Tikriausiai nėra žmogaus, kuriam bent kartą nebūtų skaudėjusi galva. Daugumai šis negalavimas didelio nerimo nesukelia. Tačiau kai kada galvos skausmas gali būti rimtų ligų požymis. Pagal šiuolaikinę klasifikaciją prie galvos skausmo simptomų dabar priskiriami ir tokie nusiskundimai kaip diskomforto, spaudimo kaukolėje pojūtis, šleikštulys. Medikai priskaičiuoja apie 100 galvos skausmo priežasčių.
Migrena
Migrena - daugiausia moterų rykštė. Gražiosios lyties atstovės ja serga 2-3 kartus dažniau už vyrus, ir daugelis specialistų ją sieja su moters organizmo hormonų, endokrininės ir imuninės sistemų ypatumais. Medikai seniai atkreipė dėmesį į glaudų migrenos priepuolio ryšį su tam tikra menstruacijų ciklo faze. Būdingi požymiai: skausmas lokalizuojasi kairėje arba dešinėje galvos pusėje, neretai jį lydi pykinimas ir net vėmimas, šviesos baimė. Kitas būdingas migrenos požymis - vadinamoji aura (artėjančio priepuolio požymiai), pasireiškianti tam tikrais kvapais, regos sutrikimais (žybčiojantys taškai, zigzagai, žiežirbos iš akių). Pasiekęs kulminaciją, skausmo priepuolis (kuris gali trukti iki trijų parų) pamažu nurimsta. Bet po kurio laiko gali pasikartoti.
Migrena nekelia didelio pavojaus, bet labai menkina gyvenimo kokybę, todėl būtina išsitirti pas gydytoją neurologą, kuris esant reikalui skirs vaistų nuo migrenos.
Infekcinės ligos
Galvą gali skaudėti sergant gripu, ūmiomis kvėpavimo takų ligomis ir kitomis infekcinėmis ligomis. Stiprų, plėšiantį skausmą sukelia smegenų dangalų dirginimas - prasidėjus uždegimui jie pabrinksta. Galvos skausmą lydi aukšta temperatūra, pykinimas, šviesos baimė. Sunerimti reikia tik tuo atveju, jei galvos skausmas prasidėjo ūmiai, jį lydi pykinimas ir vėmimas. Tokiu atveju reikia kviesti greitąją, nes toks skausmas gali būti meningito simptomas.
Hipertoninė liga
Toks galvos skausmas yra susijęs su kraujagyslėmis ir atsiranda padidėjus arteriniam spaudimui. Nerimauti reikia tik dėl nestabilaus arterinio spaudimo - kai tik jis normalizuosis, galvą nustos skaudėti.
Įtampos galvos skausmas
Dažniausiai įtampos galvos skausmą sukelia kaukolės, kaklo, plaukuotosios galvos dalies raumenų spazmai, kurie atsiranda dėl raumenų įtampos, ilgai dirbant kompiuteriu ir sėdint vienoda poza. Skausmas dažniausiai lokalizuojasi viršugalvio ir pakaušio srityje. Gali trukti ilgai. Kaip ir migrena, įtampos galvos skausmas nėra pavojingas. Jo atsikratyti galima išgėrus nuskausminamųjų (nesteroidinių vaistų nuo uždegimo), o vėliau stengiantis išvengti tokį skausmą provokuojančių veiksnių.
Stuburo kaklinės dalies ligos
Galvos skausmas - gana dažnas osteochondrozės ir kitų stuburo ligų ir traumų palydovas. Veržiantis, spaudžiantis, o kartais ir plėšiantis, deginantis skausmas lokalizuojasi pakaušio srityje ir primena arba neuralgiją, arba įtampos galvos skausmą. Tiesioginio pavojaus toks galvos skausmas nekelia, bet išsiaiškinti jo priežastį vis dėlto reikėtų: peršviesti stuburo kaklinę dalį rentgenu, esant reikalui pasidaryti galvos smegenų kompiuterinę tomografiją, elektroencefalogramą. Be nesteroidinių vaistų nuo uždegimo šios rūšies galvos skausmui gydyti gali prireikti masažo, adatų refleksoterapijos ir manualinės terapijos.
Galvos smegenų auglys, insultas
Intensyvus galvos skausmas atsiranda staiga, neretai jį lydi regėjimo, kalbos sutrikimai, pykinimas, vėmimas, sutrinka orientacija. Jis būdingas esant gyvybei pavojingoms būsenoms (hematoma, aneurizma, sunki galvos smegenų trauma). Toks priepuolis gali baigtis arba ligonio mirtimi, arba negalia. Kuo greičiau iškviesite greitąją medicinos pagalbą, tuo geriau. Jokių nuskausminamųjų, išskyrus nesteroidinius preparatus uždegimui gydyti, iki atvyks gydytojas, gerti negalima (ypač aspirino, kuris gali išprovokuoti kraujoplūdį kaukolės viduje).
Vidaus organų ligos
Labai dažnai galvą ima skaudėti dėl tulžies latakų susirgimų, taip pat sergant inkstų nepakankamumu, cukriniu diabetu. Skausmas (dažniausiai kaktos, dešinės akies srityje) gali būti pulsuojantis, maudžiantis. Dėl galvos skausmo jaudintis nereikia - būtina gydyti jo priežastį.
Parengta pagal dienraščio „Vakaro žinios“