respublika.lt

Kaip atskirti, kad pasigavai „Omikron“

(9)
Publikuota: 2021 gruodžio 08 13:22:03, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 8 nuotr.
„Omikron“ atmaina iš Pietų Afrikos braunasi į kitas valstybes. EPA - Eltos nuotr.

Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) užfiksuota COVID-19 atmaina „Omikron" jau pasiekė ir Estiją bei Latviją. Ką žinome apie šią atmainą? Ar verta kelti paniką? Kuo ši atmaina skiriasi nuo „Alfa" ir „Delta"?

 

Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausioji epidemiologė Violeta Ašoklienė neabejoja, kad artimiausiu metu „Omikron" atmaina pasieks ir Lietuvą. Anot V.Ašoklienės, dėl šios atmainos kol kas nenumatoma papildomai riboti žmonių susibūrimus. Toliau bus reikalaujama uždarose patalpose dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius, rūpintis rankų higiena, o lauke, ypač kai sunku išlaikyti saugius atstumus, kaukės yra rekomenduojamos.

Taip pat, anot V.Ašoklienės, paaiškėjus, jog žmogus užsikrėtė „Omikron" atmaina, bus labai svarbus išskirtinis kontaktų atsekamumas. Visi asmenys, turėję kontaktų su susirgusiu nuo „Omikron" atmainos, privalės 10 dienų izoliuotis. Net ir tuo atveju, jei buvo pasiskiepiję, izoliacija nebus sutrumpinama. Ar tai reikštų, jog dabartinės vakcinos nuo COVID-19 prieš „Omikron" atmainą yra bejėgės?

Skelbiama, kad „Omikron" atmaina sugeba išvengti jai besipriešinančių žmogaus antikūnų, kurie susiformavo žmogui persirgus koronaviruso infekcija ar nuo jos pasiskiepijus. Jei ši hipotezė pasitvirtintų, vargu ar dabar turimos vakcinos apsaugotų nuo „Omikron". Kita vertus, žmogaus organizmas turi ir kitą apsisaugojimo nuo infekcijos būdą. Bet koks virusas yra svetimkūnis žmogaus organizmui. Svetimas, žmogaus organizmui nebūdingas, baltymas. Tad su šiuo svetimu baltymu ar jo jau užkrėstomis organizmo ląstelėmis žmogaus organizme pradeda kovoti vadinamosios T ląstelės. Šios T ląstelės yra unikalios. Sugeba atpažinti į žmogaus organizmą patekusius virusus ir pradeda juos naikinti. Bet ar tikrai naikins?

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Alvydas Laiškonis sakė, kad „Omikron" atmainos tyrinėjimas dar yra embriono stadijos:

„Niekas apie šią COVID-19 atmainą daug nežino. Tik daug kalbų, bet dar nėra mokslinio įvertinimo. Ši atmaina tik prieš porą savaičių yra nustatyta. Nereikia žmonėms kelti panikos, kol dar neaišku, nes kai kurie jų pradeda blogai jaustis, labai reaguoja į tokias žinias."

Lietuvoje taip pat atliekama sekoskaita, t.y. viruso genetinio kodo nustatymas. Nustatoma, kokia seka ir tvarka kinta viruso genomas, sudarydamas vis naujas viruso atmainas.

Komentuoja užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, profesorius Saulius ČAPLINSKAS:

„Dėl „Omikron" atmainos kol kas nedaro skubių išvadų ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Vyksta natūrali COVID-19 viruso evoliucija, jis stengiasi kuo greičiau ir plačiau pasidauginti, bet jis nėra suinteresuotas išžudyti savo šeimininkų, nes pats žus, neturėdamas kur apsigyventi. Kol kas dar nepastebima sunkesnė „Omikron" atmainos klinikinė eiga, nes pasaulyje oficialiai užfiksuota tik apie 200 „Omikron" atvejų. Daugiausiai serga jauni žmonės - jauni vyrai. Gal todėl „Omikron" infekcijos klinikinė eiga ir yra lengvesnė. Bus stebima, ar „Omikron" plis greičiau nei „Delta" atmaina, kartu bus atliekami laboratoriniai tyrimai, ar žmogaus antikūnai, susiformavę pasiskiepijus ar jau persirgus COVID-19 infekcija, paveiks ir „Omikron" štamą. Ar sugebės įveikti šitą atmainą. Galutinių atsakymų dar nėra. Bet nebus taip, kad nebūtų jokio imuniteto. Jei sumažės kokybė, tada bus kiekybė. Organizme suveiks atminties ląstelės - T ląstelės. Tikėtina, kad dalinė apsauga liks.

Ne visos COVID-19 mutacijos įsitvirtino. „Alfa" neįsitvirtino. Neaišku, ar ir „Omikron" mutacija įsitvirtins. Turime nekelti panikos, stebėti ir plėsti diagnostikos galimybes.

„Omikron" nustatoma laboratorinių tyrimų metu, atliekant PGR tyrimą. PAR labai daug atliekama genų sekvenavimo (genų sekoskaitos) tyrimų, todėl jie ir nustatė „Omikron" atmainą. Gal „Omikron" peršoko nuo gyvūno, o gal pabėgo nuo AIDS sergančio ligonio. Kol kas dar daug neaiškumų, nes, kaip minėjau, „Omikron" oficialiai nustatytų atvejų - vos keli šimtai."

„Omikron" simptomai

Pasak Pietų Afrikos gydytojos, tipiški „Omikron" atmainos simptomai yra šie: nuovargis, galvos ir kūno skausmai, retkarčiais pasitaikantis gerklės skausmas ir kosulys. Jie skiriasi nuo padažnėjusio širdies plakimo, mažo deguonies kiekio kraujyje ir uoslės bei skonio praradimo, kuris dažnai nustatomas COVID-19 pacientams, pasigavusiems „Delta" atmainą.

Griežtesnė tvarka

Jeigu Lietuvoje bus patvirtintas ar įtariamas „Omikron" atmainos atvejis, NVSC galės organizuoti tyrimų atlikimą kartu su savivaldybių administracijomis ne tik didelės, bet ir mažos rizikos sąlytį turėjusiems asmenims, taip pat sąlytį su kontaktiniais asmenimis turėjusiems asmenims. Galės būti organizuojamas operatyvus išplėstinio židinio, organizuotos struktūros (darbovietės, ugdymo institucijos, namų ūkių, masinio renginio, pan.), geografinio regiono masinis ištyrimas. Policijos departamentui pavesta vykdyti griežtesnį kasdienį sąlytį su „Omikron" atmainos atvejais turėjusių asmenų tikrinimą izoliacijos laikotarpiu.

Asmeniui nustačius ar įtarus „Omikron" atmainą, izoliuotis 10 dienų turės visi su juo kontaktavę žmonės, nepriklausomai nuo to, ar jie yra pasiskiepiję, ar persirgę COVID-19 liga. Galimybės trumpinti izoliaciją tokiais atvejais nebus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (9)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar auginate namuose daržoves, uogas, vaisius ir prieskoninius augalus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+3 +10 C

+1 +7 C

+3 +11 C

+10 +19 C

+9 +15 C

+13 +20 C

0-8 m/s

0-8 m/s

0-7 m/s