Neseniai paaiškėjo, kad Klaipėdos ligoninėje šiuo metu gydoma Skuodo progimnazijos mokytoja serga atvira plaučių tuberkulioze, - tai patvirtino visuomenės sveikatos centras. Šia forma sergantys žmonės pavojingi aplinkiniams, nes gali užkrėsti kitus. Tuberkuliozė, tačiau neužkrečiama, diagnozuota ir dviem progimnazijos aštuntokėms.
Sveikatos priežiūros specialistai šiuo metu aiškinasi, nuo ko ir kaip užsikrėtė tiek pedagogė, kuriai kasmet buvo privaloma tikrintis sveikatą, tiek moksleivės.
Seimo nario Lino Balsio įsitikinimu, įvykiai Skuode, kai toje pačioje mokykloje užfiksuoti net keli tuberkuliozės atvejai, atvėrė įsisenėjusią Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos žaizdą ir valstybės negebėjimą pažaboti šią ligą. Anot jo, pastaruosius trylika metų, kai veikia esama ir Sveikatos apsaugos ministerijos įvardijama kaip „sėkminga“ kovos su tuberkulioze praktika, sergančiųjų atvira tuberkuliozės forma ir naujai užsikrečiančiųjų vaistams atsparia tuberkuliozės bakterija grėsmingai daugėja. Didžiausia problema, kad gausu asmenų, kurie sirgdami pavojinga tuberkuliozės forma vengia gydymo ir tampa vaikščiojančiais ligos židiniais, galinčiais užkrėsti sveikus žmones gatvėje, parduotuvėje, viešajame transporte, mokykloje.
L.Balsys Seimui dar pernai pateikė įstatymo pataisas - jose itin užkrečiama atvira tuberkuliozės forma sergančius ir piktybiškai gydymo vengiančius asmenis siūloma gydyti priverstinai. Nors Seimas tokiam siūlymui po pateikimo pritarė, jis užkliuvo Sveikatos apsaugos ministerijai. Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė viešai teigė, jog situacija, susijusi su tuberkuliozės gydymu Lietuvoje, nėra tragiška. Pataisos Seimo pavasario sesijoje turėtų būti svarstomos Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete ir vėl grąžintos balsuoti.
Didžiausia problema, kad pagal dabar galiojančią tvarką tuberkuliozė yra tik apgydoma, o ne išgydoma.
Nors pasaulyje sergamumas itin atsparia vaistams tuberkulioze mažėja, Lietuvoje šie rodikliai išlieka vieni didžiausių ES. Naujausi duomenys rodo, jog itin vaistams atsparios tuberkuliozės formos, kuri išsivysto nesigydant ar netinkamai gydantis, atvejų ES daugiausia yra registruota Lietuvoje. Šiuo rodikliu Lietuva jau aplenkė ir Rumuniją, kuri ilgą laiką šioje srityje „pirmavo“. Iš viso ES itin atsparios vaistams tuberkuliozės formos registruoti 169 atvejai, iš jų 47 - Lietuvoje, 44 - Rumunijoje.
Lietuva ir Rumunija išsiskiria iš kitų valstybių ir prastais šios formos tuberkuliozės gydymo rezultatais. ES sergančiųjų išgydymo sėkmės vidurkis per 36 mėnesių gydymo laikotarpį siekė 25,9 proc., o Lietuvoje jis buvo vos 6 proc. - iš 50 šia tuberkuliozės forma sirgusių ligonių tik trijų gydymas buvo sėkmingas.
Dr. prof. Saulius Čaplinskas, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius:
Statistiškai apskaičiuota, kad vienas atvira tuberkulioze sergantis žmogus gali užkrėsti maždaug 25 sveikus asmenis. Tuberkuliozė Lietuvoje - labai skaudi ir aktuali problema. Kodėl taip atsitiko? Todėl, kad neteisingai vartojami vaistai, tam tikras socialinis kontingentas žmonių apskritai nesigydo. Tad turime, ką turime: kas antrą dieną vienas žmogus Lietuvoje miršta nuo tuberkuliozės. Nors prieš kurį laiką atrodė, kad tai išspręsta problema, tuberkuliozė suvaldyta, deja - realybė kitokia.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“