Velykinį savaitgalį koronavirusu sergančių žmonių nustatyta nedaug. Tačiau epidemiologų žvilgsnis nukrypo į Nemenčinę. Čia, Vilniaus rajone, iš siuvyklos „Vilnika“ virusas pasklido po miestelį ir jau pasiekė senelių namus „Senevita“. Vakar situaciją įvertinti į miestelį atvyko Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai.
Preliminariais duomenimis, po to, kai koronavirusas buvo nustatytas vienai Nemenčinės siuvykloje dirbančiai moteriai, šiuo metu COVID-19 infekcija jau nustatyta daugiau kaip dešimčiai darbuotojų. Taip pat susirgimas nustatytas Nemenčinės senelių globos namų „Senevita“ darbuotojui. Čia šiuo metu gyvena 219 senelių. Personalo - apie 150 asmenų. „Vakaro žinių“ kalbintas įstaigos direktorius Petras Jurgilas sakė, kad dėl viruso turėtų būti tiriami ir gyventojai, ir darbuotojai.
Vyresnio amžiaus žmonės - rizikos grupė. Tad specialios apsaugos priemonės dėl infekcijos „Senevitoje“ taikomos jau kurį laiką. Susirgęs įstaigos darbuotojas nebendrauja su pacientais. Mažai kontakto jis turėjo ir su kitais įstaigos darbuotojais. Tačiau kaip „Vakaro žinioms“ sakė P.Jurgilas, dėl viso pikto saviizoliacijoje yra 13 darbuotojų.
„Kol jis čia dirbo, dar buvo sveikas. Dar iki informaciją paskelbiant oficialiai, sužinojome apie „Vilnikoje“ sergančią moterį, kurios vyras yra mūsų darbuotojas. Iš karto reagavome - paprašėme, kad darbe nesilankytų. Tai buvo maždaug prieš savaitę. Po dienos kitos jis susirgo.
Tai techninis darbuotojas, kuris atveža maisto dėžes į tam tikrą patalpą, palieka jas ir išeina. Jis neturi tiesioginio kontakto nei su gyventojais, nei su darbuotojais. Tad pagal apibrėžimą, kiek ir kaip jis bendravo su darbuotojais, net nebūtų laikoma kontaktu. Visi dirba su kaukėmis. Bet tie, kurie praėjo pro šalį ar į akis pažiūrėjo, yra saviizoliacijoje“, - sako P.Jurgilas.
Vadovas neslepia, jog šiomis dienomis įtampą jaučia visi: „Esame įstaiga, kurios gyventojams virusas labai pavojingas. Manau, visi gyventojai išsigandę jau ne pirmą dieną. Darbuotojai taip pat jaučia didžiulę įtampą. Tačiau tokios situacijos tikėjomės bet kurią minutę. Nežinau, ar turėsime imtis papildomų priemonių. Visas reikalingas apsaugos priemones taikome jau seniai - nuo karantino pradžios. Patalpų dezinfekcija vyksta du kartus per dieną. Reikia suvokti, kad tai tik pradžia. Pavojus yra nuolat. Tai situacija, kuri tęsis ne vieną dieną ir ne dvi. Tiek psichologiškai, tiek materialiai, kol kas esame pasiruošę.“
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras skelbia, jog Nemenčinėje virusas staiga ėmė plisti galimai todėl, kad dalis gyventojų nesilaikė saviizoliacijos. Centras gavo informacijos apie karantino pažeidimus. Epidemiologams ėmus kalbėti, jog Nemenčinė tapo nauju koronaviruso židiniu, vietos bendruomenė pasiskirstė į kelias stovyklas. Tiek namuose, tiek socialinėje erdvėje gyventojai diskutuoja apie susidariusią situaciją. Daliai atrodo, kad reikėtų paviešinti užsikrėtusius ir visi galėtų sužinoti, ar turėjo kontaktą. Kiti jaudinasi dėl uždarytoje siuvykloje įsigytų apsaugos kaukių. Gyventojai svarsto, ar Nemenčinėje veikianti siuvykla tinkamai reagavo į situaciją. Pasitaiko ir tokių, kuriems atrodo, kad siuvykla, kurioje buvo nustatytas pirmasis atvejis, turėtų prisiimti atsakomybę už viruso pasklidimą po miestelį.
„Senevita“ direktorius P.Jurgilas sako bandantis atsiriboti nuo emocijų: „Emocijos ir panika - didžiausias priešas kovoje su pandemija. Asmeniškai pažįstu „Vilnikos“ direktorių. Jis yra nuostabus žmogus. Įmonė ėmėsi gaminti apsaugines kaukes. Prieš kokias tris savaites apie 600 kaukių padovanojo ir mums. Deja, įvyko nelaimė. Kiek žinau, jie taip pat išsiaiškino situaciją anksčiau, nei tai buvo paskelbta.
Suprantu, kad visi bijo, tačiau internete siūloma padegti įmonę ar kitaip susidoroti… Nemenčinėje dirbu per 20 metų. Manau, kad dabar reikia šalto proto ir bendrumo. Dabar turime visi kartu kovoti, o ne ieškoti kaltųjų.“