Balandžio 27-ąją asociacija „Atoveiksmis" kviečia Lietuvos namų, butų savininkus rinktis prie Vilniaus katedros ir protestuoti prieš Nekilnojamojo turto (NT) mokesčio įvedimą už vienintelį žmogaus būstą. O taip pat ir prieš siūlomus NT mokesčio tarifus, kurie daugumai piliečių gali tapti finansiškai nepakeliami. Apie tai kalbamės su „Atoveiksmio" vadovu Raimondu ŠIMAIČIU, nevengiančiu pareikšti savo nuomonės ir dviejose Feisbuko platformose. Nes kai viena laikinai užblokuojama, tenka naudotis kita.
Tad kodėl R.Šimaitis rengia protestą?
„Gyvenau 10 metų Danijoje ir žinau, kuo tie NT mokesčiai gresia žmonėms, - atsakė R.Šimaitis. - Būna, kai žmogus, įsiskolinęs už NT, senatvėje būsto jau nepalieka savo palikuonims, o tiesiog atiduoda valstybei už skolas.
Seimo nariai lygina įvairius mokestinius modelius, pavyzdžiui, Šveicarijos, kaip Dainoras Bradauskas, bet kažkodėl pamiršta palyginti pajamas. Jeigu valytoja šveicarė gauna 3300 Šveicarijos frankų į rankas, tai ji galbūt ir gali tą procentėlį už NT užsimokėti, bet Lietuvoje šiai dienai yra apie 600 tūkstančių žmonių, kurie gyvena ant skurdo ribos. Čia yra vieši duomenys. Ir apie 450 tūkstančių iš jų ima iš Maisto banko maistą.
Lietuvių pajamos jau ir taip yra apmokestintos pakankamai stipriai. Be to, mes jau mokame NT mokestį už būstą, kurio vertė yra didesnė nei 150 tūkst eurų. Nors šiais laikais toks būstas nėra kažkokia labai didelė prabanga. Taip pat mokamas mokestis už komercinį turtą.
O eiliniams gyventojams galėčiau pasakyti taip - mokesčiai tik didės. Prisiminkime žemės mokestį. Iš pradžių buvo nulinis už sklypą prie namų. Paskui - 26 eurai, veliau - 60 eurų, 120 eurų, 230 eurų, o dabar jau žada, kad bus 500 eurų. Panašiai kaip stovi plėšikas tarpuvartėje ir sako: „Atiduok pinigus, aš tavęs nemušiu ir pusę pinigų gali sau pasilikti". Čia tas pats apiplėšimas.
Tarkime, jeigu įmonė Vilniuje, „Banginio" vietoje pastatys 1500 butų, jai bus suteikta mokestinė 50 proc. nuolaida, jei nuomininkai bus tuose butuose įsiregistravę. Paskaičiuokime. Pavyzdžiui, įmonė gauna 2000 eurų. NT mokestis - 300 eurų per metus. Tai po NT mokesčio įmonei lieka 1700 eurų. Dar ir PVM gali persidengti. O žmogus, jeigu gauna 2000 eurų „ant popieriaus", tai jam, atskaičius mokesčius, į rankas lieka tik 1250 eurų. Jeigu jis dar susimokės 300 eurų už NT, jam liks 950 eurų. Tai yra vos ne dvigubai mažiau nei įmonei su tais pačiais mokesčiais. Tai yra absoliuti neteisybė.
Juk mes mokame ir Gyventojų pajamų mokestį (GPM) į savivaldybės biudžetą, o to mokesčio paskirtis tokia pati kaip ir NT mokesčio. Bet, pavyzdžiui, Vilniaus savivaldybė išleis tą surinktą milijardą visuomeniniam transportui. Už tą milijardą privatininkai nupirks autobusus, jais vežios ir dar pinigų gaus. Čia Ostapo Benderio vertas pavyzdys. Vilniaus savivaldybė stadionui 40 milijonų randa, visokiems valdininkams algoms po 10 tūkstančių randa. Tai reiškia, kad pinigų yra, bet jie ištaškomi."
- Bet už pinigus, surinktus už NT, bus stiprinama šalies gynyba.
- Tai vieša informacija, kurią pasigavo įvairūs kvaileliai, nelinkę plačiau mąstyti. Tai yra absoliutus melas, nes NT mokesčio įstatymas aiškiai sako, kad šitie pinigai už NT keliauja į savivaldybes. Apie to įstatymo pakeitimą aš dar nieko negirdėjau. Tai yra, politikai nesiruošia keisti, kur nutekės pinigai už NT (siūloma, kad pusė NT mokesčio būtų skiriama savivaldybėms, likusi pusė tam tikrą laikotarpį eitų į Valstybės gynybos fondą - red.past.)
O dar vienas momentas - kodėl žmonės Lietuvoje, kurių minimali alga yra gerokai mažesnė nei kitų Europos valstybių, turi kentėti dar ir dėl to, kad mūsų valdžia nesugeba surinkti mokesčių arba taško juos? Visokioms nevyriausybinėms organizacijoms surado 30-50 milijonų kitiems metams, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiais metais finansuoja LGBTQ paradą (pagrindinis „Baltic Pride" rėmėjas - tarptautinė britų korporacija „Johnson Matthey", festivalį iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Europos Sąjunga - red.past.).
- O po to aiškinama, jog trūksta pinigų ginklams pirkti...
- Nežinau, kokius tuos ginklus pirks - naudotus ar nenaudotus, bet lenkai pirko naudotus tankus po 7,8 mln. eurų, o nauji kainuoja po 10 mln. O Lietuva perka po 12 mln. eurų. Tai yra permoka. Pirkome kulkosvaidžius, už ką aš Agnę Bilotaitę labai kritikuoju, nes pirkome juos po 20 tūkst. eurų, o japonai su tokia pačia komplektacija bei amunicija pirko už 12 tūkst. eurų. Gitanas Nausėda sakė, kad mes pasiryžę skirti 0,25 BVP, tai yra 250 milijonų kiekvienais metais Ukrainai... Lietuva, ko gero, pati turtingiausia pasaulio valstybė, nes mes Ukrainai ne skoliname, bet dovanojame.
Dar vienas dalykas - jeigu mūsų finansų ministras pritaikytų Lietuvoje Danijos mokestinę bazę, tai Lietuva per metus ištrauktų apie 100 milijonų eurų nepriemokų, ko neprimoka mūsų didžiosios įmonės ir bankai.
Kodėl „Hanner" moka 2,9-5 proc. nuo pelno, kai visi mirtingieji turi mokėti 15 proc.? Vyriausybė žada skirti „Orlen" 54 milijonus, nors jie už praeitus metus išsimokėję beveik 1 mlrd.700 tūkst. eurų dividendų. Pusė milijardo galime surinkti iš tų įmonių, kurioms valstybė suteikia visokių nuolaidų.
Supratau, kad valdžios keičiasi, o mes kiekvienai iš naujo turime įrodinėti, kad esame laisvi žmonės. Tai yra nuolatinė kova už būvį. Jeigu pasiduodi, tave suės. Jeigu nusileidi dėl kažko, pats esi kaltas. Tas, kuris balandžio 27-ąją į protestą neatvyks, paskui galės tik save kaltinti, kai taps pensininku ir vieną pensiją turės atiduoti NT mokesčiams.
- Kaip manote, kiek žmonių susirinks į protesto mitingą?
- Policija netgi pasiruošusi užtverti aplinkines gatves, nes yra tikimybė, kad žmonės tiesiog netilps Katedros aikštėje.
- Bet biudžetininkai bijos protestuoti, kad jų neatleistų iš darbo.
- Čia yra ta problema, kad tampame autoritarine valstybe. „Respublika" yra pavyzdys, kad kitaminčių persekiojimas Lietuvoje yra iš tikrųjų labai žiaurus.
Manęs irgi klausia, ar nebijau, bet atsakau, kad manęs nelabai yra už ko užkabinti, kadangi įstatymus žinau. Tapinas išvadino mane penktąja kolona, bet mane labiau domina valdžios pakalikai. Žinote, kas yra penktoji kolona? Tai tie Seime, kurie nori apmokestinti žmogaus vienintelį būstą. Jie ir yra tikroji penktoji kolona, nes tik priešui naudinga, kad žmogus savo namuose nesijaustų saugus.
Ar jūs gintumėte nuomojamą būstą? Ar rizikuotume dėl jo gyvybe? Politikai nori mus paversti nuomininkais tam, kad mes Lietuvos negintume. Tai jie yra penktoji kolona, kurie tokius mokesčius siūlo. Protestavome dėl NT mokesčio ir 2023 metais. Tada laimėjome. O ką dabar daro? Ką socialdemokratai žadėjo? Skurdo mažinimą, socialinį teisingumą, socialiai pažeidžiamiausių žmonių apsaugą. O kaip dabar tas socialinis teisingumas atrodys, jeigu žmogus gauna 400-500 eurų pensijos ir jam dar papildomai reikės užsimokėti už namus. Kurioje vietoje čia socialinis teisingumas?
Tas NT mokestis - tai Damoklo kardas virš galvos, nes ilgainiui žmonės neteks namų. Tokių benamių Vakaruose pilna.
- Ar nebijote, jog po protesto kils riaušės ir jūs būsite apkaltins kaip Astra Astrauskaitė?
- Girdėjau, kad spalviai ruošia antimitingą, bet tų kvailelių išvengsime, incidentų tikrai nebus. Turėsime savo apsauginius, policija budės, todėl bet kokius bepročius iškart eliminuos. Į protestą rinksis ne benamiai, ne asocialūs, o žmonės, kurie turi namus. O žmogus, kuris turi namus, jis, kaip žinia, protingas žmogus.
Kodėl renkamės prie Katedros, o ne prie Seimo? Kad eliminuotume provokatorių galimybę daužyti Seimo langus.