be to, bet kurį ministrą ir viceministrą tikrina tarnybos. Jeigu pažymoje atsiranda grafa, kad jis negyvena Lietuvoje, nežinau, koks turi būti ministras kvailas, kad skiria tokį viceministrą. Bukumas. Bet ši Vyriausybė pasižymi tuo, kad ji visiškai arogantiškai nekreipia dėmesio į nieką ir jiems taisyklės negalioja. Jie gali daryti ką nori. Tai yra išskirtinis šios Vyriausybės bruožas.