Neseniai Lenkijoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Centrinės Europos šalys bendrosios žemės ūkio reformos akivaizdoje“ buvo ypač akcentuotas lygių konkurencinių sąlygų užtikrinimas visų ES valstybių ūkininkams tiesioginės paramos srityje, pranešė Lietuvos žemės ūkio ministerija.
- Tad ar yra vilties, kad ateityje bus suvienodintos tiesioginės išmokos skirtingų šalių žemdirbiams? - „Vakaro žinios“ teiravosi žemės ūkio ministro Broniaus MARKAUSKO.
- Jau prasidėjo derybos dėl ES bendrosios žemės ūkio politikos po 2020 m., buvo ir pirmas ES ministrų tarybos posėdis. Žinoma, dar visi kalba atsargiai. Tačiau darysime viską, kad išmokos žemdirbiams būtų suvienodintos. Juo labiau kad jau nebėra jokio motyvo, kodėl jos turi būti skirtingos. Kitados jos priklausė nuo vadinamojo referencinio derlingumo - tos nuostatos nebėra. Dabar išmokos mokamos už tai, kad ūkininkai laikosi europinių reikalavimų, susijusių su gyvūnų gerove, maisto saugumu ir pan. Visiems tie reikalavimai vienodi ir visi jų laikosi. Šiandien už energetiką mes mokame tiek pat, o kartais net daugiau nei senosios ES šalys, už techniką daugeliu atvejų Lietuvos ūkininkas moka daugiau nei Vokietijos ar Prancūzijos, nes Lietuvos rinka maža.
Tad įrodinėsime, kad tas išmokas Europa turi suvienodinti. Jau deriname taktiką su Latvija, Estija, Lenkija ir kitomis šalimis, nes viena Lietuva nieko nepadarys.
- Užsiminėte apie žemės ūkio techniką. Ar tikrai Lietuvos žemdirbiai - vieni iš nedaugelio, kurie už ES paramą žemės ūkio techniką privalėjo pirkti tik naują?
- Nevisiškai taip. Pirkti ir naudotos technikos leidžia tik Latvija ir Suomija, bet tik smulkiesiems ūkininkams. Ten, kur yra rimti investiciniai projektai, niekur Europoje nėra leidžiama pirkti naudotos technikos dėl kelių priežasčių.
Vis dėlto dėl šventos ramybės mes planuojame priimti nutarimą, leidžiantį smulkiesiems ūkininkams už ES paramos lėšas įsigyti naudotos žemės ūkio technikos - su ES to nereikia derinti.
- Neseniai skelbta, kad kylate į kovą su „sofos“ ūkininkais. Tokie ūkininkai Lietuvoje - problema?
- Problema, nes iškraipo paramos tiesioginėmis išmokomis esmę, sukelia žemės nuomos kainas. Ir dėl to, kad pasisavina tai, kas jiems nepriklauso. „Sofos“ ūkininkai ne tik kiršina ūkininkų bendruomenę, bet ir meta šešėlį visam šalies žemės ūkiui, todėl ištraukti juos į dienos šviesą - vienas prioritetinių uždavinių.
Jeigu žemė yra deklaruojama nenašiose žemėse, susidaro gana įspūdinga išmokų suma, nes yra skiriama parama už nenašias žemes, yra tiesioginės išmokos, yra didesnė parama už pirmuosius 30 ha, yra vadinamoji lengvata dyzelinui įsigyti. Jeigu visa tai suskaičiuosime, išeis nemaža suma. Jeigu žemės savininkas pats žemės nedirba, nuomoja ūkininkui, bet tik su sąlyga, kad jis pats galės deklaruoti, tai yra nusikaltimas. Jis tų gaunamų išmokų ūkininkui neatiduoda, ir dar svarbiau - pats žemės ūkio gamybos nevykdo, o tiesioginės išmokos skiriamos tiems, kurie ūkininkauja.
Šios problemos mastą nėra taip lengva išsiaiškinti. Tačiau šiemet „sofos“ ūkininkų laukia nemaloni naujovė - nustatytas labai aiškus plotų deklaravimo akcentas: deklaruoja tas, kuris dirba. Įvedėme ir dar vieną naujovę - pareiškėjai bus tikrinami pagal du registrus: žiūrima, ar turi gyvulių, ir ar turi žemės ūkio technikos. Jeigu turi tik gyvulių arba tik žemės ūkio technikos, yra didelė tikimybė, kad jis ūkininkauja. Jeigu nei to, nei to neturi - tikimės, kad tokius pareiškėjus pavyks patikrinti.