Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė pradeda priklausomybės ligų centrų pertvarką, kuria, kaip teigiama, siekiama plėsti įvairiomis priklausomybės ligomis sergantiems žmonėms reikalingas paslaugas, efektyviai koordinuoti jų vadybą ir atsisakyti perteklinių paslaugų. Tiesa, su pačiais priklausomybės ligų centrais apie šią pertvarką prieš ją planuojant kalbėta nebuvo.
Kaip teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, šiandien priklausomybės ligomis sergantys pacientai Lietuvoje gydomi penkiuose centruose, tačiau kiekvienas iš tų centrų teikia skirtingas paslaugas, skiriasi jų personalo struktūra. Tad nėra nei tikro „regioninio padengimo“, nei vienodų paslaugų užtikrinimo. Pacientams tenka laukti eilėse net detoksikacijos, ne visi centrai teikia socialinės reabilitacijos paslaugas, centruose teikiamos mokslu nepagrįstos paslaugos - žmonės koduojami, torpeduojami ir pan.
Tad ministerijos tikslas - centralizuoti priklausomybės ligų centrų veiklos organizavimą, sujungiant juos į Nacionalinį centrą su filialais ir užtikrinant pacientams visuose miestuose prieinamas vienodas paslaugas, metodinę pagalbą.
Vilniaus priklausomybės ligų centras po pertvarkos taptų Priklausomybių gydymo ir reabilitacijos centru, kuris koordinuotų centrų Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje veiklą.
Viceministrės Gintarės Šakalytės teigimu, priklausomybės ligų centrai šiuo metu yra biudžetinės įstaigos, tad už pacientų gydymą mokama biudžeto lėšomis, o ne iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Tačiau paaiškėjo, kad dauguma pacientų yra drausti, nedraustų - vos penktadalis. Kadangi priklausomybės yra liga, jos taip pat turėtų būti gydomos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų - prie to pamažu ir bus pereinama.
Viceministrė užtikrino, kad po reformos medicinos darbuotojų centruose tikrai nemažės - viešojo administravimo optimizavimas sumažintų pagalbinio personalo skaičių, o tai leistų padidinti medicinos darbuotojų skaičių.
„Vakaro žinių“ paklaustas, ar parengtai pertvarkai pritaria priklausomybių ligų centrai, A.Veryga teigė to nežinantis, nes su jais apie tai nebuvo kalbėta.
„Šnekėsimės, aiškinsime, koks yra tikslas. Jei kils kažkokių nuogąstavimų, mėginsime juos išsklaidyti, - sakė ministras. - Visos reformos planuojamos atsižvelgiant į tam tikrus rodiklius. Jeigu kiekvieną klausimą paliktume spręsti konkrečiai ligoninei, gali atsitikti taip, kad joks pertvarkymas niekada neįvyks, nes žmonės iš „komforto zonos“ išeina sunkiai.“
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“