KGB-istų slėpimo pastangų istorija
Po Nepriklausomybės atgavimo visi Tautos ir valstybės naikintojai, KGB bendradarbiai ir agentai turėjo būti paskelbti nedelsiant, tiesiog kitą dieną. To visi laukėme ir tikėjomės. O kaip buvo - trumpai prisiminkim.
Ir VSD direktoriaus J.Jurgelio, ir kitų tuometinių aukštų pareigūnų liudijimu, bylos iš KGB rūmų buvo grobiamos maišais ir vežamos sunkvežimiais. Butaforinė galimybė KGB-istams patiems prisipažinti buvo atsiskleisti 1991 - 1992 metais Aukščiausiosios Tarybos laikinajai komisijai. Komisija veikė be jokio reglamento, jos dokumentai niekur nebuvo paskelbti ir iki šiol nežinomi.
Spaudoje su rubrika "Voratinklis" atskirų komisijos narių iniciatyva buvo pasirinktinai skelbiami straipsniai apie bendradarbiavimą su KGB tų, kuriuos reikėjo viešai susidorojant patraukti iš politikos. Tokia informacija buvo skelbiama be jokio tam skirto įstatymo bei nederinus su Generaline prokuratūra, kuri to reikalavo. Dešimt metų jokios "liustracijos" nevyko.
Kai viskas buvo susitvarkyta kaip reikėjo, 1999 metų gale priimtas ir 2000 m. sausį įsigaliojo įstatymas, nustatęs KGB bendradarbių sąrašo įslaptinimą 15 metų. Kaip dabar pliurpia išdavikų slėpėjai, buvo "valstybės duotas pažadas prisipažinusiems ir jo reikia laikytis".
O ar niekada nepagalvojot, kad yra ir valstybės moralinis pažadas ir teisingumo įsipareigojimas tiems dešimtims tūkstančių, kurie žuvo miškuose? Tiems šimtams tūkstančių, kurie buvo išvežti, ištremti ir mirė lageriuose, jų sugriautiems gyvenimams, šeimoms, vaikams ir anūkams?
Ar būtumėte pasakę apie tuos KGB bendradarbių "lūkesčius" ir jiems duotus "pažadus" 1989 metais Vingio parke susirinkusiems 300 000 žmonių? Ar galėtumėt tą dabar pakartot į akis likusiems gyviesiems tremtiniams, aukų artimiesiems į akis?
Tai melas, pažadų nebuvo duota. Apie jokius "pažadus", juolab šimtmečiui, niekur nebuvo niekada skelbta. Prisipažinusieji buvo tiesiog įslaptinti 15 metų įstatymu iki 2015 m. tam, kad visuomenėje būtų nuramintos galinčios kilti aistros. Jei tą terminą laikyti "pažadu", tai, pirma, jis seniai baigėsi. Ir antra, tai buvo pažadas ir visuomenei, ir KGB aukoms bei jų šeimoms - po 15 metų slaptumo viskas bus viešai prieinama.
Vietoj to, baigus galioti įslaptinimui, buvo priimtas dar vienas 2015 m. įstatymas, nustatęs įslaptinimą dar 75 metams. Su tais 10 metų, kai nieko nebuvo daroma, KGB įslaptinimas truks 100 metų ir yra visiškai beprasmis. Tai pasityčiojimas iš teisingumo ir nukankintų aukų atminimo, nes per tiek laiko nei budelių, nei aukų ar net jų palikuonių nebeliks šiame pasaulyje.
Kodėl tiek metų tą sąrašą įslaptinote?
Pirmiausia tam, kad patys galėtume šantažuoti. Netyčia, per savo nebesusivokimą pasaulyje, tuo išsidavė net pats Visatos valdovas V.Landsbergis. Norėdamas paskelbti Vytautą Radžvilą buvus KGB informatoriumi "R", ištraukė iš "savo archyvo" slapto KGB dokumento kopiją ir viešai paskelbė savo feisbuke.
Tuo Senelis, kurio pačio KGB byloje pusė lapų išplėšyta, visiškai patvirtino viešą paslaptį, kad KGB archyvai buvo išvogti. Ir kad Lietuvą valdo "papkės", kurių dalį jis turi. O naivuoliams per visus galus skleidžiama pasakėlė, esą Rusijos spec.tarnybos, "nežinodamos tų, kurie prisipažino, negali jų šantažuoti".
Tai antras melas, nes Rusijos tarnybos turi tikslų ir pilną visų bendradarbių sąrašą X. Mes sąrašą A tų, kurie neprisipažino, skelbiame. Sąrašą B tų, kurie prisipažino - slepiame. Uždavinėlis iš ketvirtos klasės aritmetikos, iš dviejų dėmenų sumos atėmus vieną dėmenį gaunamas kitas dėmuo. X=A+B, B=X-A.
Be to, ir prisipažinusieji, ir neprisipažinę lygiai taip pat gali būti šantažuojami Rusijos. Tą pripažino viešai didžiausias šios srities specialistas - VSD direktorius Darius Jauniškis. O mūsų vidaus tarnybų ir jas įtakojančių grupuočių šantažuojami gali būti būtent tie prisipažinusieji, kuriuos slepia. Nes neprisipažinę jau paskelbti ir žinomi.
O labiausiai slepiami net ne tie, kurie prisipažinusiųjų sąraše yra, o tie, kurių nėra. Nes paskelbus ir prisipažinusiuosius, ir neprisipažinusiuosius, paaiškėtų, kad daugelio KGB bendradarbių nei viename iš šių sąrašų nėra. Tų, kurie savo KGB bylas arba pagrobė, arba 1991-1999 m. kitaip reikaliukus valstybiniame archyve susitvarkė.
Rusijos tarnybos tą bemat nustatytų. Sugriūtų dešimtmečiais kurtos politinių ir verslo giminių imperijos, todėl situacijai išsaugoti ir daromi politiniai cirkai. Galvojate, paskelbę viską, Rusijai įduotume šantažo ginklą į rankas? Priešingai, atimtume, nes paskelbtų nebebūtų galima šantažuoti.
Būtent tie, kurių jokiame sąraše nėra, kurie yra pagrobę savo KGB bylas, ir jų palikuonys - labiausiai pavojingi valstybei. Nes jie visus šiuos dešimtmečius galėjo būti šantažuojami. Ir niekas nepaneigs, kad negali būti šantažuojami iki šiol.
Akivaizdžiai Rusijai naudingi, o Lietuvai pražūtingi politiniai veiksmai akivaizdžiai rodo, kad taip ir yra. Visa kasdieninė isterija prieš Rusiją - tik dūmų uždanga klyksmo "laikykit vagį" principu.
A.Anušausko "Liustracija"
Ir štai, A.Anušauskas su konservatnikais siūlo nuo "prisipažinusių" nuimti slaptumo grifą! Kur čia šuo pakastas? Ogi nuėmus tą slaptumo grifą 75 metams, automatiškai šiems archyviniais dokumentams imtų galioti Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymas. Tą sako ir to siekia ir pats A.Anušauskas.
O to įstatymo 8 straipsnio 5 d. nustato: "įslaptinimo terminą pratęsia įslaptintą informaciją parengusio paslapčių subjekto vadovas ar jo įgaliotas asmuo. Informacijos, žymimos slaptumo žymomis „Visiškai slaptai" ir „Slaptai", įslaptinimo terminas gali būti pratęsiamas iki 10 metų, o informacijos, žymimos slaptumo žymomis „Konfidencialiai" ir „Riboto naudojimo", - iki 5 metų. Pratęsimų skaičius neribojamas".
To neslepia ir pats A.Anušauskas: "Kadangi prisipažinusių asmenų bylos yra sudarytos Valstybės saugumo departamento ir perduotos saugoti bei atlikti įstatyme numatytas funkcijas (tikrinti ar kandidatai į renkamas pareigas ir kitas įstatyme numatytas pareigas nėra prisipažinę slapta bendradarbiavę su SSRS specialiosiomis tarnybomis, nes tokiu atveju jų duomenys buvo nedelsiant išviešinami) Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, tai būtent šios institucijos turėtų nustatyti naudojimosi minėtais duomenimis tvarką".
Taigi, konservatnikai tiesiog pajuto realų pavojų, o VSD ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre - jų žmonės. Ir dar per G.Nausėdą tikrai pasiskirs tuos pareigūnus kitai kadencijai. O po to - bus kita situacija. Žaidžia su tuo, ką turi ir ką gali DABAR.
Tiesiog slaptumą pratęsinės nebe Seimas, o įslaptintą informaciją parengusio paslapčių subjekto vadovas ar jo įgaliotas asmuo. T.y. VSD direktorius ir LGGRTC vadovas ar "jų įgalioti asmenys", t.y. kokie nors skyriaus vadovai ir kitos marionetės. Ir gali įslaptinti ne visą jau sąrašą, o tik tam tikras jo dalis, bylas.
O to, kiek ir kurių asmenų bylos bus išslaptintos, o kurių liks įslaptintos, niekada nesužinosit. Nes visas sąrašas, kaip siūlo A.Anušauskas, nebus skelbiamas. Tuo pačiu liks ir graži galimybė toliau laikyti ant siūliuko tuos, kurie liks įslaptinti. Ir už tai jų mandagiai paprašyti kokių nors paslaugų ar paaukojimų į kokią nors sąskaitą, jei gerai turi.
Esminis dalykas - valstybės paslapčių įstatymo nuostata: PRATĘSIMŲ SKAIČIUS NERIBOJAMAS. Taigi, jokio stebuklo nėra. Tiesiog daro tai, kas įmanoma esamoje situacijoje. Slėps savo Senelį, Mėlynąją Tumbą, kitus kolaborantus ir toliau. Ir tai tęsis amžinai.
Ir vėl būtų apsaugoti tie, kurie savo bylas išvogė ir sunaikino. O kitų bylas turi namuose ir panaudojo šantažui - tam, kad susikurtų savo "gelminę valstybę". Rusija niekada savų neišduos, nors visus žino? TAIP. Niekada neišduos.
Ir VISUS IKI VIENO tuos, kurių bylas turi, gali šantažuoti ar paversti įtakos agentais - už nepaviešinimą reikalauti kokių nors veiksmų. Paviešinus ši galimybė Rusijos spec.tarnyboms dingtų, tai yra Lietuvos valstybės interesas. Bet paviešintųjų reputacija būtų sunaikinta amžiams.
Konservatnikai renkasi ne valstybės interesą, o kolaborantų reputaciją. Ir tai Rusijos valstybės interesas.
"Mokesčių Aušros" išslaptinimo variantas
Aušriečiai siūlo išviešinti su KGB bendradarbiavusių politikų, valstybės tarnautojų, teisėjų, žvalgybos pareigūnų, profesinės karo tarnybos karių, valstybės ir savivaldybių įmonių, biudžetinių įstaigų vadovų pavardes. Kaip gražiai skamba, ar ne? Tačiau tiesiog įsiskaitykit ir pagalvokit.
Viešins tik tuos valstybės pareigūnus, kurie bendradarbiavo. O kaip bus su "nebepareigūnais" - tais, kurie jau nebedirba? Ir kaip su kitais, kurių pareigos tiesiog neišvardintos projekte? Ogi bus taip, kad įslaptinti ir toliau liktų asmenys, kurie ŠIUO METU jau nėra tie politikai ar pareigūnai.
Nepaviešinti amžiams liktų tie, kurie NEUŽIMA jokių valstybės tarnautojų ir pareigūnų postų ir t.t. O tokių ir yra dauguma tų dabartinių senių, kadaise išvogusių KGB bylas ir šantažavusių kitus dabar jau senius - agentus - ir per tai susikūrusių valstybę valstybėje!
Tie svarbiausi, pavojingiausi, dabar saugiai pasislėpę vilose ir skaičiuojantys įplaukas iš ofšorų į skaitmenines sąskaitas Kaimanuose - ar jie liks ir toliau paslėpti? Jei skelbiat, skelbkit visus, po velnių. Ir nesidangstykit visokiais "gailesčiais", kad kažkas kažką kažkam pasakys ar parašys.
Nes pagal dabartinį projektą net ir tie, kurie patys dar dirba kokį nors svarbesnį valstybinį darbą, iki įstatymo įsigaliojimo tiesiog išeis į pensiją. Ir pagal tą R.Žemaitaičio "viešinimo" įstatymą, ko gero, nei vienas KGB-istas nebūtų paviešintas.
Išvada
Ir pagal R.Žemaitaičio, ir pagal A.Anušausko įstatymo projektus visos savo bylas pagrobusių ar sunaikinusių KGB ir kitų represinių okupacinių struktūrų bendradarbių bei jų palikuonių politinės ir verslo dinastijos išsaugotų savo įtaką amžiams. Lygiai taip pat Rusijos specialiosios tarnybos išsaugotų galimybę juos ar jų palikuonis dar ilgai ateityje šantažuoti.
Ar tikite, kad čia šiaip sutapimas tarp R.Žemaitaičio, visą savo politine rinkimų taktiką ir praktiką po rinkimų grindusio konservatnikų kritika ir A.Anušausko - partijos, labiausiai puolančios R.Žemaitaitį - projektų?
Tikėkit sau į sveikatą. O aš tokiais sutapimais netikiu.
Vito Tomkaus trigrašis: Ta proga belieka prisiminti mano "Respublikoje" skelbtą "Įtartinų KGB agentų" sąrašą, kuris visą KGB ir VSD "ant ausų" sukėlė... Gaila, kad ne visi suprato: užslaptinus realius nusikaltėlius, visi iki vieno Lietuvos piliečiai tapo "įtariamaisiais". Ar jie tikrai to nusipelnė? Ypač - buvusios KGB "stukačių" aukos? Kas skaitė bent vieną detektyvą, tas puikiai žino, jog tol, kol koks Puaro, Šerlokas su Vatsonu ar koks kitas detektyvas konkrečiai neišaiškina ir neįvardina tikrojo nusikaltėlio, visi be išimties liudininkai tampa įtariamaisiais. P.S. Žinant, kad "Gaudykit vagį!" dažniausiai šaukia patys vagys, norėdami nuo savęs nukreipti dėmesį, šiandien labiausiai įtartini esame mudu su Rusteika. (Su kuo abu ir sveikinu!)