respublika.lt

G.Furmanavičius: Apie pandemiją ir išpindėjusias pindas valdžioje

(0)
Publikuota: 2021 kovo 05 08:00:18, Gintaras Furmanavičius
×
nuotr. 1 nuotr.
Gintaras Furmanavičius. Stasio Žumbio nuotr.

Visi žinome, kad jau metus laiko pasaulį siaubia nuožmi pandemija ir liga, kuria šiandien serga apie 22 milijonus pasaulio gyventojų iš šiuo metu Žemėje gyvenančių 7,8 milijardo. Tai yra 0,28 procento. Taip pat visi žinome, kad siaučiant tokiai nuožmiai pandemijai kiekvienam iš mūsų yra labai svarbu yra turėti kuo stipresnį imunitetą.

 

Įsiveskime į google „imuniteto stiprinimas" ir puslapis gydytojas.lt mums sako, kad iš visų imuniteto stiprinimo būdų pirmasis yra sportas. Toliau ten rašoma: „Imuniteto stiprinimas neapsiriboja visaverčiu maistu ar vitaminais. Norėdami būti atsparesni ligoms, reguliariai sportuokite. Sportas nebūtinai turi būti intensyvus, tačiau pasistenkite nuolat judėti. Pabandykite atrasti širdžiai mielą sporto šaką: galbūt tai plaukimas, o gal norėtumėte laisvalaikį praleisti šokių salėje ar žaisdami tenisą?"

Tačiau, kaip stiprinti imunitetą miela širdžiai sporto šaka, kai „Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. lapkričio 4 d. nutarimas Nr. 1226 Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo nustato (2.2.6 papunktis):

2.2.6. Draudžiama teikti laisvalaikio, sporto įrenginių eksploatavimo, sporto klubų, kūno rengybos centrų, pramogų, poilsio, baseinų, pirčių (išskyrus viešąsias pirtis, skirtas asmenų higienos poreikiams tenkinti), diskotekų, šokių salių, kino teatrų ir kino klubų paslaugas (toliau - laisvalaikio paslaugos), draudžiamas laisvalaikio paslaugų įstaigų (tiek fizinių, tiek juridinių asmenų) ir laisvalaikio paslaugoms teikti skirtų patalpų lankymas, fizinis lankytojų aptarnavimas ir šių įstaigų (tiek fizinių, tiek juridinių asmenų) nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais valdomų patalpų nuoma, subnuoma ar panauda, skirta privatiems renginiams, šventėms ar kitiems susibūrimams organizuoti, išskyrus:

2.2.6.1. aukšto meistriškumo sporto pratybas, užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas;"

Toliau į parašytą tekstą nebesigiliname, nes tai neturi prasmės. Kyla klausimas, o kas gi yra tie aukšto meistriškumo sportininkai, kurių išmanusis ir mirtiną ligą, kuria užsikrėtę pasveiksta net 97 procentai ligonių, nešantis virusas neliečia?

Skaitykime Lietuvos Respublikos kūno kultūros ir sporto įstatymą, kuriame sakoma:

„2. Aukšto meistriškumo sportas - asmens fizinės veiklos forma, kai pagal tam tikras taisykles varžantis su kitais asmenimis (individualiai arba komandoje) aukšto meistriškumo sporto varžybose (prireikus pasitelkiant gyvūnus ir (ar) technines priemones) siekiama nugalėti varžovus ir tobulinti savo fizines ir psichines savybes bei įgūdžius, taip pat veikla, kuria tobulinamos asmens fizinės ir psichinės savybės bei įgūdžiai, siekiant tinkamai pasirengti aukšto meistriškumo sporto varžyboms. Aukšto meistriškumo sportu taip pat laikoma asmens veikla, kuri, nors ir neatitinka nurodytų kriterijų, tačiau dėl susiklosčiusių tradicijų ar kitų aplinkybių visuotinai pripažįstama aukšto meistriškumo sportu."

Tačiau sekantis šio įstatymo straipsnis teigia, kad pirmasis sportinės veiklos principas yra lygiateisiškumas:
„3 straipsnis. Sporto principai

Sporto veikla grindžiama šiais principais:

1) lygiateisiškumo; šis principas reiškia, kad visi asmenys, nepaisant jų lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, amžiaus, negalios, religijos ar tikėjimo, seksualinės orientacijos ir socialinės ar ekonominės padėties, turi lygias teises sportuoti; lygiateisiškumo principo pažeidimu nelaikoma atskiros sporto varžybos vyrams, moterims, neįgaliesiems, sporto varžybos pagal amžiaus grupes, dalyvių skaičiaus sporto varžybose ribojimas;"

Tuomet man, kaip darbo Vyriausybėje metu susipažinusiam su teisėkūros principais žmogui vėl kyla klausimas: kokia yra teisės aktų hierarchija ir ar gali Vyriausybės nutarimas paneigti tai, kas parašyta įstatyme. Žiūrime teisės aktų hierarchiją:

1. Konstitucija,
2. konstituciniai įstatymai,
3. ratifikuotos tarptautinės sutartys,
4. įstatymai,
5. kiti įstatymų įgyvendinamieji teisės aktai (Prezidento, Vyriausybės, Konstitucinio Teismo ir kt.).

Akivaizdu, kad aukšto meistriškumo sportininkų išskyrimas prieštarauja įstatyme numatytam lygiateisiškumo principui.

Koks viso šio mano rašinio tikslas? Labai paprastas: aš, kaip ir daugelis jūsų jau penktas mėnuo negaliu lankyti sporto klubo, žaisti su draugais futbolo ar krepšinio, kaitintis pirtyje. Tuo pačiu ir stiprinti savo imuniteto, ką darydavau daugybę metų.

Taigi mano nuomone visa ši kova su virusu yra tik imitacija, nes jei valdžiai išties rūpėtų žmonių sveikata, tos vietos kurios labiausiai sveikatina ir stiprina imunitetą nebūtų uždaromos vienos pirmųjų: baseinai, pirtys, spa, sporto salės, sporto maniežai, sporto klubai.

Dabar jau kovo pradžia, tos vietos jau 5 mėnuo yra uždarytos ir apie jų atidarymą valdžia net neužsimena. Nors daugelyje tų vietų net nebuvo jokių užsikrėtimo atvejų.

Kas gali protingai atsakyti, kodėl visos tos vietos negali dirbti atsižvelgiant į karantino apribojimus, tai yra skiriant 10 kvadratinių metrų vienam žmogui? Juk jeigu sporto kompleksas yra 500 kvadratinių metrų ploto, tai 50 žmonių galėtų saugiai sportuoti. Mums visiems jau atsibodo kalbėti apie minias didžiuosiuose lygesniais už lygius per visus karantinus tapusiuose prekybos centruose, buvimas kuriuose tikrai nedidina visuomenės imuniteto ir atsparumo mirtinam virusui. Tačiau ten saugu.

Vasario mėnesį lyg pasityčiodama Vyriausybė leido nuo 15 dienos sportuoti 1 žmogui lauke su treneriu(!) prie -10 laipsnių temperatūros ir sniego iki kelių. Gal jūs žinote, kokia tai galėtų būti sporto šaka? Man tik sniego kasimas ateina į galvą, bet tam nereikia trenerio, nebent juo įvardinti kastuvą.

Vakar Vyriausybė leido „sporto, laisvalaikio ir pramogų paslaugas atvirose erdvėse, vienu metu teikiamas ne daugiau kaip 5 asmenims, išskyrus dviejų šeimų ir (ar) dviejų namų ūkių narius." Kas tai per nesąmonė ir koks jos tikslas?!

Aš nesitikiu iš valdžios jokio atsakymo. Nes valdžiai mažiausiai rūpi mūsų sveikata.
Žinote, kodėl? Atsakymas - vasario 18 dienos Verslo žiniose: „Dėl švelnesnio pandemijos smūgio Lietuvai apkarpytos ES investicijos." O kai ant svarstyklių padėta mūsų sveikata ir ES investicijos, valdžia tikrai neleis mums normaliai gyventi.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kada puošite namus Kalėdoms?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +4 C

-7 +4 C

-5 +5 C

-5 +2 C

-2 +5 C

-1 +3 C

0-11 m/s

0-9 m/s

0-8 m/s