respublika.lt

Pristatytas pirmasis šalyje masinių nelaimių logistikos automobilis

(0)
Publikuota: 2021 rugsėjo 02 13:21:00, Birutė Mačienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Kaune pristatytas pirmasis šalyje masinių nelaimių logistikos automobilis. Kauno miesto savivaldybės nuotr.

Vienintelis toks Lietuvoje masinių nelaimių logistikos automobilis, kuris pristatytas šį ketvirtadienį, papildė Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties (GMP) transporto parką. Nestandartinių parametrų ir išskirtinės komplektacijos transporto priemonė padės operatyviai suvaldyti didelio masto nelaimes ir maksimaliai greitai suteikti skubią pagalbą bent pusšimčiui žmonių. Tai neabejotinai taps efektyvia logistikos priemone, operatyviai pristatant specializuotą medicininę įrangą į nelaimės vietą ir teikiant įvairiapusišką medicininę pagalbą kelioms dešimtims žmonių vienu metu. Vien neštuvų ir įtvarų čia sukomplektuota 15 suaugusiųjų ir 5 vaikams.

 

113 tūkst. eurų kainavęs autobusas (MCIU-CBRN (angl. Mass Casualty Incident Unit & Chemical, Biological, Radiological and Nuclear) įsigytas už geradarių paaukotas, kilus COVID-19 pandemijai, lėšas, pervestas į Specialųjį kauniečių fondą. Finansiškai prisidėjo ir Kauno miesto savivaldybė, - teigia jos Administracijos atstovė Rasa Markauskaitė.

ELTA yra skelbusi, jog didžiausią indėlį skyrė bendrovė „Yukon Advanced Optics Worldwide“, visai šaliai sudėtingu laikotarpiu paaukojusi 100 tūkst. eurų. Ši parama siekė beveik 90 proc. visos surinktos sumos. Dar per 5 tūkst. eurų pridėjo pavieniai asmenys ir smulkesnės kitos įmonės. Užbaiginėjant MCIU-CBRN automobilio įrengimą, papildomai įrangai įsigyti (apie 8,2 tūkst. eurų) iš savo biudžeto skyrė Kauno miesto savivaldybė.

„Šio autobuso tikriausiai čia nebūtų, jei ne per pandemiją pečius surėmę geradariai – socialiai atsakingi verslai ir gyventojai. Kauniečiai neprašomi nusprendė aukoti, taip parodydami savo nuoširdų susirūpinimą. Kadangi vienkartines kaukes, pirštines ir kitas būtinas prekes Kaunas nupirko savo lėšomis, jautėme pareigą žmonių suaukotus pinigus panaudoti išskirtinai prasmingai. Manau, tai pavyko. Niekas nėra šimtu procentų apsisaugojęs nuo skaudžių nelaimių – avarijų, gamtos stichijų ar kitų netikėtų sunkumų. Toks daugiafunkcis automobilis yra stipri investicija į ateitį, skirta ne tik miestui ar Kauno kraštui, bet visai šaliai“, – kalbėjo Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Pristatant Kaune budėsiantį masinių nelaimių logistikos automobilį, pabrėžta, jog jis – netipinių parametrų, išskirtinės komplektacijos. Pasirinktas mikroautobusas – keturių varomų ratų, padidinto pravažumo „Volkswagen Crafter“. Techninės specifikacijos ir būtinos priemonės parinktos remiantis kitų Europos šalių medicinos įstaigų patirtimis. Vadovautasi užsienyje nelaimių valdymui naudojamų transporto priemonių pavyzdžiais. Beveik 7 metrų ilgio automobilyje integruotas papildomas generatorius, galintis veikti kaip rezervinis elektros energijos šaltinis. Iš abiejų automobilio pusių išskleidžiamos stoginės, taip pat integruota 60 litrų deguonies paskirstymo sistema. Medikai su savimi gali transportuoti 80 litrų geriamo vandens atsargas. Darbui prasto matomumo sąlygomis pasitarnaus speciali apšvietimo sistema, – ant stogo sumontuotas 2500 vatų šviesos šaltinis gali būti reguliuojamas 360 laipsnių kampu, apšvietimo spindulys, prireikus, nukreiptas ir sukoncentruotas į vieną specifinį tašką. Automobilio salone įrengtas specialus mikropurkštuvas vidinei dezinfekcijai, šaldytuvas infuzijų ir kitų vaistų laikymui tinkamoje žemoje temperatūroje.

Masinių nelaimių logistikos automobilyje įrengta ir speciali operacijų vadovo, mobiliųjų pajėgų ir pacientų srautų reguliavimo vieta. Iš čia gali būti palaikomas tiesioginis ryšys su skubios pagalbos, traumų skyriais bei kitomis GMP dispečerinėmis. Sklandų komunikavimą užtikrina įvestas dubliuotas skaitmeninis radijo ir interneto ryšys.

„Kauno GMP aptarnauja Kauno, Tauragės, Alytaus ir dalį Marijampolės apskrities. Tai yra apie 850 tūkstančių žmonių. Keturiuose ekranuose galėsime matyti visų iškvietimų išklotines su adresais bei asmens duomenimis, brigadų užimtumą, informaciją apie automobilių išsidėstymą. GMP dispečerinės analogas masinių nelaimių logistikos automobilyje leis efektyviai, maksimaliai greitai sutelkti gelbėtojų pajėgas į bet kurią vietą“, – sakė Kauno miesto Greitosios pagalbos stoties vadovas Nerijus Mikelionis.

Akivaizdu, kad didelio masto nelaimėse gelbėtojams bei medikams tenka dirbti itin sudėtingomis sąlygomis. Įvykio vietoje svarbu operatyviai įvertinti kiekvieno asmens sužeidimų sunkumą ir pradėti teikti pagalbą tiems, kuriems labiausiai jos reikia. Naujajame automobilyje tokiems atvejams paruošti specialūs nukentėjusiųjų rūšiavimo komplektai, padėsiantys akimirksniu sudėlioti pagalbos teikimo prioritetus šimtui žmonių.

Masinės nelaimės atveju, kai yra daugybė nukentėjusių žmonių, medikai gali teritorijoje išskleisti pneumatinę palapinę. 130 kg sveriantis specialios paskirties statinys kompresoriaus pagalba pastatomas vos per kelias minutes. Daugiafunkcė avarinė palapinė pagaminta iš neperpučiamos ir vandeniui nepralaidžios medžiagos. Blogomis oro sąlygomis ar kilus kitokiam poreikiui, čia būtų įrengiamas nukentėjusiųjų evakuacijos punktas, suteikiama skubi pagalba. Palapinėje yra du įėjimai, viduje sudarytos sąlygos ventiliuoti orą, pakabinti šviestuvus, lašines, kitus skubiai pagalbai reikalingus prietaisus.

Savivaldybės vadovų teigimu, dažnu atveju nė nesusimąstoma, kad mieste esama nemažai vietų, kuriose gali kilti pavojus dideliam skaičiui žmonių. Nuolat vykdant teritorinius ir regioninius rizikos vertinimus, nustatomi potencialūs „karštieji taškai“ tiek pačiame Kaune, tiek už miesto ribų.  Prie padidintos rizikos objektų priskiriamos degalinės, didelius lankytojų srautus turintys susisiekimo pastatai – Kauno tarptautinis oro uostas (Kauno rajone, Karmėlavoje), geležinkelio ir autobusų stotys. Taip pat reikėtų nepamiršti mieste veikiančių stambių įmonių, gamyklų, laisvalaikio ir pramogų centrų bei arenų. Pavyzdžiui, įvykus nelaimei stambioje chemijos pramonės įmonėje, gelbėtojams reikėtų specializuotų priemonių – rinkinių, skirtų darbui su cheminėmis medžiagomis.

Anot specialistų, nelaimės vietoje dirbsiantys medikai turės GMP automobiliams įprastus pirmosios pagalbos rinkinius ir išskirtinai masinių nelaimių logistikos automobiliui sukomplektuotas specializuotas priemones. Numatoma, kad greta penkių įprastų medikų gelbėjimo krepšių čia bus paruošta ir dukart tiek specialiųjų rinkinių, skirtų darbui su biologinėmis, cheminėmis bei radioaktyviosiomis medžiagomis. Gelbėtojams taip pat parengti šalmai su prožektoriais bei visas komplektas nešiojamų radijo ryšio stotelių.

Vienu metu galės būti panaudota net 30 kaklo įtvarų suaugusiems ir vaikams, 20 vadinamųjų spinalinių lentų, skirtų saugiam nukentėjusiųjų imobilizavimui, bei dar tiek pat minkštųjų pacientų transportavimo neštuvų. Reikšminga tai, kad MCIU-CBRN komplektacijoje yra keli specializuoti „Kendrikso“ įtvarai, skirti apsaugoti asmenis, kuriems įtariama stuburo trauma. Su tokiais įtvarais taip pat galima saugiai evakuoti ir transportuoti sužalotus žmones iš sudaužytų automobilių ar sunkiai prieinamų vietų, į kurias neįmanoma patekti su standartiniais neštuvais.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ką geriau įteisinti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur atostogavote šią vasarą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+13 +17 C

+6 +12 C

+3 +8 C

+12 +18 C

+10 +14 C

+11 +13 C

0-9 m/s

0-7 m/s

0-4 m/s