Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) Akių ligų klinikoje pirmą kartą Lietuvoje atliktos ragenos protezavimo operacijos - operuoti du pacientai, apakę po cheminio bei terminio nudegimo ir jau daugelį metų nematę sužeista akimi.
Pacientus operavo KMUK Akių ligų klinikos vadovas prof. Vytautas Jašinskas kartu su akių ligų gydytoja iš Harvardo universiteto Akių ligų klinikos Ūla Višomirskyte-Jurkūnas.
Per operaciją regėjimą praradusiems pacientams įdėtas ragenos protezas (keratoprotezas), gaminamas Harvardo universitetinėje akių ligų klinikoje. Tris protezus KMUK Akių ligų klinikai padovanojo keratoprotezų pradininkas, prof. Kleisas Dolmeinas (Claes Dohlmane) iš Harvardo universitetinės akių ligų klinikos.
Pasak prof. V.Jašinsko, keratoprotezas reikalingas tuomet, kai negalima įprastinė donorinės ragenos transplantacija. Tokių pacientų skaičius yra sąlygiškai nedidelis, tačiau keratoprotezavimo operacija šiems pacientams yra paskutinė galimybė atgauti regėjimą.
“Ragena yra skaidri, tai išorinis permatomas akies sluoksnis. Kai ji susidrumsčia, žmogus nebemato. Ragenos drumsčių priežastys gali būti įvairios - degeneracinės ligos, infekcijos, taip pat ir traumos, terminiai bei cheminiai nudegimai, kaip buvo operuotų pacientų atveju, - teigia V.Jašinskas. - Kai ragenos liga yra pažengusi, įprasta donorinės ragenos transplantacija negalima dėl šiurkščių akies obuolio dangalų pakitimų. Išeitis lieka tik viena - ragenos protezas, todėl mes esame dėkingi prof. K.Dolmeinui už neįkainojamą dovaną Lietuvos pacientams”.
Pasak profesoriaus, pacientai šiai operacijai buvo kruopščiai atrinkti, o pati operacijos technika labai sudėtinga: operuojama ir katarakta, modifikuojama rainelė, o keratoprotezas tvirtinamas pirma implantavus donoro rageną, nes paciento ragena dėl traumos ar ligos būna išplonėjusi. Po šios operacijos reikalinga speciali ilgalaikė oftalmologo priežiūra.
“Dėkojame Nacionaliniam organų transplantacijos biurui už galimybę įvežti keturias donorines ragenas, nes be jų nebūtume galėję atlikti keratoprotezavimo operacijų”, - kalbėjo prof. V.Jašinskas.
Abu operuoti pacientai jaučiasi gerai, jau pirmą dieną po operacijos operuotomis akimis pradėjo matyti.