respublika.lt

Sofa nepadės! Patarimai pervargstantiems darbe

(7)
Publikuota: 2022 birželio 26 18:30:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Būdai „persikrauti“ - kiekvienam savi. Pixabay nuotr.

Jeigu po darbo parėję namo pirmiausia prigulate ant sofos arba įsijungiate televizorių, kad „užsimirštumėte", „atgautumėte kvapą", darbo keliamas stresas ir nuovargis tik kaupsis. Kaip teisingai pailsėti nusiplūkus darbe?

 

Sportuokite

Psichologinis nuovargis po darbo apima tada, kai žmogus jaučia nuolatinį stresą. Dažniausiai taip nutinka vadovams, buhalteriams, biuro darbuotojams, medikams, specialiųjų tarnybų darbuotojams. Dėl savo darbo pobūdžio jie yra nuolatinėje įtampoje arba jaučia didelę atsakomybę. Bet į streso būseną gali panardinti ir amžinai nepatenkintas viršininkas. Tada organizme išsiskiria hormonai adrenalinas ir kortizolis bei nervinis mediatorius noradrenalinas. Kūnas signalizuoja: kyla pavojus, kažką reikia daryti, pavyzdžiui, bėgti arba stoti į kovą. Bet šiuolaikiniame gyvenime tai yra neįmanoma. Tada į pagalbą ateina sportas: užsirašykite į sporto klubą ir po darbo vaikščiokite į treniruotes. Naudinga vaikščioti pėsčiomis. Bet kokia fizinė veikla mažina stresą, padeda pasijusti psichologiškai pailsėjusiems.

Pamedituokite

Meditacija - puikus būdas subalansuoti mintis ir jausmus. Jeigu esate sudirgę, pavargote nuo bendravimo arba supykote ant viršininko, pats laikas po darbo dienos skirti dėmesio šiai praktikai. Namie susiraskite kampelį arba kambarį, kur jūsų niekas netrukdys. Pašalinkite išorinius dirgiklius, išjunkite elektronikos prietaisus. Sukryžiavę kojas atsisėskite tiesiai ant grindų arba ant kėdės ir užsimerkite. Lėtai įkvėpkite ir iškvėpkite, dėmesį sutelkę į kvėpavimą. Pajuskite, kaip oras pripildo plaučius ir kartu su juo dingsta įtampa.

Jeigu kyla nerimastingų minčių, nesistenkite jų nuvyti, tiesiog stebėkite, kaip jos ateina ir nueina. Nevertinkite jų, nereaguokite emociškai.

Reguliariai atlikdami šį pratimą, po poros savaičių pastebėsite, kad ne taip aštriai reaguojate į įvairius įvykius ir pastabas, atsirado ramybė ir dvasinė pusiausvyra. Medituojant išsiskiria džiaugsmo hormonas serotoninas.

Skirkite laiko mėgstamai veiklai

Kartais hobis geriau padeda atsigauti negu specialios metodikos ir treniruotės. Jeigu į darbą vaikštote tik dėl atlyginimo, pamąstykite, kas jums tikrai teikia pasitenkinimo. Piešimas, siuvinėjimas, muzikos klausymasis ar dar kas nors? Svarbiausia, kad pagalvojus, jog yra laiko imtis mėgstamos veiklos, sužibėtų jūsų akys.

Leiskite sau padaryti tai, ko paprastai nedarote

Būdai „persikrauti" - kiekvienam savi. Bet jiems amžinai trūksta laiko. Norint psichologiškai pailsėti, galima ištrūkti į gamtą arba nuvykti į kitą miestą, susiruošti į svečius, vakarą praleisti žiūrint mėgstamą filmą. Padarykite tai, ką sau dėl įvairiausių buitinių problemų ir reikalų leidžiate itin retai.

Rašykite dienoraštį

Kai kurie žmonės jaučiasi geriau, kai emocijas perkelia ant popieriaus. Jeigu toks yra ir jūsų būdas atsikratyti nerimo ir pergyvenimų, pradėkite rašyti dienoraštį ir po darbo dienos reguliariai užrašinėkite į jį, ką jaučiate. Rašymas suaktyvina dėmesingumą. Ir dar tai yra puikus būdas pažinti save. Skaitinėdami kelių mėnesių užrašus, suprasite, kas sekina jūsų jėgas, vadinasi, žengsite pirmą žingsnį į problemos sprendimą.

Pasirūpinkite kūnu

Kai kūnas atsipalaiduoja ir nebelieka raumenų įtampos, pajuntame harmoniją su savimi. Čia tinka bet kokios priemonės, į kurias reaguoja jūsų organizmas: joga, kvėpavimo mankšta, masažas, aromatinės lempos, vonia su jūros druska arba žolelėmis. Svarbu visiškai atsipalaiduoti ir į procesą įtraukti visus jutimo organus.

Ieškokite aplinkinių paramos

Kartais užtenka išsikalbėti ir žinoti, kad artimas žmogus, draugas arba kolega supranta jūsų išgyvenimus. Nesibaiminkite, kad noras pasidalinti mintimis ir emocijomis bus suprastas kaip silpnumas. Savalaikė parama padės atgauti jėgas ir pasijusti geriau.

Nusistatykite tikslus

Kol neturite aiškių gyvenimo tikslų, psichika nuolatos bus streso būsenos. Joks darbas neteiks pasitenkinimo, jeigu nesuprantate, kam jo reikia. Vos tik nuspręsite, kokia linkme norite žengti, kaip kursite karjerą, atsiras vidinių jėgų. Judėdami pirmyn matysite savo laimėjimus ir jusite pasitenkinimą.

Prisiimkite atsakomybę

Visi turi vidinių resursų. Bet dažniausiai tikimės, kad kažkas juos papildys. Jeigu jaučiamės sugniužę, dėl to kaltiname aplinkinius. Nustokite atsakomybę už savo būseną versti kitiems žmonėms ir aplinkybėms. Pripažinkite, kad renkatės patys. Ir prisiimkite atsakomybę už savo pasirinkimą, tada ir pajusite jėgų antplūdį.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (7)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek dienų kitą savaitę (gruodžio 23-29 d.) dirbsite?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

-1 +3 C

-2 +6 C

0 +5 C

-2 +5 C

+1 +6 C

0-4 m/s

0-3 m/s

0-6 m/s