respublika.lt

Reforma onkologus paliko nežinioje

(0)
Publikuota: 2010 sausio 18 16:59:50, Aida VALINSKIENĖ “Respublikos” žurnalistė
×

Ministrų kabinetas praėjusią savaitę pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) projektui, pagal kurį nuo balandžio 1-osios Vilniaus universiteto Onkologijos institutas (VUOI) dalijamas į Onkologijos ligoninę ir Lietuvos onkologijos institutą.

Nusprendė skaldyti

Nors vos gruodžio pabaigoje Seimas priėmė sprendimą siūlyti Vyriausybei neskaidyti VUOI į dvi įstaigas, iš kurių viena užsiims moksliniais tyrimais, kita - gydomuoju darbu, Vyriausybė nesutiko su parlamentarų siūlymu.

Ligoninė bus prijungta prie SAM, o institutas - prie Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM). SAM nuomone, ligonių gydymą reikia atskirti nuo mokslinių tyrimų. Siūloma sukurti Valstybinį mokslinių tyrimų institutą, kuris galėtų bendradarbiauti su visomis gydymo įstaigomis, o ne su viena.

“Respublika” jau rašė, kad Seimas gruodžio viduryje ėmėsi koreguoti Vyriausybės jau patvirtintą sveikatos įstaigų pertvarkos planą. Parlamentarai tuomet pasiūlė Vyriausybei VUOI reorganizuoti į valstybinį mokslinių tyrimų institutą - nacionalinį vėžio institutą, sudėtyje turintį kliniką.

Anot sveikatos apsaugos ministro Algio Čapliko, priimant Vyriausybės nutarimą, į Seimo siūlymą buvo atsižvelgta - išskaidžius institutą, vis dėlto ateityje ketinama svarstyti Seimo siūlymą steigti nacionalinį vėžio institutą. Esą jis būtų steigiamas mokslo įstaigų pagrindu, nors parlamentarai siūlė į jo sudėtį įtraukti ir kliniką.

“Nagrinėsime ir įvertinsime galimybę, ar reikia ir ar tikrai turime tokių galimybių įsteigti nacionalinį vėžio institutą. Vertinsime Seimo nutarimą rimtai, o ne pripuolamai”, - tikino A.Čaplikas.

Jo teigimu, pagal Aukštojo mokslo įstatymą institutus reikia arba integruoti į universitetus, arba įkurti valstybės institutus.

Anot Seimo nutarimo iniciatorių ir onkologų, nacionalinis vėžio institutas yra būtinas, nes Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 16 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis. A.Čaplikas įsitikinęs, kad, atskyrus gydymo ir mokslinę VUOI dalis, sergančiųjų situacija nepablogės.

Nori stabdyti pertvarką

VUOI reorganizacija - toli gražu ne vienintelis klausimas, dėl kurio SAM ir Seimo narių nuomonės išsiskyrė.

Praėjusią savaitę grupė Seimo narių nusprendė dėl numatomos ligoninių pertvarkos teisėtumo kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) ir prašyti Vyriausybės sustabdyti pertvarką, kad ligoninės turėtų laiko jai pasirengti. Teigiama, kad reforma vykdoma neatlikus išplėstinio sveikatos reformos poveikio vertinimo, kurį esą privalu atlikti.

“Reforma įgyvendinama remiantis Vyriausybės nutarimu, o ne Seimo priimtu įstatymu. Todėl mes palaikome ligoninių vadovų iniciatyvą kreiptis į KT ir inicijuosime tokią procedūrą Parlamente, - sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė. - Gydytojams ir Seimo nariams kyla pagrįstų abejonių ne tik dėl pertvarkos ekonominio pagrįstumo, bet ir dėl jos teisėtumo”.

Seimo nutarimo dėl kreipimosi į KT projektą planuojama pateikti jau šią savaitę, kai parlamentarai rinksis į neeilinius posėdžius.

Anot D.Mikutienės, preliminariais gydytojų skaičiavimais, pertvarkius 12 rajoninių ligoninių reikės atleisti nuo 500 iki 700 gydytojų, vien jų išeitinėms kompensacijoms reikės 12 mln. litų, neskaičiuojant žalos, kuri bus padaryta sveikatos sistemai ir šių rajonų gyventojams.

 

Prof. Narimantas Evaldas SAMALAVIČIUS - Vilniaus universiteto Onkologijos instituto tarybos pirmininkas:

Vyriausybės sprendimas mums buvo netikėtas - po balsavimo Seime buvome įsitikinę, kad toliau bus kalbama apie nacionalinio vėžio instituto steigimą. Manome, kad mokslinės ir klinikinės dalies atskyrimas yra blogas žingsnis. Mūsų vizija buvo nacionalinis vėžio institutas, kuriame, kaip yra visame pasaulyje, šalia viena kitos tarpsta ir mokslinė, ir klinikinė dalys. Tai pagerina pagalbą pacientams, pagreitina visų onkologijos naujovių įdiegimą į praktiką. Jei institutas bus suskaidytas, iškils grėsmė šių dviejų svarbių ir giminingų dalykų embiozei.

Nacionalinio vėžio instituto kontekste buvo planuojama plėtoti mūsų veiklą, koordinuoti visą onkologinę pagalbą Lietuvoje, nes onkologinės pagalbos sistema pastaraisiais metais buvo visiškai sugriauta. Tuo tarpu dabar prisideda dar ir ta problema, kad mes net neįsivaizduojame, kaip viskas toliau vyks, nes niekas su mumis apie tai nekalbėjo, negirdėjome jokių vizijų apie tai, kaip ligoninė funkcionuos toliau. Kiek teko girdėti pasisakymų, to kol kas nežino ir Sveikatos apsaugos ministerijos politikai. Tad kas bus toliau - niekas nežino, onkologai gyvena nežinioje.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar linksmai sutikote Naujuosius Metus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +6 C

-3 +2 C

-6 0 C

-1 +2 C

-2 +2 C

-5 -1 C

0-11 m/s

0-10 m/s

0-10 m/s