respublika.lt

Atsargiai: ir vitaminai gali pakenkti

(0)
Publikuota: 2017 gruodžio 15 10:51:44, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Kam vitaminų išties reikia, o kam jie gali būti pavojingi? Redakcijos archyvo nuotr.

Vitaminų preparatai yra labai populiarūs, dažnai rekomenduojami visiems ir nuo visų ligų. Bet kam jų išties reikia, o kam jie gali būti pavojingi? Kiek vitaminų galima vartoti? Didžiosios Britanijos maisto standartų agentūros specialistai išleido oficialų 360 puslapių vadovą, kurį keletą metų kūrė nepriklausomų ekspertų grupė. Pagrindinė folianto mintis yra tokia: labai žavėtis polivitaminų preparatais daugumai žmonių nereikia, o kartais - net pavojinga. Jeigu žmogus maitinasi sveikai ir subalansuotai, papildomų vitaminų jam išvis nereikia.

 

Viršutinė riba

Dažnai galima išgirsti, kad net didelės vitaminų dozės yra nepavojingos. Tai netiesa. Pirmas dalykas, į ką atkreipia dėmesį specialistai minėtoje ataskaitoje, yra didžiausios galimos devynių vitaminų ir mineralinių medžiagų dozės, kurias viršyti jau yra pavojinga. Šiame sąraše - vitaminai E ir B6, beta karotinas, cinkas, varis, nikelis, silicis, boras ir selenas. Patariame atkreipti dėmesį į jų dozes savo geriamuose preparatuose (jeigu, aišku, juos vartojate), nes beveik visų šių medžiagų dažnai būna polivitaminų kompleksuose.

Kada vitaminai reikalingi

Papildomai gerti vitaminų ir mikroelementų naudinga:

- Moterys iki 12 nėštumo savaitės ir planuojančios pastoti turi kasdien gerti 0,4 mg folio rūgšties. Tai mažina naujagimių nugaros smegenų defektų riziką.

- Moterys, kritinėmis dienomis netenkančios daug kraujo, gali gerti geležies preparatų, jeigu jų skyrė gydytojas.

- Vaikams nuo 6 mėnesių iki dvejų metų naudingi lašai su vitaminais A, C ir D.

Nėščiosios ir kai kurie senyvi žmonės gali kasdien gerti 10 mikrogramų vitamino D, jeigu tai rekomendavo gydytojas.

Kada vitaminai ypač pavojingi

Nėščiosios neturi gerti vitamino A (retinolio), nebent jo būtų skyręs gydytojas: nustatytas retinolio vartojimo didelėmis dozėmis nėštumo metu ir kai kurių įgimtų kūdikių defektų priežastinis ryšys. Papildoma apsaugos priemonė - nėščiosios neturėtų valgyti daug kepenėlių, nes jose itin gausu retinolio. Jokiu būdu negalima per dieną gauti daugiau kaip 10 mg vitamino B6. Didelės dozės yra potencialiai kenksmingos, nes gali neigiamai veikti nervinę veiklą.

Pavojingasis devintukas

Štai ką reikėtų žinoti apie devynis vitaminus ir mikroelementus, kurių didžiausias dozes rekomenduojama griežtai riboti.

Vitaminas B6

Pagrindinis neigiamas poveikis, būdingas vitaminui B6, - nervų pakenkimas. Jis pasireiškė tiek žmonėms, vartojusiems šio vitamino, tiek laboratoriniams gyvūnams. Komplikacijų paprastai atsirasdavo gavus dideles dozes arba jį ilgai vartojus. Paprastai nervinės veiklos sutrikimai praeina atsisakius preparatų su šiuo vitaminu, bet kartais dėl didelių dozių neuropatija išlieka visam laikui. Paprastai pirmieji nervų pakenkimo, sukelto vitamino B6, požymiai būna eisenos pakitimai ir pėdų sustingimo pojūtis. Paskui pakinta rankų jautrumas, judesių koordinacija ir atsiranda galūnių drebulys. Sumažėja jautrumas skausmui ir aukštai temperatūrai.

Beta karotinas

Anksčiau buvo manoma, kad beta karotinas yra nepavojingas, vienintelis šalutinis poveikis perdozavus - odos pageltimas. Bet buvo nustatyta, kad beta karotinas 18-28 proc. didina plaučių vėžio riziką rūkaliams. Likimo ironija, kad jis buvo reklamuojamas ir dabar dar reklamuojamas kaip profilaktinė priemonė nuo vėžio. Kaip įspėja anglų specialistai, pirmiausia atsargiai vartoti beta karotiną turi rūkaliai, alkoholio mėgėjai, infarktą patyrę pacientai ir tie, kurie anksčiau dirbo su asbestu.

Vitaminas E

Yra duomenų, kad labai didelės vitamino E dozės sukelia galvos skausmą, nuovargį, virškinimo sutrikimus, raumenų silpnumą, gali dvejintis akyse. Vitaminas E gali „trukdyti“ kitiems riebaluose tirpstantiems vitaminams - A, D, K ir beta karotinui. Rūkaliai, vartojusieji vitamino E, dažniau mirdavo nuo kraujo išsiliejimo į smegenis - vitaminas E gali mažinti kraujo krešėjimą ir kartu didinti insulto riziką. Širdininkams vitaminas E dažniau sukeldavo naujų problemų dėl širdies. Bet iki šiol širdies ligoniams yra dažnai rekomenduojama profilaktiškai vartoti šio vitamino!

Cinkas

Preparatai su cinku neretai sukelia pilvo spazmus ir pykinimą. Dažniausiai taip atsitinka juos geriant nevalgius arba su mažai maisto. Didelis cinko kiekis trukdo pasisavinti varį ir sukelia jo trūkumą. Dėl to didėja cholesterolio kiekis kraujyje, taigi trinka širdies veikla. Be to, geležis ir cinkas trukdo vienam kitą pasisavinti. Dėl to gali atsirasti mažakraujystė.

Selenas

Selenas pasižymi nemažu toksiškumu. Pirmieji chroniško apsinuodijimo selenu požymiai yra plaukų ir nagų pakenkimai, dažnai su neigiamu poveikiu nervų sistemai. Neigiamas poveikis paprastai pasireiškia gaunant vos 0,85 mg seleno per dieną. Trumpą laiką gaunant po 0,3 mg seleno šalutinio poveikio paprastai nebūna. Be to, seleno sulfidas yra kancerogenas, bet kiti seleno junginiai tokia savybe nepasižymi. Todėl pasidomėkite, kokia forma selenas įtrauktas į jūsų mėgstamus polivitaminus. Yra duomenų apie neigiamą seleno poveikį kai kurių gyvūnų reprodukcinei sistemai. Poveikis žmogui dar nepakankamai ištyrinėtas.

Varis

Pagrindinis šalutinis poveikis, susijęs su pertekliniu vario vartojimu, yra virškinimo sistemos veiklos sutrikimai. Yra ir kitų šio metalo toksiškų savybių, bet jos pasireiškia gaunant labai dideles dozes, todėl geriant tabletes yra mažai tikėtinos.

Silicis

Duomenų apie silicio toksiškumą žmogui jį vartojant į vidų yra mažai, tačiau atliekant bandymus su gyvūnais jis dažnai lėtindavo jų augimą ir keisdavo daugelio mineralinių medžiagų kiekį kraujyje. Kvarcas, kuris yra viena iš silicio formų, pasižymi kancerogeniniu poveikiu jo įkvepiant, bet tai netaikoma silicio vartojimui į vidų.

Nikelis

Gerai žinoma, kad nikelis sukelia alergiją. Paprastai tai nutinka odai kontaktuojant su šia medžiaga. Bet atrodo, kad ir nikelio koncentracija maisto produktuose ir preparatuose taip pat gali būti alergijos priežastis. Ir, aišku, nikelis maiste sustiprina alergiją, išsivysčiusią dėl paviršinio kontakto.

Boras

Atliekant eksperimentus su gyvūnais boras neigiamai veikė jų reprodukcinę sistemą, sukeldavo embrionų vystymosi defektų. Bandymai su žmonėmis buvo atlikti vartojant daug mažesnes boro dozes, taigi tokio poveikio nepastebėta, bet vis dėlto vartojant šį elementą reikėtų laikytis atsargumo. Beje, gali būti, kad su boru susijęs tam tikras nukrypimas: darbininkams, gamybos procese kontaktuojantiems su boru, dažniau gimsta mergaitės.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Jums rūpi, kas taps kitu katalikų Bažnyčios popiežiumi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar lankėtės Rusijoje arba Baltarusijoje per pastaruosius trejus metus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+7 +13 C

+1 +10 C

-1 +5 C

+8 +19 C

+8 +13 C

+7 +9 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-7 m/s