Medicininis žurnalas „The Lancet" paskelbė straipsnį, jog masinė revakcinacija (pakartotinis skiepijimas - red. past.) neduos jokios naudos. Straipsnio autoriai - būrys mokslininkų, tarp kurių buvo ir Pasaulinės sveikatos organizacijos, ir JAV Medikamentų ir maisto produktų kokybės sanitarinės priežiūros valdybos atstovai. Štai Lietuvoje medikai, lėtinėmis ligomis sergantys asmenys visu pajėgumu skiepijami trečiąja doze.
Autorių nuomone, būtinybės pakartotinai vakcinacijai šiuo metu nėra, nes turimos vakcinos yra gana efektyvios. Be to, jie perspėjo, kad per daug dažnas arba priešlaikinis papildomų dozių suleidimas gali tapti miokardito arba Guillain-Barre sindromo priežastimi. Guillain-Barre sindromas (GBS) - ūmi poinfekcinė periferinės nervų sistemos liga, kuriai būdingas greitai progresuojantis simetrinis galūnių silpnumas ir sausgyslių refleksų susilpnėjimas arba išnykimas
Pabrėžiama, kad mokslininkų išvados skirtos tiek RNR tipo vakcinoms („Pfizer" ar „Moderna"), tiek preparatams, sukurtiems adenoviruso pagrindu („AstraZeneca", „Johnson & Johnson" „Sputnik V"). Autoriai pabrėžia, kad prieš skirdami naujas vakcinų dozes specialistai privalo atlikti išsamius tyrimus.
Įdomu, kad neskubėti su revakcinacija ragino ir kiti specialistai. „Galime ilgam įklimpti, jeigu manysime, kad COVID-19 galime sustabdyti tik kasmet skiepydami", - teigė Edinburgo universiteto profesorė, imunologė Eleonora Riley (Eleanor Riley).
Profesorius Adamas Finas (Adam Finn), Didžiosios Britanijos vyriausybės patarėjas vakcinų klausimais, taip pat pabrėžė, kad per didelis žmonių skiepijimas, kai kitose pasaulio dalyse paskiepytų yra gerokai mažiau, „truputį beprotiškas, nes tai - ne tik neteisinga, bet ir kvaila", praneša BBC.
Kitokia nuomonė
Nepaisant viešai išsakytų perspėjimų, Rusijos Nacionalinio tyrimų universiteto „Aukštoji ekonomikos mokykla" Sveikatos apsaugos ekonomikos instituto direktorė Larisa Popovič aiškino, kad medicininiame žurnale pateiktus duomenis dar būtina patikrinti. Direktorės teigimu, šiandien mokslininkams vis dar trūksta duomenų apie tai, kaip imuninė sistema elgiasi koronaviruso infekcijos atveju.
Ji taip pat priminė, kad PSO ragino neskubėti su revakcinacija iki tol, kol visų pasaulio šalių gyventojai nebus paskiepyti bent viena preparato doze. „Kažkam vaistų gali nebeužtekti, o virusas tuo metu mutuos. Būtent todėl PSO ragina turimus išteklius skirti pirmajam visuotiniam skiepui. Gali būti, kad minėta publikacija susijusi su tokia PSO pozicija", - išsakė prielaidą L.Popovič.
Nerimsta ir Izraelio mokslininkai, kartą jau apsirikę visuotinės vakcinacijos klausimu. Dabar jie teigia, kad papildomos „Pfizer-BioNTech" vakcinos dozės, vyresniems negu 60-imt metų asmenims, užtikrino keturis kartus didesnę apsaugą nuo viruso, negu dvi dozės. Prisiminus, jog neseniai buvo teigiama, kad užteks vienos arba daugiausia - dviejų dozių, stiprėjančios kalbos apie trečią, ketvirtą ir t.t. dozes, neseniai dar priskirtos sąmokslo teorijoms, kelia vis daugiau klausimų.
Kaip ir vis garsiau pasigirstantys teiginiai, jog pakartotinai nuo COVID-19 galima skiepytis bet kuria rinkoje esančia vakcina, o ne būtent ta, kuria buvo skiepijamasi pirmą kartą. Čia reikėtų prisiminti, kad vakcinoms tik pasirodžius, buvo aiškinama, jeigu reikalingas antras skiepas, jis turi būti to paties gamintojo, kaip ir pirmas. Įdomu, kas staiga pasikeitė, kad dabar teigiam, jog vakcinas galima maišyti. Kaip sako A.Dulkys, „miksuojant" bus net geresnis efektas.
Realijos...
JAV FDA maisto ir vaistų administracijos vakcinacijos ekspertai rugsėjo 17 d. atsisakė rekomenduoti agentūrai patvirtinti COVID-19 revakcinacijos dozes visiems, kurie buvo paskiepyti prieš 6 mėn. ar ilgiau. Jie rekomendavo leisti revakcinaciją tik 65 metų ir vyresniems žmonėms bei tiems, kurie susiduria su didele sunkios infekcijos rizika. Trečia dozė nepatvirtinta net medikams. FDA (JAV maisto ir vaistų administracijai) ir EVA (Europos vaistų agentūrai) nepakanka duomenų trečios dozės rekomendavimui, tačiau Lietuvoje ji vis tiek brukama buldozeriu.