Lietuvoje niekada nebuvo prieita prie vieningos nuomonės dėl naujos kartos mobilaus 5G ryšio diegimo. Valdžia bandė visuomenę įtikinti, kad tai yra neabejotinas gėris, medikai, mokslininkai ir visuomenininkai tuo atvirai abejojo. Nepaisant to, kad susitarimo pasiekta nebuvo, šalies gyventojai 5G ryšį gavo. Ir tiekėjų - įmonės „Telia" - teigimu, kol kas nemokamai.
Didmiesčių gyventojai - bandomieji triušiai
Įdomu tai, jog pirmasis Lietuvoje įdiegęs 5G ryšį operatorius - įmonė „Telia", neslepia, kad ši technologija patyliukais buvo bandoma jau porą metų.
„2018-aisiais Vilniuje vieni pirmųjų Europoje išbandėme 5G technologiją realiame tinkle. Dabar galimybę nemokamai testuoti 5G suteikiame ir jums. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje pradeda veikti pirmosios naujos kartos 5G mobiliojo ryšio stotys", - rašoma „Telia" svetainėje.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, nepaisant prieštaringų visuomenės vertinimų, įmonei išdavė leidimus įrengti 13 naujos kartos bazinių mobiliojo ryšio stočių. Septynios 5G bazinės stotys jau veikia Vilniuje - Gedimino pr. ir Saltoniškių g., dvi išdygo Kaune - senamiestyje ir Savanorių pr., dar dviem stotelėmis „pasipuošė" Klaipėdos senamiestis. Gruodžio pradžioje dvi bazinės stotys pradės veikti ir Klaipėdos LEZ teritorijoje.
Tiesa, minėtose vietovėse 5G ryšys veikia tiems „Telia" klientams, kurie turi neribotus mobiliuosius duomenis suteikiantį planą ir šią technologiją palaikančius „Sony", „OnePlus" „Huawei" arba „Xiaomi" išmaniuosius telefonus arba maršrutizatorius.
Dar viena detalė - Ryšių reguliavimo tarnyba „Telia" prašymu bendrovei suteikė dažnius nekomerciniam naudojimui, tačiau pati įmonė akcentuoja, kad „išbandyti neribotus 5G duomenis be jokių papildomų mokesčių" galima tik iki šių metų pabaigos.
Sveikatos problemų tik daugės
Habilituotas fizinių mokslų daktaras, Vilniaus universiteto profesorius Jonas Grigas sutikdamas, kad technologinės pažangos nesustabdysi, labai abejojo ar tikrai Lietuvai reikėjo skubėti su 5G ryšiu.
„Lietuvos politikų noras bent kažkur pirmauti yra suprantamas, tačiau nemanau, kad padidėjęs informacijos perdavimo ar duomenų atsisiuntimo greitis kompensuos tai, jog ims daugėti sveikatos problemų turinčių asmenų. Neramu ir dėl to, kad netrukus gali išaugti Nacionalinio vėžio instituto pacientų skaičius. Nejau dėl spartesnio ryšio tikrai vertėjo aukoti žmonių sveikatą?", - svarstė profesorius.
Pasak jo, netoli mobiliųjų stotelių gyvenantys ar nuolat 5G tinklo veikimo zonoje esantys žmonės artimiausiu metu gali pajusti neigiamą šios naujovės poveikį.
„Įvairūs tyrimai, kaip elektromagnetinė spinduliuotė veikia žmogaus organizmą, buvo atliekami jau tada, kai nebuvo nei mikrobangų krosnelių, nei mobiliųjų telefonų. Tuomet buvo nustatyta, kad net silpna spinduliuotė gali sutrikdyti žmogaus sveikatą. Šiandien šimtai pasaulinio lygio mokslininkų šias, kažkodėl valdžios ignoruojamas, išvadas dar kartą patvirtino.
Deja, kadangi jų perspėjimų niekas nepaisė, netrukus nuolat netoli 5G ryšio stotelių gyvenantys žmonės gali pradėjo jausti silpnumą, jiems gali prasidėti neurologinius susirgimus lydintys galvos skausmai.
Ilgalaikėje perspektyvoje nereikėtų stebėtis, jeigu sutriks tiek vyrų, tiek moterų lytinių liaukų veikla ar bus paveikiama motinos įsčiose esančių naujagimių DNR. Tik, panašu, valdantiesiems tai nerūpi, o pinigai, šiuo atveju, buvo svarbiau negu žmonės", - „gerąją" naujieną apibendrino J.Grigas.