respublika.lt

Vaistai Lietuvoje jau tapę prabangos preke

(0)
Publikuota: 2017 kovo 04 08:00:14, Olava STRIKULIENĖ, „Respublikos“ žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
Vaistai Lietuvoje jau tapę prabangos preke. Redakcijos archyvo nuotr.

Lietuvoje beveik visi sveikatos apsaugos ministrai, pradėję vadovauti Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM), ketindavo sumažinti medikamentų kainas. Ir visi, nuoširdžiau ar veidmainiškiau pasistengę, patirdavo fiasko. Tad baigiant Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 27-uosius metus jau galima teigti, kad vaistai tapę prabangos preke. O greitai prabangos preke taps ir dantų šepetėlis bei muilas.

 

Ar pasiseks sumažinti medikamentų kainas naujajam ministrui Aurelijui Verygai? Net galutinai išblaivinus piliečius ir visus pavertus sveikuoliais, jie vis vien liks mirtingi. O mirtingieji kartais suserga. O pasidairę po užsienius, pradedant Lenkija, lietuviai regi milžiniškus tų pačių vaistų kainų skirtumus. Net generiniai vaistai Lietuvoje kainuoja dešimteriopai brangiau nei Vakaruose patentiniai.

Kodėl? Kaskart, kai viešai iškeliamas šis klausimas, Farmacijos departamento prie SAM specialistai tikina, kad kalta per maža mūsų valstybės rinka. Daug mažesnė nei Lenkijos. Dėl to farmacijos įmonės parduoda Lietuvos didmeninėms vaistų įmonėms visus medikamentus brangiau. Todėl kainos, palyginti, tarkime, su Jungtine Karalyste, skiriasi dešimteriopai. Ne mūsų ligonių naudai.

Išmintingai valdoma šalis, vos pajutusi, kad joje kažkas vyksta paciento, piliečio, žmogaus nenaudai, jau seniai būtų pradėjusi ieškoti išeičių. Tarkime, Baltijos šalys galėtų susitarti ir vaistus užsakinėtos bei pirkti kartu. Taip padidindama rinką. Galėtume valstybiškai susitarti ir su Lenkija. Dar labiau praplėsdami rinką. Tačiau lengviau šiek tiek paaimanuoti ir nieko vaistų pirkimo politikoje nekeisti. Užverčiant finansinę naštą ligoniams. Su patarimu - grūdinkis, bėgiok krosus, nesirk. O jei susirgai - tik tavo kišenės bėdos. Esi laisvas pilietis laisvojoje rinkoje.

Lietuva palaiko diplomatinius, ekonominius, mokslinius ir t.t. kontaktus su daugybe valstybių. Pramonininkai ieško ir svarbiausia - SURANDA naujų rinkų. Tiekia savo produktus net Japonijai. Vadinasi, jei yra asmeninio noro, galima rasti ir solidžių, patikimų įmonių, gaminančių pigesnius generinius vaistus. Bet valstybinio noro nėra. Nors prie SAM veikia Farmacijos departamentas. Jame yra Farmaekonomikos ir vaistų kainodaros skyrius. Ką veikia šio skyriaus šeši specialistai? Koks nors Užsienio reikalų departamentas atsakingas už kontaktus su užsieniu, Juridinis skyrius atsakingas už teisę, o Farmacijos departamentas turėtų būti suinteresuotas ieškoti mūsų valstybei pigesnių vaistų. Kam permokėti, jei galima pigiau. Kam užkrauti didesnę finansinę naštą Ligonių kasai? Pasaulyje yra tūkstančiai solidžių, vakarietiškų farmacijos įmonių. Negi su visomis buvo užmegzti kontaktai? Negi visos solidariai atsisakė tiekti mūsų valstybei bent kiek pigesnių vaistų. Jei taip, kodėl aukščiausia šalies valdžia nepraneša Briuseliui, kad lietuviai pacientai patiria diskriminaciją. Ribojama žmogaus teisė į gydymą. Nes žmogus, pateikęs receptą ir išgirdęs vaisto kainą, geriau nutaria prieš mirtį pavalgyti. Tokios prabangos, kaip tabletė, jau negali sau leisti.

Žmonės Lietuvoje atvirai, ciniškai apiplėšinėjami. Tiekėjai didmenininkai naudojasi tuo, kad sunkiai susirgęs pacientas turi minimalų pasirinkimą. Jei norės išgyti - pirks. Apeliuoti į didmenininkų sąžinę būtų juokinga. Parafrazuojant vieną bankininką, tai ne to pasaulio dimensija. Kiekvienas verslas suinteresuotas gauti kuo didesnį pelną. Nes jis garantuoja solidesnį atlyginimą. Tarkime, bendrovėje „Biotechoje“, tiekiančioje reagentus, medicinos įrangą ir t.t., mėnesinis darbuotojo algos vidurkis - beveik 37 tūkst. eurų. Per metus žmogus gali pasistatyti namą. O susirgęs nė kiek nesijaudinti, kad vaistų neįpirks. Tačiau valstybėje, kur trečdalis gyventojų skursta, vaistų kainų sureguliavimas turėtų būti valdžios prioritetas. Jei bus politinė valia, rasis ir būdų, kur ir kaip suieškoti pigesnių vaistų tiekėjų. O jei 27 metus neieško, nėra nei politinės valios, nei valdininkijos noro, tai gal, kaip Lietuvoje įprasta, kam nors „komisiniai“ nubyra? O jei nenubyra, visi sąžiningi, tai gal laikas kreiptis į tarptautinį Raudonąjį Kryžių ar Maltos ordiną labdaros? Kad dykai atsiųstų tablečių. Jei nesugebame Lietuvoje tvarkytis, galutinai prieš pasaulį apsijuokime.

Negi valstybė jau nemoka skaičiuoti? Tik dejuoja? Gaivina „Sodrą“ ir tuo pat metu perka „auksinius“ šaukštus. Dejuoja dėl biudžeto, o tuo pat metu finansiškai traiško Ligonių kasą. Nes sveikam žmogui, atėjusiam tik pažymos, šeimos gydytojai skiria kiek galima daugiau tyrimų. Kad kuo daugiau poliklinikai sumokėtų Ligonių kasa. Už ką? Už sveiką žmogų? Juk protingiau būtų tuos pinigus išleisti ligoniui. Juk tokia tų pinigų paskirtis. Sekti paskui ligonį, o ne paskui sveiką.

Tad lieka retorinis klausimas. Ar pavyks naujajai Vyriausybei ką nors toje ciniškoje apiplėšinėjimo schemoje pakeisti? Ar tik dūsauti. Ir raginti piliečius žiemą maudytis Baltijos jūroje.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokių minčių sukėlė žinia apie G.Palucko NT Brazilijoje ir Turkijoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar naudojatės socialiniu tinklu „Telegram“?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+9 +15 C

+10 +18 C

+11 +19 C

+18 +23 C

+20 +28 C

+23 +27 C

0-3 m/s

0-4 m/s

0-3 m/s