Spalio 29-ąją išjungus analoginę televiziją kai kurie gyventojai savo televizorių ekranuose matė tik krintantį "sniegą". Apie tai, kiek žmonių buvo atskirti nuo informacijos šaltinio, ar Lietuva sekė nesklandžiu Latvijos pavyzdžiu ir kur pagalbos turi ieškoti pagyvenę asmenys, "TV publika" kalbėjosi su susisiekimo ministru Eligijumi Masiuliu.
Eligijus MASIULIS:
- Remiantis sociologiniu tyrimu, 86 proc. apklaustųjų buvo visiškai pasiruošę skaitmeninės televizijos įvedimui. 7 proc. apklaustųjų teigė, kad jiems šis klausimas neaktualus, nes jie apskritai nežiūri televizoriaus ir turi kitus prioritetus. Dar apie 7 proc. gyventojų sakė, kad rūpinsis tik prieš pat įvedimą arba tuomet, kai jau televizijos nematys.
Skaitmeninė televizija yra Lietuvos įsipareigojimas Europos Sąjungai. Lietuva yra viena paskutinių šalių iš ES, kuri skaitmeninę televiziją įsivedė vėliausiai. Yra sutarta, kad iki 2012 metų pabaigos visos dvidešimt septynios ES valstybės turi pereiti prie skaitmeninių siųstuvų. Lietuva šiuo atveju delsė maksimaliai ilgai ir mes neturime kito varianto. Mano nuomone, tokią televiziją Lietuvai reikėjo įsivesti anksčiau, nes technologiniu požiūriu esame pakankamai atsilikę nuo kitų šalių. Įjungus skaitmeninę televiziją, žmonės turi galimybę matyti visus lietuviškus kanalus, o to jie nematydavo naudodami analoginę televiziją. Atsiranda didesnė televizijos programų įvairovė. Tinkamai pasiruošus skaitmeninio signalo priėmimui, vartotojai mato raiškesnį vaizdą. Įjungus skaitmeninę televiziją taip pat atsirado papildomų dažnių, kuriuos galima užpildyti naujais kanalais ar programomis.
Seimas suteikė Lietuvos nacionaliniam transliuotojui galimybę pačiam koordinuoti dviejų skaitmeninių kanalų siuntimą. Šiuo metu nacionalinis transliuotojas dar nėra pasiruošęs skaitmeninės televizijos transliacijai. Jie yra autonomiški ir patys samdo operatorius, kurie rūpinsis skaitmeninio signalo siuntimu. Latvija jau anksčiau perėjo prie skaitmeninės televizijos. Buvo įvairių nesklandumų. Tačiau, manau, nereikėtų Lietuvos lyginti su Latvijos pavyzdžiu. Šioje šalyje nebuvo kompensuojamas priedėlių įsigijimas socialiai remtiniems asmenims iki 100 litų, kaip yra Lietuvoje. Mes socialiai jautriau įgyvendiname šią priemonę. Be to, nemažai ES lėšų skirta visai informacinei kampanijai, kuri vykdoma nuo metų pradžios. Jos tikslas - kad žmonės sužinotų apie skaitmeninę televiziją ir išmoktų su ja elgtis. Kalbant apie iškylančius techninius sunkumus pagyvenusiems asmenims, patarčiau juos patikėti jaunesniems artimiesiems: anūkams, vaikams ar pažįstamiems. Jei nėra tokių galimybių, galima kreiptis į specialistus visą parą veikiančiu telefonu 8 800 00150.