respublika.lt

Ar atgausim savo pinigus iš ESO?

(109)
Publikuota: 2024 vasario 10 13:00:00, Gediminas JAKAVONIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Energetikos sektorius - neišsenkantis auksinis lovys valdantiesiems. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Neseniai viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija, kad Lietuvos gyventojai energijos skirstymo operatoriui (ESO) už elektrą permokėjo 160 mln. eurų, vis dar kelia daug klaustukų. Apie tai prie „Respublikos" apskritojo stalo diskutavo Seimo narys Artūras Skardžius, buvęs Seimo pirmininkas, laikinai ėjęs šalies vadovo pareigas Artūras Paulauskas bei Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos prezidentas Sigitas Besagirskas, pokalbį vedė žalgirietis Gediminas Jakavonis.

 


G.JAKAVONIS: Prisiminkime pačią pradžią, nuo ko viskas prasidėjo?

A.SKARDŽIUS: Galiu pateikti pavyzdį. Jūs užsakėte pastatyti jums namą, sumokėjote pinigus, bet rangovas namo nepastatė, o tuos gautus pinigus kur nors investavo, arba išleido savo reikmėms. Tai yra akivaizdi vagystė. Tas pats atsitiko ir su permoka, kuri buvo įvilkta į gražią literatūrinę formą. Čia visai ne permoka. Pinigai per reguliavimo laikotarpį, tai yra, per 2016-2021 metus, turėjo būti investuoti į tinklo plėtrą bei atnaujinimą ir energijos skirstymo operatorius ESO turėjo pasiekti tam tikrą sumą - 1 mlrd. 300 mln. eurų. Tokia turėjo būti ESO turto vertė, tačiau turto vertė 400 mln. eurų mažesnė.

Mes, vartotojai, pagal ilgalaikės sutarties planą, kurį ESO pateikia kainų reguliuotojui, o jis patvirtina, mokėjome pinigus - tie pinigai mums buvo perkelti į tarifą ir iki 2021 m. sumokėjome tokią sumą, kuri buvo išmokėta dividendais motininei įmonei „Ignitis". Įvardinkime viską tikraisiais vardais - pinigai buvo tiesiog pavogti.

2021 m. pabaigoje paaiškėjo, kad tuos pinigus reikia grąžinti ir ESO iš kažkur turi tuos pinigus gauti. Gyventojams antrą kartą išrašyti didesnes sąskaitas jau nepavyko. Kalbėjau su energetikos ministru Dainiumi Kreiviu, visaip bandžiau jį „spausti", kad tie pinigai gyventojams turi būti išmokėti. Tačiau privatūs „Ignitis" akcininkai ir Energetikos ministerija tiek prispaudė nepriklausomą valstybinį reguliuotoją, kad jis išskydo. Iš pradžių buvo numatyta, kad per 2021-2026 metus pinigai turi būti grąžinti, bet valstybinis reguliuotojas išmokas išskaidė trimis laikotarpiais per 15 metų. „Ignitis" akcininkai, tarp jų buvo ir Finansų ministerijos viceministras Gediminas Norkūnas bei energetikos ministras Dainius Kreivys, darė tiesioginį spaudimą valstybiniam reguliuotojui.

A.PAULAUSKAS: Aš matau praktiką, kuri tęsiasi dešimtmečiais. Energetika yra jautri tema, nes tai liečia kiekvieną iš mūsų, tačiau visuomet ant jos yra uždėta ranka, tarsi prie energetikos negalima lįsti. Kažkada buvo Dalios Grybauskaitės ranka, jos jau nebeliko, tačiau ranką šiuo metu uždėjo jau kiti pareigūnai.

Matau, kad rezultatas yra visiškai toks pats - jokių tyrimų neatliekama. Jeigu vieną, du ar septynis kartus niekas nereaguoja, tai ko jiems bijoti. Tuo labiau, kad jie yra apsisaugoję įvairiais įstatymais, kurie neleidžia nei ieškinių kelti, nei bylų pradėti. Atkreipkite dėmesį, kad pas mus verslas ir valstybė niekuomet nestovėjo lygiose pozicijose. Jeigu verslas ko nors nepadaro, ko nors neįgyvendina, tuomet prasideda baudos. Bet jeigu valstybė nusižengė - jokios atsakomybės. Galbūt jau po truputį pradeda kažkas judėti, bet čia dar tik pradžia.

Pažvelkime ir į teismų sistemą, jeigu iš 100 bylų prieš kokią nors Finansų ministeriją laimi 3 pareiškėjai, tai čia jau yra puikus rezultatas. Kiek teko kalbėti su kolegomis, administraciniame teisme neįmanoma laimėti bylų. Susiformavęs toks požiūris, kad tai, kas yra valstybės, reikia ginti iki galo. Svarbiausia, kad tiek finansiškai, tiek morališkai visuomet nukenčia gyventojai.

S.BESAGIRSKAS: Vieni kitus gina, tačiau realios opozicijos nėra. Matau tik „valstiečius", kurie balsuoja šiek tiek kitaip, dar Regionų partijos ir mišrios frakcijos po keletą narių. Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašo visus teisės aktus, nors dažnai imituoja konfliktus su konservatoriais.

Lietuva yra pasidalinta, tačiau mes matome tik 1 ar 2 procentus to, kas vyksta, ir bandome kažkaip į tai reaguoti. Yra aiški schema, kuri nesikeičia dešimtmečius. Visi viską žino, bet bijo garsiai pasakyti. Jeigu pažiūrėtume į baudžiamąjį kodeksą, man visa tai primena du nusikalstamus susivienijimus, kurie tarpusavyje pasidalinę įtakos sferas. Jie valdo visą sistemą, valdo teismus, todėl mes negalime išeiti iš šio užburto rato.

G.JAKAVONIS: Kas čia per kastos pas mus ir kodėl jie yra neliečiamieji?

A.SKARDŽIUS: Kad būtum neliečiamas, reikia turėti didelę įtaką, daug pinigų, turėti savo atstovus valdžioje bei žiniasklaidą savo rankose. Pažvelkime, kas 2009 metais organizavo prezidentės D. Grybauskaitės rinkimus? Kur buvo štabas? Interesų grupės įdėjo daug pastangų ir pinigų, kad jų kandidatė būtų išrinkta. Prezidentas, kaip žinome, skiria valstybinį energetikos reguliuotoją, be prezidento negali būti skiriami ministrai, jis daro didelę įtaką visai teismų struktūrai. Viskas yra prezidento rankose. Prezidentė D.Grybauskaitė buvo „krikštamotė" laivo „Independence" nuomos. Laivo vertė yra 220 mln. eurų, tačiau mes permokėsime 1 mlrd. eurų. Vėliau buvo skolintasi pinigų nuomai, tuomet vėl skolintasi laivo išpirkimui. Viską mes grąžinsime iki 2044 metų ir bus permokėtas 1 mlrd. eurų.

Kas pabandė lįsti prie energetikos, visi buvo viešai „sumalti į miltus, išvolioti degute ir plunksnose". Visų toks likimas buvo, mano taip pat. Dauguma bijo lįsti, nes labai dideli pinigai yra skiriami viešiesiems ryšiams.

Kaip akcininkai, pavogę pinigus ir pasidalinę juos, kalbu apie ESO, gali sakyti, kad jie pasielgė teisingai? Tiek finansų viceministras G.Norkūnas, tiesiogiai kuruojantis „Ignitis", tiek už energetiką atsakingas ir vykdantis jos politiką D.Kreivys, būdami akcininkais, išsimokėjo sau dividendus, o ne grąžino gyventojams permoką.

Pažvelkime į ESO. Per 2016-2021 m. laikotarpį jie dividendais buvo išmokėję beveik 260 mln. eurų. Tai kas čia per įmonė? Iš kur jie gauna, iš ko uždirba pelną? Jų pajamų šaltiniai yra du - tarifas, kurį patvirtina „Vertas", ir pasiskolinti pinigai.

Jie labai gudriai sugalvojo, kad įdės mums į sąskaitas 96 mln. eurų per septynerius metus, kad grąžintų 156 mln. eurų. Tarifas mums jau yra padidintas nuo 2023 metų, vadinasi, mes, kvaileliai, patys sumokėsime sau už permokas, bet tai prokurorui neužkliuvo. Iš mūsų visų kišenių paims papildomai tam, kad sugrąžintų mums mūsų pačių permoką.

A.PAULAUSKAS: Galime pasidžiaugti, kad rinkimų teisės iš mūsų dar niekas neatėmė. Prisiminkime, 2000 metais Seime buvo 8 konservatoriai, nors prieš tai jie turėjo absoliučią daugumą. Tuomet mes kažkaip sugebėjome žmones įtikinti, galbūt irgi ne viską gerai darėme, galbūt pritrūko patirties, tačiau sąžinės mums užteko. Galvoju, kad jeigu mes daugiau kalbėtume su žmonėmis, aiškintumėme jiems, kaip yra iš tikrųjų, galbūt kažkas keistųsi. Nesvarbu, kad ta partija, kuri sustatė visur savo žmones, yra ne valdžioje, bet tie žmonės visur veikia. Tie, kurie ateina, turi pažadėti jų neišmesti. Apie tai reikia kalbėti.

G.JAKAVONIS: Gerbiamas Sigitai, ar matote kokias nors galimybes gyventojams susigrąžinti savo pinigus?

S.BESAGIRSKAS: Pritarčiau kolegoms, kad iki rinkimų mes nesusigrąžinsime. Manau, kad reikia radikalių permainų pirmiausia Seime, o tie, kurie jau atėję, kad nemiegotų ir darytų savo darbus. Taip pat kiekvienas iš mūsų turi aktyviai dalyvauti rinkimuose, sąžiningai atiduoti savo balsą, turime daryti tam tikrą spaudimą iš apačios, nes, kol mes piktinsimės tik feisbuke, traukinys važiuos toliau ir niekas nepasikeis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
131
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (109)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar lankotės Dainų šventės renginiuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +19 C

+12 +17 C

+11 +19 C

+13 +21 C

+15 +23 C

+19 +24 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s