respublika.lt

Jautrumas orams - pavojingas simptomas

(0)
Publikuota: 2017 sausio 04 08:36:27, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Jautrumas orams - pavojingas simptomas. Eltos nuotr.

Pagal tai, kaip reaguojame į blogą orą, į tai, kas dedasi už lango, apie organizmą galima papasakoti labai daug.

 

1. Nuo šalto oro užgniaužia kvapą

Tai rodo kvėpavimo centro veiklos sutrikimą. Galimos priežastys:

- jei prisideda dar ir nenumaldomas kosulys, panašu į nevisiškai išgydytą bronchitą. Yra prasmės kreiptis į gerklės gydytoją ar pulmonologą ir patikrinti kvėpavimo funkciją.

- pirmieji prasidedančios širdies išeminės ligos požymiai. Kvėpavimo spazmas patekus šaltam orui - vienas iš dažnų prasidedančios stenokardijos požymių. Rizikos grupėje - 45-55 metų vyrai. Jei prisideda tokie simptomai kaip dusulys fizinio krūvio metu, silpnumas, blyškumas arba pamėlusios lūpos - skubiai pas kardiologą!

2. Atšalus pradeda skaudėti ar svaigti galva

Variantai du: arba taip pasireiškia alergija šalčiui, kai plaukų svogūnėliai tampa jautrūs šaltam orui, arba tai galvos smegenų kraujagyslių mikrospazmai - aterosklerozės pradžios signalas. Jei tai vyksta dažnai, patartina apsilankyti pas neurologą ir pasidaryti kraujo lipidų tyrimą.

3. Šaltis stipriai nugairina veidą, skerdėja rankų ir lūpų oda


Tai reiškia, kad blogai pasisavinami riebaluose tirpstantys vitaminai (E ir A). Tai dažnai būna sutrikus virškinimui. Nevartokite be saiko antacidinių preparatų. Neįpraskite skausmą skrandyje malšinti sodos tirpalu - bus tik blogiau. Taip pat tikėtina, kad streikuoja kepenys. Susikaupkite, atėjo metas stoti į eilę pas gastroenterologą.

4. Sugrubo alkūnių oda

Tai bendro imuniteto nusilpimo ir A bei B grupės vitaminų trūkumo požymis. Būtinai įtraukite į valgiaraštį šviežių morkų, menkių kepenėlių, jaučio kepenų, kiaušinių. O greitai suminkštinti sausą alkūnių odą padės šilto alyvuogių aliejaus kompresai (20 minučių prieš miegą visą savaitę).

5. Net jei šiltai apsirengėte, jums visada šalta ir šąla rankos

Ko gera, laikas pasitikrinti skydliaukę: sutrikus jos hormonų gamybai, trinka ir organizmo termoreguliacija. Jautriausiai į skydliaukės hormonų trūkumą ar perteklių reaguoja centrinė nervų sistema. Kiti simptomai: padidėjęs jaudrumas, dirglumas, verksmingumas, nemiga, liesėjimas esant geram apetitui, moterims - mėnesinių ciklo sutrikimai.


Kaip sau padėti


Sumažinti jautrumą šalčiui ir ryte įgauti žvalumo padės kokteilis su karštais prieskoniais. Arbatinį šaukštelį imbiero, truputį kardamono, muskato riešuto, čiobrelių užplikykite termose su juodąja arbata.

Kraujagyslių spazmus ir galvos skausmą palengvina augalai, kuriuose yra citralio (ši medžiaga švelniai plečia kraujagysles). Pavyzdžiui, gvazdikėliai. Galima jų užsiplikyti, o galima tiesiog sukramtyti keletą gvazdkėlių. Tai pat padės mėtų, melisų, raudonėlių nuovirai.

Žvalina juodųjų serbentų, žalių obuolių, citrinų, greipfrutų aromatai, o nuotaiką pakelia persikų, bananų ir rožių aromatai. O spygliuočių ir žolės kvapai atpalaiduoja. Kaip išgyvename niūrų rudenį ir žiemą, priklauso ir nuo mitybos. Todėl pusryčiams rinkitės lengvus baltymus ir „greitus“ angliavandenius: varškę, kiaušinius, medų, riešutus, džiovintus vaisius ir dribsnius su jogurtu arba kefyru. Laikinai atsisakykite sočių, keptų, mielinių gaminių: jie virškinami ilgai, sukelia mieguistumą, sunkumą, apatiją.


Kaip mes reaguojame į orų kaitą

Štai kas vyksta organizme, kai staigiai keičiasi:

Atmosferos slėgis. Už reakciją į jo svyravimus yra atsakingos miego arterijos sienelės. Jeigu atmosferos slėgis ir, kaip pasekmė, slėgis kraujagyslėse staiga krenta, įsijungia organizmo apsaugos nuo kolapso refleksas. Signalas apie tai per nugaros smegenis patenka į galvos smegenų dešiniojo pusrutulio žievę. Būtent jo giluminės struktūros yra atsakingos už mūsų santykius su orais.

Oro temperatūra. Informaciją apie temperatūros svyravimus smegenys gauna per odą. Taip pat šis organas (oda - visavertis organas, ir dar didžiausias pagal plotą) perduoda informaciją apie Saulės spinduliuotę, atmosferoje vykstančius elektros reiškinius ir radioaktyvumą.

Drėgmė, vėjo greitis. Informaciją apie juos suteikia specialūs receptoriai nosiaryklėje, bronchuose ir plaučiuose. Taip pat jie reaguoja į oro sudėtį ir jonizaciją.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s