respublika.lt

Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie faktus

(122)
Publikuota: 2025 sausio 10 07:25:06, Gintaras FURMANAVIČIUS, publicistas, politinis veikėjas
×
nuotr. 1 nuotr.
Gintaras Furmanavičius. Stasio Žumbio nuotr.

Šią savaitę driokstelėjo perkūnas iš giedro dangaus. Visiems mums gerai žinomo socialinio tinklo „Facebook" įkūrėjas ir „Meta" kompanijos vadovas Markas Zuckerbergas pasauliui pasiuntė tokią žinią: „Visų pirma, atsikratysime faktų tikrintojų ir pakeisime juos bendruomenės pastabomis. Po Donaldo Trumpo išrinkimo 2016 metais pradėję veikti faktų tikrintojai pasirodė esantys pernelyg politiškai šališki ir sugriovė daugiau pasitikėjimo nei sukūrė".

 

„Pastarieji rinkimai taip pat yra tarsi kultūrinis lūžis, kai kalbai vėl teikiama pirmenybė", - pridūrė jis „Instagram" paskyroje paskelbtame vaizdo įraše. „Faktų tikrintojai buvo pernelyg politiškai šališki."

Tai dar ne viskas. Išvakarėse „Meta" paskelbė, kad į jos valdybą paskirtas „Ultimate Fighting Championship" (UFC), de facto „MAGA" judėjimo sporto šakos generalinis direktorius Dana White, kuris remia Donaldą Trumpą nuo 2016 metų.

Trumpam grįžkime keletą metų atgal. Tikriausiai daugelis jūsų, besinaudojančių „Facebook" socialiniu tinklu puikiai prisimena, kaip pseudopandemijos metu pradėjo siautėti taip vadinami faktų tikrintojai. Rašydamas šį tekstą norėjau patikrinti, kiek kartų jų dėka mano paskyra buvo blokuota arba pašalinti įrašai. Ir, o stebukle: ši informacija yra pašalinta ir jos aš tikriausiai jau neatrasiu. Ypač mane buvo pamėgęs toks portalo 15min. faktų tikrintojas, Vilniaus universiteto Šurajevo vardo (autorystė priklauso profesoriui Povilui Gyliui) Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto absolventas Vilius Petkauskas. Juokas imdavo, kai jis melagienomis vadindavo medicininiuose žurnaluose „Lancet", „Nature" „BMJ" skelbtą informaciją.

Neatsiliko ir Delfi. Pats portalas apie save rašė: „Delfi „Melo detektorius" - nepriklausomas ir atviras didžiausio interneto naujienų portalo Lietuvoje faktų tikrinimo padalinys. Įvairių sričių žurnalistai susivienijo, vedami vieno tikslo - išsiaiškinti teisingus faktus." Supratote - teisingus faktus. Paaiškino ir kaip jie tai daro: „Kiekvieną dieną valome internetą nuo klaidingų žinučių, išlaikydami aukščiausius tiriamosios žurnalistikos standartus." Jų komandoje net keturi žurnalistai buvo įvardinti „nuolatiniais faktų tikrintojais". Ponios ir ponai, pasitikite: Aistė Meidutė, Virginija Spurytė, Monika Jakimčukė, ir Dainius Daukša.

Tarptautinis faktų tikrinimo tinklas (IFCN), kuriam priklausė ir Delfi „Melo detektorius" buvo įkurtas „Poynter" instituto. Esu jau ne kartą rašęs, kad šį „institutą" dosniai finansavo Bill & Melinda Gates fondas, Google bei Open Society fondas, kuris priklauso Sorošui.

Teisingoji žiniasklaida netruko sureaguoti į „Meta" vadovo pasisakymą. Suprantama, garsiausiai dabar klykia mūsų visų pinigais išlaikomas ir vienos partijos interesams atstovaujantis LRT: „Žiniasklaidos atstovai plaka „Meta" vadovą Marką Zuckerbergą antradienį paskelbusį apie faktų tikrinimo programos pabaigą. Tuo metu politikai ir visuomenės veikėjai, ne kartą bandę skleisti melagienas, džiaugiasi esą pasibaigusiu jų žodžio laisvės varžymu." Taip, ir aš esu vienas tų, kurie labai džiaugiasi pasibaigusiu žodžio laisvės varžymu.

Neatsiliko ir mūsų „žiniasklaidai" kryptį nurodantys švyturiai. Portalo „Politifact" vykdomąjį direktorių Aaroną Sharockmaną žinia iš „Metos" labai nustebino. Beje, apie šį portalą taip pat rašiau pseudopandemijos metu. Minimas portalas buvo vienas pirmųjų faktų tikrinimo programos dalyvių, o pati programa atsirado po 2016 metų JAV prezidento rinkimų kaip įrankis šmeižti Donaldą Trumpą, nors viešai sakoma, kad tuomet buvo labai susirūpinta Rusijos ir klaidinančios informacijos įtaka politikai. Šis nustebęs veikėjas teigia: „Aš nusivylęs. JAV faktų tikrintojai, taip pat ir mes, „Politifact", prisidėjome kuriant sveikesnę informacinę ekosistemą socialiniuose tinkluose „Facebook", „Instagram" ir „Threads". Manau, kad kai nebus faktų tikrintojų, situacija bus kitokia", - pasakojo jis.

Taip, situacija tikrai bus kitokia, nes cenzūrai uždėtas apynasris. Beje, jei jums įdomu, „Politifact" buvo įkurtas 2007 metais Floridos leidinio „Tampa Bay Times", o 2018 metais jį nupirko aukščiau minėtas Poynter institutas. Kas jam moka pinigus, rašiau aukščiau.

O dabar aš paaiškinsiu jums, kodėl teisingoji žiniasklaida taip nusiminė. Jūs juk netikite, kad ji rūpinasi tuo, kad mes sužinotume tiesą ir tikrus faktus. Nustebsite sužinoję, kad „Meta" 130 valstybių teikė finansavimą teisingoms žiniasklaidos priemonėms - iš viso 90 naujienų organizacijų - už tai, kad jų žurnalistai tikrintų socialinių tinklų įrašus, kuriuos algoritmai ar vartotojai pažymi kaip keliančius įtarimų. Sunku patikėti, kad tai teigia niekada nemeluojanti LRT. Pinigus iš „Meta" gavo ne tik LRT, bet tarptautiniai žiniasklaidos grandai AFP ir „Reuters".

Nukentėjo ir visa eilė faktų tikrintojų. Taip pat ir Lietuvoje. Štai aršių konservatorių Linos ir Sauliaus Pečeliūnų meilės vaisius Liepa Pečeliūnaitė, kuri dabar jau yra Želnienė, kažkada iš 15min. portalo numigravusi į konservatorių lesyklą LRT, savo socialinio tinklo paskyroje antradienį rypavo: „Kadangi senų senovėje buvau pirma Lietuvoje sudariusi faktų tikrinimo programos sutartį su META, leisiu sau trumpai reaguoti į šiandienos žinią. Kiek aiškinuosi, tai programa stabdoma (kol kas?) tik JAV. Taigi besidžiaugiantys, kad galės meluot į valias lietuviai gali būt paskubėję." Turiu nuliūdinti ponią Liepą: programa stabdoma visur ir sorošinių ir geitsinių pinigėlių kranelis yra užsuktas.

Sunerimo juokingiausias parlamentaras Matukas Maldeikis. Jis net ėmėsi ateities spėjimo: „Facebookui, o paskui ir Instai ateina galas, kaip jau įvyko su X'u, kuris virto šiukšlynu. Į kokius socialinius tinklus kraustysimės?", - klausia Matukas, kuris nežino, jog X platformos naudotojų skaičius per penkis metus pakilo nuo 330 milijonų per mėnesį iki 611 milijonų.

Galiausiai LRT savo propagandinėje laidoje „Panorama" apibendrino šią naujieną - „Meta" nori įsiteikti Donaldui Trumpui. Geniali ir verta LRT išvada. Gal panelė Makaraitytė ir kokį tyrimą išspaus, jei kas nors sumokės už jį?

O aš manau, kad tai, ką paskelbė „Meta" yra labai gera naujiena mums visiems, besinaudojantiems socialiniais tinklais ir besikeičiantiems informacija, kurią nuo mūsų bandoma nuslėpti. Tuo labiau, kad tradicinės „žiniasklaidos" populiarumas krenta žemyn lyg lapas nuo medžio saulėtą rudens dieną. Štai jums naujausias pavyzdys: atvirai demokratus rinkimuose palaikęs Jeffui Bezosui priklausantis „The Washington Post" praėjusiais metais prarado daugiau, nei 70 milijonų dolerių. Dabar laikraštis atleidžia dešimtis darbuotojų. Pasirodo, neteisingi sprendimai visada turi nemalonių pasekmių.

„Faktų nėra, yra tik interpretacijos", - sakė vokiečių filosofas Frydrichas Nyčė. Prisiminkite tai, skaitydami ir girdėdami bet kokius faktus ir visada naudokite kritinį mąstymą.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
523
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (122)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek knygų pernai perskaitėte?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +5 C

-2 +3 C

-3 0 C

+1 +2 C

-2 +1 C

-4 -1 C

0-10 m/s

0-8 m/s

0-9 m/s